Cimburk a okolí 24.4.2005

procházka jarními Chřiby

 

Cimburk je hradní zřícenina ukrytá v hlubokých chřibských lesích na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od obce Koryčany v okrese Kroměříž.

Cimburk

Vznikl mezi léty 1327 - 1333, opuštěn byl v roce 1720. V 30. letech minulého století byly provedeny první záchrané práce, další v roce 1940. V roce 1994 bylo založeno občanské sdružení Polypeje, které si vytklo za cíl jeho konzervaci a částečnou rekonstrukci.

 

Prohlídkový okruh si návštěvník za 20Kč prochází sám s doprovodným textem, po celém areálu hradu jsou navíc vhodně umístěny informační tabulky s popisy jednotlivých částí hradu.

Cimburk

A co je ještě zajímavého v okolí?

 

Kazatelna je nedaleké Vypreparované pískovcové skalisko vystupující ze svahu s vytesanými schůdky pro výstup a upravenou plochou na vrcholu připomínající kazatelnu. Na vrcholu je zasazen železný dvouramenný kříž z roku 1972. Ze skaliska je výhled přes údolí Kyjovky (Stupavy) na protější hřeben Chřibských hřbetů, hrad Cimburk a část Koryčanské přehrady. O skalisku se traduje, že bylo využíváno skutečně jako kazatelna, nejprve moravským arcibiskupem Metodějem, později i augustiniány z nedalekého kláštera na Svatém Klimentu.

Kazatelna

Skalisko Kozel,1 km j. od hradu Cimburka, je věžovitá izolovaná skála zvedající se na mírném svahu tvořená odolnými pískovci a slepenci magurského flyše. Na jejím povrchu jsou patrné charakteristické znaky zvětrávání a odnosu horniny, výklenky, převisy, skalní dutiny, voštiny atd. Na skalisku je popsáno celkem 18 výstupových tras.

Kozel

Hřbitov ve Střílkách je svou originální architekturou a sochařskou výzdobou perlou stavitelského a sochařského umění z doby baroka. Je to vzácné umělecké dílo, jedinečné nejen na celé Moravě, ale i v celé České republice. Hřbitov je řešen jako velkorysý umělecký celek. Jeho plocha zaujímá cca 2000 m2, je čtvercový, nároží čtverce jsou však vykrojeny a nahrazeny oblouky klenutými dovnitř. Celý prostor hřbitova byl vytvořen násypem na svahu blízko kostela a je značně vyvýšen nad své okolí. Hřbitov je obehnán mohutnou zdí z pískovcových kvádrů, která je vpředu asi 3 metry, na bocích a vzadu až 10 metrů vysoká. Na zdi je vkusně zdobená balustráda s podstavci pro sošky a sousoší, které vroubí celý jeho obvod.

Barokní hřbitov ve Střílkách

V dominantní poloze nad obcí Nesovice (7 km východně od Bučovic) stojí již páté století zdaleka a ze všech světových stran viditelná stavba Nových Zámků, která je vzácným dokladem raně renesanční zámecké architektury u nás. Nové Zámky jsou architektonicky obratným propojením mizejícího hradního typu - italského kastelu a nového, reprezentačně pojatého, fortifikovaného zámeckého sídla ve stylu italské vily "barco".Největší zvláštností celé stavby jsou plastické prvky střešní atiky s charakteristickými volutovými štítky a tzv. vlaštovčími ocasy, jež nemají v českých zemích obdoby. Na Nových Zámcích se za více než 400 let existence vystřídalo přes 20 majitelů a nájemců. I přes nepříliš šťastný fakt, jímž bylo časté střídání majitelů, které zámku v žádném případě neprospělo, bylo asi nejpohnutější dobou historie nedávné 20. století - konkrétně 40. léta - kdy zámek dostal darem od A. Hitlera říšský Němec Buechelmeyer a zejména léta 50. a 60., kdy historické prostory zámku využívalo místní JZD jako drůbežárnu, stáje dobytka, sýpku obilí apod., což mělo za následek fakticky úplné zničení vnitřní freskové výzdoby. Po vleklém soudním řízení byl zámek v letech 2001/2002 navrácen restituentům - rodině Floriánových, kteří se rozhodli zámek v roce 2003 zpřístupnit veřejnosti.My tam byli příliš brzy, letos se otevírá až v květnu.

Nesovice

Bučovický zámek je unikátní stavbou italské renesance na sever od Alp. Na rozdíl od většiny našich renesančních zámků se nejedná o renesanční přestavbu staršího sídla (hradu či tvrze), ale o realizaci originálního projektu italské pozdně renesanční stavby typu "palazzo in fortezza" a celého rozsáhlého areálu včetně renesanční zahrady, hradební zdi a vodního příkopu. Rovněž umístění v údolí je pro tehdejší dobu neobvyklé. Pozoruhodné je arkádové nádvoří s 90 sloupy, které jsou bohatě vyzdobeny celkem 540 reliéfy, zobrazujícími válečné motivy, erby, fantastická zvířata a bytosti, maskarony a hudební nástroje.

Arkádové nádvoří Bučovického zámku Bučovický zámek - park