logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

 

 

GPS

aneb co nás v oblasti GPS zaujalo

 

Tahle stránka shrnuje pár informací ohledně GPS, ale má jednu podstatnou vadu - téměř všechno, co se týče nejnovějších technologií se průběžně mění takovou rychlostí, že nemám šanci tyhle poznámky aktualizovat tak rychle, jak by bylo potřeba.

 

K rychlé orientaci na této stránce lze využít záložek:

1. GPS přístroje

  1.1 Chytrý telefon s GPS

  1.2 GPSka značky Oregon

      1.2.1 Aktualizace firmware

      1.2.2 Displej

      1.2.3 Master reset

      1.2.4 Omezení pro geocaching

      1.2.5 Výškoměr

      1.2.6 Čeština/Angličtina

      1.2.7 Možnosti mapových sad

      1.2.8 Záznam prošlé mapy

      1.2.9 Mapsource

      1.2.10 Editace typ souboru

      1.2.11 Mapy

2. Spolupráce s PC

  2.1 OziExplorer

      2.1.1 Kalibrace

      2.1.2 Indexová mapa

      2.1.3 Name search

      2.1.4 OziExplorer 3D

      2.1.5 OziExplorer pro jiné platformy - Windows Mobile a Android

      2.1.6 Formát souborů OziExploreru

  2.2 GPS Visualizer

  2.3 uTrack

  2.4 TrekView

  2.5 Google maps

  2.6 Mapy.cz

3. Geotagging - geografické údaje a digitální fotografie

4. Souřadnice a přepočet

  4.1 Přepočty S-JTSK, WGS84 a S-42

  4.2 Přepočty (stupně-minuty-sekundy)

 

1. GPS přístroje

1.1 Chytrý telefon s GPS

V podstatě všechny tzv. chytré telefony mají dnes v sobě zabudovánu GPS. Jen je trošičku problém, že většina navigačních programů potřebuje online připojení, což je relativně drahé a většinou taky pomalé a se sklonem k vypadávání přesně v momentu, kdy jej člověk potřebuje nejvíce. Nezbylo než hledat a zkoušet programy, které lze využívat i offline.

 

Asi nejdoporučovanější je program Locus - podrobně popsáno např. zde. Umí pracovat jak s mapami online, tak je ukládat a následně pracovat v offline režimu - záleží na zdroji dat. Cykloturistické a turistické mapy edice SHocart lze za vcelku mírný peníz koupit.

 

Nejrozšířenější mapová aplikace na Android smartphonech je bezpochyby Google Maps. Patří k aplikacím, které bývají defaultně nainstalované v každém novém chytrém telefonu s OS Android. Svým mapovým rozsahem pokrývají celý svět a kromě obecné mapy je k dispozici např. také hojně používaná satelitní vrstva. I Mapy Google lze uložit pro offline použití - stačí spustit funkci "Zpřístupnit offline", určit oblast a potvrdit (ale jen ve formě čtverců, podél trasy to zatím nelze). Uložené offline mapy lze následně přejmenovat a samozřejmě i smazat a limitem pro stahování by měla být velikost staženého souboru 90 MB. Ale navigaci nelze v offline režimu spustit a nepříjemným omezením je nemožnost definovat průjezdové body trasy.

 

Aplikace Mapy.cz pro Android s turistickou mapou je k dispozici pouze online.

 

1.2 GPSka značky Oregon

Náš život s GPS začal tak, jako u mnohých - bazarovou koupí tzv. mountfilďáckého eTrex Legenda s ořezanou verzí TOPO50 v3. Poté nastoupill o třídu lepší Garmin GPSMap 60CSx, ale v našem případě s opakovanými problémy s vypínáním, protože jsme natrefili na vadný kus. Zato Oregonu jsme věrni již několik let - vysocecitlivý přijímač, barometrický výškoměr a elektromagnetický kompas, slot na microSD karty a u nás se prodává s turistickou mapou ČR Topo Czech. Podporuje formát gpx (a přímé stahování keší ze serveru www.geocaching.com. Přístroj je vodotěsný a ovládá se pomocí dotykového displeje. Se soubory ve formátu gpx se skvěle pracuje - fungují skoro všude a k nahrávání dat do přístroje stačí jeho pouhopouhé uložení na garminovské diskové jednotce. Součástí přístroje je prohlížeč obrázků (a v novějším firmware dokonce zoomovatelný), čehož se dá využít pro uchovávání jakýchkoli informací - třeba i jízdního řádu.

