Zdravím... už dlouhou dobu sleduji vaše skvělé stránky a čerpáme zde inspiraci pro naše výlety s maželkou... provozujeme podobný typ turistiky jako vy.
Po posledním článku o přechodu Níz. Tater jsem se rozhodl vám napsat, resp. se zeptat: neřešíte nějak (nebo do budoucna nehodláte řešit) nečekané zastižení velkým deštěm (bouřkou) hlavně co se promočení bot týče? Když jdeme na 2-3denní trek, příp. trávíme týden v horách a není reálné táhnout dvoje boty, tak mám pořád dilema, jak tohle řešit. Přes batoh se přetáhne pláštěnka, přes sebe pončo, ale co s botami? Z ponča vám déšť valí rovnou do bot a je pak na houby mít zkažený další den tím, že máte šlapat v mokrých botách (o utrpení nohou ani nemluvě). Co takhle nějaké návleky? Nemáte s tím nějakou zkušenost? Jiné řešení...?
A když už jsem u toho – máte ve svém vybavení i nepromokavou bundu a kalhoty (goretex apod.)? Je to k něčemu do tohoto docela drahého vybavení investovat a tahat se s tím? Mám na mysli pouze jarně-letně-brzopodzimní výšlapy na 2-3 dny typu Malá/Velká Fatra, Jeseníky, Nízké/Vysoké Tatry, Krkonoše atp. (žádné zimní Alpy ap.).
Předem děkuji za vaše rady, tipy, zkušenosti z praxe.
Jaroslav
-----
20.7.2013, 22:15 Alena
Zatím jsme na žádné geniální a účinné prostředky zatím nepřišli. Až na jediný, který praktikuji téměř pořád - vyrážím ven zásadně podle příznivé předpovědi počasí!!! V tom mám obrovskou výhodu že jezdívám sama a nemusím se s nikým časově synchronizovat.
Všechno má svá pro i proti - loni jsme si koupili nepromokavé bundy s membránou, Pinguin Parker - jsou úžasné, nevlajou ve větru jako pončo, kterém je v silnějším větru skoro nepoužitelné nejen z hlediska ochrany před deštěm, ale i z hlediska bezpečnosti. A opravdu docela dýchají, pot zevnitř opravdu odchází ven a nesráží se na vnitřní straně jako u těch levnějších nepropo bund. Ale co potom s nacucanými popruhy batohu, na to jsem zatím nepřišla. A navíc ten obal na batoh žádným způsobem nekryje to, že v takovém případě voda co stéká za krk, teče přece nakonec po zádech batohu.
Mám i kalhoty, ale byly levné z výprodeje, zřejmě chrání před vodou, ale téměř vůbec nepouštějí vlhkost směrem ven, takže nezbývá než různě rozepínat a větrat (naštěstí mají zip odshora až dolů)
Na kole nebo pěšky, v kalhotách a v bundě vždycky úžasná volnost pohybu. Prostě jen škoda, že se pod tu bundu nedá schovat batoh. A v mém případě ještě foťák. Ale třeba na kole, kdy jsou věci v brašnách na nosiči kryty ze všech stran, tak je to značka ideál.
Ale komu by se s tímhle chtělo vláčet po hřebeni Nízkých Tater v červenci... Uprostřed léta, kdy hlásili třicítky a já měla jedno triko na sobě a jedno náhradní v batohu. Proto jsem sbalila jen pončo - je z jakési posilikonizované tkaniny, ne z PVC, ale bylo v podstatě klasické letní dusno, člověk se pod ním pařil. Ale to by se dalo zvládnout, mnohem horší byla ta voda zespodu - ta vysoká tráva, borůvčí a kosodřevina plná vody. A jsme zase u toho, kdybych měla sebou kožené pohory, určitě by to zvládly v kombinaci s návleky, aby do nich nemohlo téct seshora. Jenže představa, že v kožených pohorách pošlapu 5 dní a jak sám říkáte, člověk si dvoje botky přece nepotáhne, se mi vůbec nelíbila a já si vzala pohodlné lehoučké kotníkové textilní. No bylo to moje riziko a moje blbost. Už mám vyzkoušené, že ač prý s membránou goretex, nezvládají ani větší rosu v trávě. Ale úžasně se v nich chodí a na sluníčku pak rychle uschnou!!
Nejlepší by byl deštník. Kéž by se dal vymyslet lehký skládací a přitom pevný. Aj fotit by se pod ním dalo...
Takže kvalitní kožené pohory + návleky proti vodě seshora + pončo, pod které vejde batoh, je asi zřejmě nej řešení. Resp. pokud je to jen jakési mrholení, dá se i nepropo bunda a batoh jen krytý obalem. Ale jak říkám, já vyrážím podle předpovědi počasí a nepočítám s chůzí v celodenním dešti. Ten si naposledy vyzkoušela kamarádka koncem června v Tatrách po několik dnů - jejich zkušenost byla, že ani boty ani pončo to stejně několik hodin nevydržely. A že byla ráda, že membránová bunda aspoň udržela vevnitř teplo.
Přeji sluníčkové počasí a jenom pohodu