Lyžařské Novoměstsko II. 19.-22.1.2019
na běžkách když mrzne až praští :-)
den čtvrtý
hotel Medlov - Rokytno - Studnice - Odranec - Metodka - Kamenice - Lísek - Vojtěchovský kopec - Rovné žst, cca 25 km
Žádné povalování se v posteli, balím ještě před snídaní, protože dneska to zřejmě bude nejnáročnější trasa - nejdelší a navíc s batohem na zádech.
Přes zamrznutou hladinu Medlovského rybníka se napojím na běžkařskou trasu směrem na Rokytno přes areál osady Yukon, protože se v něm skrývá jedna z Olšiakových soch, výr a taky Dlouhý, Široký a Bystrozraký.
osada Yukon
I dneska to bude nádherný mrazivý zimní den.
u Rokytna
Tři vysoké stožáry u Studnice, nejvýše položené obce na Vysočině měří námrazu a jsou nepřehlédnutelným orientačním bodem. První námrazoměrná stanice vznikla na tomto návrší už v roce 1929 a v roce 1980 zde vztyčili tři stožáry se zavěšenými ocelovými lany opatřené měřidly.
stožáry ve Studnici
Sjezd lesem směrem na Kuklík nepatři k nejpříjemnějším a navíc zbytečně ztrácím výšku - směrem na Odranec ji zase budu muset obratem vystoupat. A stoupám až na Metodku, kopec se skvělým rozhledem.
výhledy z Metodky
Další výhledy se nabízejí z Kamenice.
na vrcholku Kamenice
Sjezd dolů k potoku Myšánka si užívám s maximální opatrností parádními obloučky. Sníh v uplynulých dnech krásně promrznul a na sněhu je jinovatka, ale v místech, kde ji odfoukal vítr, by se hodily kovové hrany. Už mám vyzkoušené, že když spadnu, tak se s tím batohem na zádech prostě nepostavím - nezbývá než se z něj vysoukat, zvednout se a pak jej znovu nahodit :-(
Za silnicí z Lísku na Míchov si nejsem tak úplně jistá kudy. Rolba tudy neprojela, stopy vedou jako správné pláňovky křížem krážem všemi směry a rozcestníky s oranžovou vlaječkou stojí úplně jinde než jsou zakresleny v lyžařské mapě v aplikaci mapy.cz :-( Musím dojet k železnici, žádným jiným způsobem než vlakem se odsud do Brna nedostanu :-(
Sice jsem šlapala přes Malý Lísek po silničce, ale za Lískem mi spadl kámen ze srdce - odsud k Vojtěchovu už naštěstí trefím.
nad Lískem
pod Vojtěchovem
Ještě zdolat Vojtěchovský kopec a mám to za sebou :-)
z Vojtěchovského kopce směrem k Lísku
z Vojtěchovského kopce směrem k Lísku
Sluníčko zapadá, teplota klesá hluboko pod nulu a závěrečný sjezd k železniční zastávce Rovné-Divišov byl úžasný, ale vést ještě kousek dál, asi bych za jízdy zmrzla. A nebýt péřovky v batohu, tak těch 10 minut čekání na příjezd vlaku ve zdraví nepřežiju.
Rozcestník:
Žďár n/S - Zelená hora - Lhotky - Sklené - hotel Medlov, cca 16 km
hotel Medlov - Tři Studně - Sklené - Světnov a zpět, cca 20 km
hotel Medlov - Kadov - Sněžné - Blatiny - Samotín - Blatky - Břímovka - Fryšava - hotel Medlov, cca 21 km
den čtvrtý - tato stránka
hotel Medlov - Rokytno - Studnice - Odranec - Metodka - Kamenice - Lísek - Vojtěchovský kopec - Rovné žst, cca 25 km