 

Spousty informací lze čerpat z fóra www.path.cz

 

1.2.1 Aktualizace firmware

Po zakoupení nového Oregonu 300 je nanejvýš vhodné nejdříve nahrát nový firmware. Samozřejmě - nejdřív provést kompletní zálohu do PC (a zálohovat i při jakýchkoli dalších operacích!!). Aktualizace je možná pouze přes WebUpdater, garminovský program, který je nutno předem nainstalovat. Ale některé verze (každopádně je to nutné u downgrade) jsou dostupné i přes .gcd soubor přímo (soubor je nutno nahrát do složky Garmin ve vnitřní paměti přístroje, přejmenovat na gupdate.gcd a restartovat Oregon.

 

Zjištění verze nainstalovaného softwaru a GPS softwaru lze zjistit v nabídce Main Menu->Setup->About (Hlavní menu->Nastavení->O programu)

 

Je důležité provádět aktualizaci s nabitými bateriemi, v opačném případě nemusí vše proběhnout řádně - případný stres ze zničení přístroje v ceně cca 10 000Kč není vůbec příjemný (chování lze popsat slovy displej po chvíli ztmavne a rozplizne se...).

 

GPS si přepsáním FW smaže "almanach" a jeho opětovné načtení z družic chvíli trvá, takže po prvním spuštění je třeba trpělivosti.

 

1.2.2 Displej

Čitelnost displeje je za slunečného dne (jaké mám pro výlety nejradši) mizivá a někdy si říkám, zdali sebou nenosit nějakou deku, pod kterou by se člověk s touhle GPSkou schoval, protože v šeru a za tmy je podsvícení naprosto bez chybičky. Existují rady jak čitelnost zlepšit - a/jako pozadí použijte čistě bílý obrázek b/vypněte stínování (Setup>Map>Advanced Map Setup>Shaded Relief>Do Not Show) c/ vypněte pokrytí krajiny Setup>Map>Advanced Map Setup>Zoom Levels>Land Cover >Off

 

Dotykový displej našeho Oregona byl po pár letech plný svislých škrábanců - přesně ve směru chybějících posuvníků pro listování listingem u keší. A to nemám v oblibě dlouhé nehty ... Co s tím? Když jsem se to snažila řešit tak před rokem, narazila jsem pouze na rady ohledně možností rozleštění škrábanců na displeji leštidlem na autolaky. Ale s varováním, že pro dotykový displej to asi není to pravé. V srpnu letošního roku jsem však byla úspěšnější - na diskuzním fóru www.geocaching.cz.

Po prohlédnutí videa popisujícího výměnu displeje, bylo vše jasné - žádné leštidlo, vyměníme celý displej.

 

Na e-bay.com objednáváme displej za 12.90$, v nejbližším železářství sháníme torx šroubovák TX 6 a 7 (na sadu tří - 6,7,8 stačí 52Kč).

 

Displej se objevuje ve schránce za 10 dní - vyleštíme brejle a jde se na to :-)

 

A výsledek? S videonávodem v podstatě zcela jednoduché - jen vložit zpátky LCD blok tak, aby se zaklaply všechny čtyři plíšky nešlo tak jednoduše, jak by se při sledování návodu zdálo a připojení káblíků byl boj - povedlo se to až napočtvrté.

 

Oregon, poškrábaný displej

 

1.2.3 Master reset

Master reset - vypnout přístroj, stisknout a držet horní levý roh displeje a zároveň přístroj zapnout. Objeví se dotaz, jestli chcete smazat všechna uživatelská data. Při výběru ano, všechna uživatelská data se vymažou.

