Česko - Rakousko - Slovensko (11.-12.9.2004)

na kole třemi státy

 

Den první

(ČD) Hrušovany nad Jevišovkou - Hevlín / Laa an der Thaya - Falkenstein - Poysbrunn - Schrattenberg - Katzelsdorf - Reinthal / Poštorná

 

Z Brna vlakem do Hrušovan a hurá do sedel! Nejdříve kousek po hlavní, ale u Hrabětic cyklistická stezka míří na bývalou signálku a po ní už to sviští až k státní hranici do Hevlína. Průjezd městečkem Laa an der Thaya pro obrovský provoz ale není jednoduchý. Známé lázně (prý největší, nejhezčí a nejmodernější v Rakousku) jsme vynechali, ale hrad jsme si prohlédli (v městečku mají informační cedule i v češtině!!).

Městečko leží na křižovatce tří cyklotras - dálkové cyklostezky Kamp-Thaya-March a místní Veltlínské a Neuburgské. Ale na to, kam a kudy která vede, jsme nepřišli. Naprosto nečekaně jsme je celý den křížili (a nejen ty, ono jich tam bylo mnohem víc)

A před námi první cíl - zřícenina hradu Staatz s báječným rozhledem po kraji.

A o pár kilometrů dál a pár metrů výš následuje další - Falkenstein. Před Hermbaumgartenem jsme samozřejmě ochutnali všechny popsané odrůdy a prohlédli si pár místních zvláštností - loď na kolech, E.i.n. steina pod sklem....

Na hraničním přechodu Reinthal/Poštorná je skvělá restaurace (kdybychom tušili, jak jsou porce obrovské, objednali bychom si dětské) a v Poštorné příjemný penzion (kola lze uschovat v uzamčeném dvoře pod stříškou)

 

Den druhý

Poštorná - Pohansko - Reinthal - Bernhardsthal - Rabensburg - Hohenau an der March / Moravský Svätý Ján - Kúty / Hodonín - Lanžhot - Břeslav (ČD)

 

Po snídaní (byla v ceně) vyrážíme prohlédnout si Pohansko (zámeček, bunkry z 2. světové války, a rekonstrukci staroslovanské pohřební svatyně, pohřebiště a obytného areálu z počátku 10. století.

A opět na hraniční přechod Reinthal/Poštorná. Tentokráte odbočujeme doleva (a místo češtiny se začíná na informačních tabulích objevovat slovenština) Pole a vinohrady, meandry Dyje a Moravy.... Jen mosty mezi naší a rakouskou stranou chybí. Za druhé světové války byly zničeny a pak místo nich vyrostla železná opona. Zámeček v Rabensburgu je v soukromých rukou a nakouknout lze jen nádvoří, ale památka mírou zanedbanosti připomíná mnohé naše. Ale nenechte si ujít vyhlídkovou ptačí rezervaci kousek za Hohenau směrem k slovenské hranici. Díky cukrovaru (tedy jeho teplých odpadních vod, jejichž zásluhou rybník v zimě nezamrzá) je tento areál nejvýznamnějším zimním hnízdištěm vodního ptactva v západním Rakousku. Po jednom kilometru přejíždíme řeku Moravu jen kousek pod soutokem s Dyjí přes pontonový most, hranici mezi Rakouskem a Slovenskem.

Nekonečně dlouhá rovná štreka vede do Moravského Svätého Jána, odkud pokračujeme se zastávkou na jednom ze štěrkovisek přes Kúty a rekreační středisko Adamov. Hned za hrází je brod přes řeku Moravu, prý nejkratší cesta zpátky do Čech. Ale netroufli jsme si - voda vypadala odpudlivě a kdoví jak to vlastně s přecházením mezi Českem a Slovenskem vlastně je. Vzali jsem to proto po hrázi do Hodonína na most a pak po druhé straně přes Mikulčin vrch do Lanžhota. Pěkných pár kilometrů navíc!! A pak už po hlavní (v dešti) do Břeclavi ke vlaku.