 

Základní záchrana - v případě, že přístroj odmítá pracovat, je možné, že jste nahráli poškozený gpx soubor nebo poškozenou mapu. Před odesláním přístroje do opravy, lze vyzkoušet následující - 1/ v USB mass storage mödu smazat z přístroje příslušné .gpx či .img soubory nebo 2/ upgrade na verzi 2.5 . Více info na stránkách Garmin Oregon Wiki

 

1.2.4 Geocaching

Omezení počtu waypointů,geocachí i souborů gpx je zbytečné, když je přitom k dispozici nejen velká vnitřní paměť (850MB), ale i paměťová karta, ale co se dá dělat - přístroj zvládne jen tisíc waypointů, padesát route, deset tisíc bodů v zaznamenaném tracku, dva tisíce geokeší. Omezeny na délku jsou také informace, které lze k bodům a dalším objektům přidávat (název waypointu 30 znaků a popis 50). Naštěstí lze do něj dostat waypointy ve formě POI přes POILoader

 

1.2.5 Výškoměr

Na displeji přístroje se se dvěma výjimkami zobrazuje vždy výška barometrického výškoměru. Tou první výjimkou je stránka se satelity - tam se ukazuje vedle satelitů drobným písmem výška daná satelity a druhou výjimkou je výběr bodu v mapě - zde se ukazuje výška DEM (vrstevnicový digitální výškový model).

 

V záznamu prošlé trasy se ukládají údaje podle nastavení Main Menu>Setup>Altimeter>Barometer Mode (Hlavní menu>Nastavení>Výškoměr>Nastavení výškoměru. Pokud je aktivní volba Variable Elevation (Proměnná výška), ukládá se se výška z barometrického výškoměru, pokud je aktivní volba Fixed Elevation (Pevná výška), ukládá se se výška z GPS údajů.

 

Pokud chceme resetovat výšková data (maximální výška, nastoupáno apod.) je nutno vynulovat počitadlo. Pokud chceme resetovat celý záznam, musíme smazat celý záznam trasy. A samozřejmě platí, že pokud chceme výšková data vidět, musíme mít zapnutý záznam trasy tj. Setup>Tracks>Track Log>Record, Do Not Show nebo Record, Show On Map

 

1.2.6 Čeština/Angličtina

Některé položky nejsou z angličtiny dobře přeložené a některé nejsou přeložené vůbec, ale naštěstí existuje metoda, jak si je v případě potřeby počeštit - editací souboru Czech.gtt si můžete upravit položky třeba v Poznámkovém bloku sami nebo si stáhněte upravený soubor Czech.gtt třeba z těchto stránek http://opengtt.nomi.cz/releases/

 

1.2.7 Možnosti mapových sad

Ke správě všech mapových produktů společnosti Garmin slouží aplikace Mapsource. Do GPS se mapové podklady z PC exportují prostřednictvím této aplikace (mapy musí být předem odemknuté pro konkrétní GPS). Pak už lze s pomocí "Nástroj Mapa"“ vybrat ty části, které mají být do GPS exportovány (třeba i z více map), připojit GPS k PC a klepnout na tlačítko "Odeslat do zařízení". Platí však pravidlo, takto exportovaná mapa se vždy zapíše do souboru gmapsupp.img na kartě, což znamená, že se vždy přepisuje. Což v praxi znamená, že se mapy nepřihrávají, ale ty původní nahrané se smažou, je tedy nutné instalovat vše vždycky znovu a proto je nutno nahranou mapu přejmenovat.

 

Konkrétně pro Oregon platí, že mapové sady jsou uloženy v adresáři Garmin

 • Vnitřní paměť
  - gmapbmap.img - základní mapa
  - gmapprom.img - v případě více mapových sad nelze je zapínat a vypínat v přístroji jednotlivě, ale pouze celou sadu
  - gmapsupp.img - v případě více mapových sad lze je zapínat a vypínat v přístroji jednotlivě
 • SD karta
  - gmapsupp.img - v případě více mapových sad lze je zapínat a vypínat v přístroji jednotlivě

Garmin Oregon od určité verze firmware dokáže podporovat tzv. custom název img. souboru. Po odeslání mapy z MapSource je možné vzniklý soubor gmapsupp.img přejmenovat na cokoli.img v přístroji nebo na kartě a tím pádem umí pracovat s více mapami. Třeba i s dvaceti, omezení je dáno pouze místem v přístroji či na kartě :-)

 

1.2.8 Záznam prošlé trasy

GPX ukládaný z Oregonu/Colorada není ořezaný, jako tomu bylo dřív na eTrexu/GPSmap. V souboru zůstanou všechny údaje včetně času. Pokud chceme trasu zaznamenávat, musíme tuto vlastnost zapnout (Setup>Tracks>Track Log>Record, Do Not Show nebo Record, Show On Map). Pokud chceme s prošlou trasou v budoucnu nějak pracovat, je vhodné si ji průběžně rozdělovat. GPSmap CSX automaticky ukládala jednotlivé dny do zvláštního souboru na kartě, ale toto Oregon neumí (nebo to neumím nastavit) - Oregon všechna data skládá do jednoho souboru a nerozlišuje ani tzv. sekce po vypnutí (ať už klasické vypnutí nebo ztrátou signálu) a ukládá data i bez signálu.

Ale rozdělení je naštěstí snadné a zásluhou možnosti pojmenovat si ukládaný gpx soubor podle chuti také přehledný (Správce tras>Uložit trasu)

 

Některé programy zobrazující gpx soubory si však s tisíci trasovými body neporadí a nezbývá než soubor následně v PC zjednodušit - možností je spousta a toto jsou některé z nich

1/ GPS Visualizer

2/ Mapsource (ve vlastnostech trasy)

3/ OziExplorer (ovládání trasy -> ovládání filtru trasy)

 

1.2.9 Mapsource

Program MapSource od Garminu je obecný komunikační sw, který umožňuje tvořit a zálohovat waypointy, prošlé trasy a plánované trasy a ty pak přenášet z PC do GPS nebo opačně.

 

1.2.10 Editace typ souborů pro Garmin

Garminovské mapy je možno si částečně upravit podle svých představ - snadno lze změnit barvy, kreslit nové bitmapy, mazat objekty či vytvářet nové. Mapa se pro vás stane přehlednější a čitelnější - například já preferuji výraznější linie turistických značek (a poté, co se mi pletla šedá běžná cesta se zelenou turistickou jsem změnila i odstín barvy). V TOPO Czech 2 na mne rušivě působila i výrazná zeleň parků a v růžové barvě městské zástavby se ztrácela navigační linie...

 

Co je třeba udělat? Zazálohujte si původní TYP soubor (ten je umístěn v adresáři Garmin u dané mapy) a spusťte editor typ souboru. Přes záložku "Editor" soubor nahrejte, spusťte "upravit" a upravte podle svých představ - pro začátek vyzkoušejte raději něco jednoduchého jako třeba zvýraznění linie o 1 px !

 

Všechno to funguje pouze za podmínky, že daná mapa má TYP soubor - u těch nejstarších ho však nenaleznete.

 

editor TYP souboru

 

A výsledek?

 

originál
originál
upravený
po úpravě

 

1.2.11 Mapy

Mapy je možné rozdělit na vektorové a rastrové. Rastrové mapy jsou v podstatě digitalizované papírové mapy. Na vektorových mapách jsou veškeré komunikace složeny ze sítě jednotlivých malých úseků, přičemž každý úsek obsahuje řadu parametrů nutných pro výpočet trasy. Mapy pro GPS mohou být routovatelné, což znamená, že po zadání výchozího, koncového a případných průběžných bodů přístroj trasu sám zpracuje. Během cesty po ní uživatele vede, dává mu tedy pokyny, kdy přijde odbočka nebo křižovatka a jak je třeba pokračovat v cestě po trase. Tyto pokyny mohou být buď pouze grafické, nebo také hlasové.

 

Mapy, toť základní problém každého navigačního programu a ty kvalitní jsou většinou zpoplatněné (ale po internetu putují spousty návodů jak to nějak obejít).

 

http://mapygarmin.wz.cz/ - legální a volně stažitelné mapy České republiky a Slovenska pro vaše navigace či PC (Dave Luv)

 

Od verze firmware 3.22 je v navigacích Oregon k dispozici funkčnost zvaná Garmin Custom Maps, což v praxi znamemá možnost použití libovolných rastrových map.

 

S pomocí aplikace MAPC2MAPC lze snadno vytvořit rastrové mapy z map kalibrovaných pro OziExplorer - stačí jej nainstalovat, nastavit cestu k programu 7-zip a v položce preference nastavit maximálně width 1024 a height 1024 pixelů. Příslušná mapa z Oziho se otevře přes File/Open Calibration a následně se přes File/Write Garmin Custom Map vytvoří KMZ soubor, který stačí nahrát do příslušné složky Garmin/CustomMaps v navigaci. Platí základní omezení - KMZ soubor může obsahovat maximálně 100 dlaždic a dlaždice nesmí být větší než velikost jednoho megapixelu, tj. 1024*1024 bodů. Vypnout a zapnout lze tyto mapy pouze jako celek.

 

S pomocí aplikace MOBAC lze vytvořit rastrové mapy přímo online. MOBAC (Mobile Atlas Creator) se neinstaluje, ale musíte mít nainstalováno JRE (Java Runtime Environment), protože se jedná o pragram v Javě. Jen výběr map býval kdysi mnohem větší :-( a dnes jsou zde pouze Open Street mapy. Respektive můžete si uživatelsky přidat například mapy lesních cest na Slovensku z NLC Zvolen. A jak na to? Zkuste třeba tento návod a spoustu informací včetně videonávodu lze objevit i na stránce http://info.gpsteam.eu/.

 

 

2. Spolupráce s PC

2.1 OziExplorer

OziExplorer, to je skvělý počítačový program, který umožňuje obousměrnou spolupráci PC s většinou běžných přijímačů GPS. Jedná se vlastně o soubor programů - pro práci s PC, s PDA, 3D daty, pomocné programy pro tvorbu map ve speciálním formátu ozf či pro spojování zkalibrovaných map. Vše je ke stažení na stránkách www.oziexplorer.com

 

2.1.1 Kalibrace map

Když budeme mít štěstí, stáhneme mapy z Internetu již zkalibrované (tj. získáme i soubory *.map). Samozřejmě existuje i varianta zakoupení zkalibrovaných map. A existují i programy, které dokáží stáhnout část mapy včetně kalibračního souboru a veškerou práci tak udělají za nás. Ale odkazy je třeba hledat na internetu - nestíhám tyhle informace udržovat aktuální - použít lze třeba prográmek MapGen ze stránek http://blog.alpov.net/search/label/mapy.

 

Ale pokud potřebujete nějakou extra mapu, nezbývá než si ji naskenovat a ručně zkalibrovat.

 

Souřadný systém S-42 s kilometrovou pravoúhlou souřadnou sítí namísto poledníků a rovnoběžek používají v ČR a na Slovensku všechny mapy odvozené z vojenských map bývalého Varšavského paktu (KČT, SHOCart, VKÚ Harmanec). Novější vydání těchto map mají na okraji tyto souřadnice vyznačeny číselně - jedná se o dvě dvojciferné čísla, přičemž ta druhá dvojice dosahuje hodnou 00 - 99 (na obrázku červeně orámováno).Někdy na jsou na těchto mapách uvedeny i souřadnice stejného systému (S-42) v polární souřadné síti (zeměpisná šířka/zeměpisná délka udávaná ve stupních)

 

S-42

 

Naskenovanou mapu načteme do programu příkazem "otevřít a vykalibrovat obrázek mapy". Nejjednodušší je využití pravoúhlé kilometrové sítě, která je vytištěná po celé ploše mapy - v takovém případě vyplníme následující údaje:

 • Map Datum (Elipsoid) - S42
 • Map Projection (Mapová Projekcia) - Transverze Mercator

a v okně Projection Setup (Konfigurácia Projekcie)

 • Latitude Origin (Počiatok zemep) 00.00000 N
 • Central Meridian (Stredný poludník)15.00000 E (platí pro téměř celou ČR se středovým poledníkem pásu 15 E, v nejvýchodnější části a pro Slovensko - východně od 18. poledníku - zadáváme 021.00000
 • Scale factor (Činitel mierky) 1.00000
 • False Easting (Posun východne) 3500000.00 (platí totéž co bylo uvedeno výše - pro území východně od 18. poledníku zadáváme 4500000.00)
 • False Northing (Posun severne) 0.00

 

S-42

 

Následně je nutno zadat několik kalibračních bodů - k rovinným souřadnicím kilometrové sítě přidáváme tři nuly

 

S-42

 

Správnost kalibrace lze ověřit zobrazením kilometrové mřížky - volba Map (Mapa) / Grid Configuration (Nastavení mřížky) / Other Grid (Iná mriežka).

Nesedí? Zkontrolujte, zda se v bílém řádku nad mapou zobrazuje údaj stupně N, stupně E, User E a N, S42

 

U souřadného systému WGS-84, který používají některé mapy SHOCartu, je kalibrace oproti předchozímu postupu mnohem jednodušší - stačí nastavit Map Datum (Elipsoid) WGS-84 a Map Projection (Mapová projekcia) Latitude/Longitude. Jednotlivé lalibrační body pak definujeme v políčku Degrees & Mins.

 

2.1.2 Indexové mapy

Indexová mapa nám zjednoduší vyhledávání v případě, že máme map spoustu a ztrácíme v nich přehled. Klasicky zkalibrovanou přehlednou mapu celé oblasti uložíme do adresáře Oziexplorer/Index Maps a následně ji spustíme tlačítkem "Index"

 

index
NameSearch

 

Následně stačí přejet kurzorem myši na vyhledávané misto - v okně se zobrazují všechny názvy map pro dané místo a zároveň se zvýrazní hranice jejich pokrytí. Po kliknutí si již stačí jen vybrat.

Vše samozřejmě nejlépe funguje za podmínky, že jsou mapy naskládány v příslušném adresáři, který je nastaven v konfiguraci na záložce Systém/cesta k souborům/mapový adresář (výchozí nastavení \oziexplorer\maps) a tentýž adresář je nastaven v okně se spuštěnou indexovou mapou :-))

 

V Oziexploreru lze s pomocí Name search (ve slovenském menu přeloženo jako "Hladať meno") i vyhledávat. V základním nastavení lze však použít pouze jedinou vyhledávací databázi - databáze World Cities se nainstaluje při instalaci Oziho ale pokud chceme vyhledávání podrobnější, můžeme si ji vyrobit sami.

 

NameSearch
NameSearch

 

2.1.4 OziExplorer 3D

Po instalaci doplňku OziExplorer 3D (v menu OziExploreru přibude jedna položka "3d/výška") je nutno ještě načíst SRTM data. Tyto výškové údaje lze stáhnout - výšková data pro USA jsou volně dostupná po 1 úhlové sekundě, pro zbytek světa v rozlišení po 3 úhlových sekundách, což je přibližně 90 metrů ze stránek http://www.viewfinderpanoramas.org/dem3.html, ale některé oblasti lze stáhnout podrobněji - např. Alpy či Vysoké Tatry.

Čísla v názvu souborů (např. N49E017) jsou souřadnice - pro ČR by mělo stačit vybrat soubory od šířky N48 až N51 a délky E012 až E018.

 

Data by měla jít stáhnout i přímo pomocí OziExploreru z menu dle následujícího obrázku - stáhnou se automaticky pouze data pro právě zobrazenou mapu

 

3D

 

Soubory *.hgt se rozbalí do adresáře \OziExplorer\Elevation Data\ a následně se v menu "3d/výška" ve volbě "konfigurace výšky" data zapnou a určí se adresářová cesta k těmto souborům.

 

3D
3D

 

A pak už můžeme s těmito daty pracovat:

 

1/ zapnout zobrazení údajů o výšce z menu 3d/výška pro zobrazení nadmořské výšky pro kurzor myši (kurzor mířil na vrchol Zaječí hory...)

 

3D

 

2/ snadno vykreslovat profily naplánovaných tras (a k bodům trasy snadno doplňovat údaje o nadmořské výšce

 

3D

 

3/ znázornit si prostorové znázornění mapy

 

3D

 

 

2.1.5 OziExplorer pro jiné platformy - Windows Mobile a Android

OziExplorer CE je obdoba základního OziExploreru určená pro PDA s operačním systémem Windows CE. Pracuje s mapami předpřipravenými v OziExploreru (neumí sám mapy kalibrovat), ale zásluhou spolupráce s GPS jej lze použít pro navigaci (dokonce používá i hlasový výstup). Spousta podrobností o mapách a aplikacích pro systém Windows Mobile - viz diskuzní fórum http://www.ce4you.cz

 

K dispozici je i verze OziExploreru pro mobily a tablety s operačním systémem Android. Podobně jako při práci s OziExplorerem CE potřebujete k plnohodnotnému využití i verzi pro PC, protože verze pro Android neumí mapy kalibrovat.

 

Ale v podstatě totéž umí i aplikace Androzic, který používá mapy ve formátu ozf2 a ozfx3 či on-line mapy a je nabízen zadarmo.

 

2.1.6 Formát souborů OziExploreru

Kompletní přehled formátů používaných v programu Oziexplorer: http://www.oziphototool.com//fileformats.html

 

 

2.2 GPS Visualizer

Server GPS Visualizer vygeneruje on-line z dat, získaných z GPSky (waypointy nebo tracklogy) rúzné grafické výstupy, do kterých tyto informace vkládá. Výstupy lze definovat ve formátu obrázku nebo zobrazit v plně funkční mapě Google Maps či přes KML či KMZ soubor v Google Earth. Mapy vykreslené pomocí Google Maps jsou interaktivní - plně funční je zoom, pohyb všemi směry i kombinace s ortofotomapou. GPS Visualizer umí také vykreslit profily a lze jej využít i ke konverzi různých GPS formátů.

 

Ukázka: Neziderské jezero 2.-5.6.2011

 

 

2.3 uTrack

uTrack je online utilita sloužící ke generování reportů z prošlých tras uložených v souboru formátu *.GPX. Z uložených udajů je prošlá trasa zobrazena na vybraném mapovém podkladě (Mapy.cz resp. Google Maps), jsou vypočteny parametry trasy a zobrazeno několik profilů. Vygenerovaný report je možné uložit do souboru ve formátu *.PDF. Utilita je v češtině a vše, co musíte provést, je zadání cesty k příslušnému *.gpx souboru :-))

 

 

2.4 TrekView

TrekView je částečně obdoba programu uTrack. Z uložených udajů je prošlá trasa zobrazena na mapovém podkladě Google Maps nebo mapy.cz, prográmek vypočítá parametry trasy a zobrazí profil - lze také zadat, jestli se mají záznamy zprůměrovat, aby se vyloučil rozptyl výškových údajů. Prográmek lze používat i pro plánování a vše včetně nápovědy je v češtině.

 

 

2.5 Google maps

Jednou z metod jak zobrazit data z GPS v mapě je použití funkce Moje Mapy v Google Maps. Díky této funkci toho můžete mnohem více - můžete vytvářet a sdílet mapy celého světa a označovat na nich různá místa, trasy a oblasti, které jsou pro vás důležité.

 

Stačí se přihlásitk účtu na Google, přes funkci importovat zadat cestu k příslušnému gpx souboru převedenému do formátu kml/kmz (třeba přes GPS Visualizer nebo Google Earth), změnit popisky či barvy a na stránku pak přidat odkaz či mapu (nebo je možno odkaz pouze poslat přátelům mailem). A výsledek pak může vypadat třeba takhle - viz odkaz z menu Toulek Mapa navštívených míst.

 

Má to dvě chybičky - škoda, že to neumí načíst přímo gpx soubor a škoda, že Google mapy neobsahují vrstvu turistických značek

 

 

2.6 Mapy.cz

Ale existuje i cesta, jak zobrazovat data na www.mapy.cz. Není to úplně jednoduché, ale v popisu API je spousta jednoduchých příkladů, které stačí jen trošku upravit podle svých představ. A výsledkem může být něco takového, jako je mapa rozhleden na odkazu z menu Toulek Rozhledny či jednoduché mapy vložené na konec každé stránky s výletem po České republice.

 

 

3. Geotagging - geografické údaje a digitální fotografie

Geotagging, ukládání zeměpisných souřadnic do fotografií, je stále rozšířenější a k dispozici jsou fotoaparáty s GPS. Ale nemusíte vlastnit fotoaparát s GPS, přidat geografické informace (zeměpisná šířka a délka, nadmořská výška) k Vašim digitálním fotografiím do EXIF hlavičky, která je součástí obrázku, lze mnoha způsoby. V podstatě ani nepotřebujete mít ani žádný GPS systém, protože informace můžete vložit i manuálně (zjistíte je např. v online mapě), ale nejlepší a nejrychlejší využití je samozřejmě při použití přímo s tracklogy ve formátu gpx.

 

Programů, které geotagging umějí, je více. Já používám Zoner Photo Studio - má dvě obrovské výhody - komunikuje v češtině a umí spolupracovat s www.mapy.cz (a spolupracovat s Google maps jako všechny ostatní umí samozřejmě taky).

 

Jak na to?

1/ Je třeba mít digitální foťák, zapisující datum a čas do hlavičky EXIF a GPSku umožňující export dat

2/ Datum a čas v digitálním foťáku je vhodné na začátku zesynchronizovat s GPS přijímačem (ZPS umí počítat s korekci, ale nemusí to umět každý program).

3/ Na začátku výletu v GPS zapnout trackování

4/ Během výletu klasicky fotografovat podle chuti

5/ Po skončení výletu stáhnout data z GPS do počítače a opravit případné úlety ztrátou signálu - běžně používáme OziExplorer

6/ Spustit Zoner Photo Studio 9 a výš (nižší verze pracovat s GPS daty neumí!) v pohledu Správce, označit fotografie a spustit příkaz "Informace/GPS/Přiřazení GPS údajů...".

7/ Z okna je vše jasné - přiřadit data z GPS v jednom z podporovaných formátů a pokud je zesynchronizovaný čas (ad 2/), ponechat korekci času nulovou, ale pokud jste ve foťáku zapomněli přehodit letní čas, zadat korekci :-((

 

Údaje se vloží do EXIFu a v náhledech se objeví ikonka zeměkoule, přes kterou lze kdykoli zobrazit místo, kde byla fotografie pořízena na on-line mapách. A pak už se vám nemůže stát, že zapomenete, kde byla daná fotka pořízena :-) Údaje o poloze z exifu přebírá i Picasa, program pro správu a prohlížení fotografií na webu.

 

4. Souřadnicové systémy a přepočet

Aby bylo možné všem zájmovým bodům přiřadit jednoznačnou polohu a zobrazit je v mapě, je třeba zavést souřadnicový systém, ke kterému potom budou všechny uvažované body vztaženy. Systém je charakterizován zvolenou referenční plochou (elipsoidem, koulí, rovinou) a jejími parametry, typem zobrazení referenční plochy na rozvinutelnou plochu, definicí počátku, souřadnicových os a jednotek míry kartézského (pravoúhlého) systému a způsobem vybudování základní trigonometrické sítě.

 

Jednotlivé státy nebo skupiny států používají lokální souřadnicové systémy, které volbou referenční plochy a typu zobrazení nejlépe vyhovují danému území. Historicky bylo na území bývalého Československa použito více souřadnicových systémů, které se od sebe kvalitativně liší. Byly budovány v různých obdobích za rozdílných státních a politických poměrů a s rozdílnou kvalitou základní trigonometrické sítě. K největším změnám docházelo s ohledem na vojensko-politickou situaci státu. Nejčastěji použitými souřadnicovými systémy u nás jsou S-JTSK pro civilní sektor a S-42 pro vojenský sektor (a mapy Klubu českých turistů na jejich základě). Na značném území státu se pak ještě setkáme se sáhovými katastrálními mapami zhotovenými v Cassini-Soldnerově zobrazení. V posledních letech je trendem zavádět globální souřadnicové systémy, které umožňují snadnější spolupráci mezi sousedními zeměmi při výměně informací v rámci integračních tendencí. Mezi ně patří např. UTM (Universal Transverse Mercator) a WGS84 (používaný od ledna 1987) - implicitní souřadný systém většiny GPS přijímačů.

 

4.1 Přepočty S-JTSK, WGS84 a S-42

A zdá se, že vzájemné převody mezi těmito soustavami jsou obestřeny tajemstvím... Pokud nepotřebujete přesnost na centimetry, určitě postačí tento excelový soubor pro převody mezi S-JTSK, WGS84 a S-42

 

Podrobnější informace například v publikaci Zdeňka Lenharta Tvorba map pro OB v položce Kartografie.

 

4.2 Přepočty (stupně-minuty-sekundy)

Naštěstí převedení údajů mezi následujícími tvary je jen jednoduchá matematika:

 

stupně (DD.dddddd°)

stupně, minuty (DD°MM.mmm’)

stupně, minuty, sekundy (DD°MM’SS.s”)

 

DD.dddddd°

  zeměpisná šířka zeměpisná délka jednotky
vstup ° ° DD.dddddd°
výstup ° ° DD°MM.mmm’
výstup ° ° DD°MM’SS.s”

DD°MM.mmm’

  zeměpisná šířka zeměpisná délka jednotky
vstup ° ° DD°MM.mmm’
výstup ° ° DD.dddddd°
výstup ° ° DD°MM’SS.s”

DD°MM’SS.s”

  zeměpisná šířka zeměpisná délka jednotky
vstup ° ° DD°MM’SS.s”
výstup ° ° DD.dddddd°
výstup ° ° DD°MM.mmm’

 

 

copyright Alena