Hřeben Orlických hor, okolí Říček 4.3.2006

 

Cestovní kancelář Čebus pořádá jednodenní lyžařské zájezdy podle aktuálních sněhových podmínek po Česku, Slovensku i Rakousku. Tento víkend byly v plánu Říčky v Orlických horách, takže za deštivého rána jsme zamířili z Brna do hor. Přivítala nás však chumelenice, zatažená obloha a neuvěřitelné hromady sněhu.

 

Kromě menších soukromých sjezdovek v obci je zde lyžařské středisko, které se nachází asi 2 km od středu obce v areálu „Zakletý“. Ski centrum Říčky díky své nadmořské výšce (740 - 992 m nad mořem) a třemi sjezdovkám v délce 1000, 1200 a 1500 m s různou náročností je jedním z nejlepších středisek sjezdového lyžování v Orlických horách a také jedním z předních středisek v České republice. A zároveň je to ideální výchozí místo běžkařů na celý hlavní hřeben Orlických hor s upravovánými běžeckými stopami.

 

Jedna jízda lyžařským vlekem stojí 40Kč a vyvezete se až na vrch Zakletý do výšky 992 m nad mořem.

Zakletý Zakletý

K Pěticestí (1005 m) je to kilometr. Turistické odpočivadlo bylo samozřejmě zapadané sněhem (4.3.2006, oblačno, výška sněhové pokrývky 170 cm, prašan), ale v přístřešku horské služby prodávali čaj, tatranky a turistické známky. Ale otevřeno mívají jen o víkendech v sezóně.

Pěticestí Pěticestí

Cesta po hřebeni - bunkrovka - je lemována bývalými vojenskými bunkry, ale pokud si je chcete prohlédnout, vyražte sem v létě. Pod skoro 2 metry sněhu z nich moc vidět není.

Bunkr poblíž Kunštátské kaple

Rozhodně však nesmíte vynechat odbočku ke Kunštátské kapli. Barokní kaple Navštívení Panny Marie z roku 1760 stojí na hlavním hřebeni ve výšce 1035 m. Má kruhový půdorys s průměrem 7 m a střechu kryje šindel. Příčinou neutěšeného stavu památky byl vedle stáří a drsných klimatických podmínek také vandalismus. Takže ačkoli původně poskytovala možnost úkrytu před nepřízní počasí, po rekonstrukci v roce 2004 je opatřená železnou mříží.

Kunštátská kaple

Upravená lyžařská stopa traverzuje vrcholy a rozhodně není třeba se bát prudkých sjezdů či stoupáků - vše je řešeno serpentinami zásluhou nutnosti vybudovat příjezdové komunikace k bunkrům až na hřebeny ve druhé polovině třicátých let pod vlivem hrozícího nebezpečí ze strany Německa (pevnostní linie je po celé délce hraničního hřbetu Orlických hor jako součást opevnění státní hranice nejvíce ohroženého úseku od Bohumína po Krkonoše). Hřebenovka pokračuje přes Tetřevec a Homoli do sedla nad Čertovým Dolem. Jím prochází i modře značená trasa spojující Kunštát se Zdobnicí. Čertův důl je rekreační víska (720 m) ve svahovitém údolí schoulená pod hlavním hřebenem Orlických hor - Homolí, Tetřevcem a Strážným se silničkou v úbočí Homole (Střední vrch) končící v sedle na hřebeni.

Úbočím Tetřevce

Lyžařská stopa po severní straně hřebene zpět na Pěticestí mizela v závějích sněhu, tak nezbývalo než vrátit se stejnou trasou.

Z Pěticestí na opačnou stranu, k Anenskému vrchu, opět vede hřebenovka i pohodlná upravená "bunkrovka".

Jeden z velkého množství bunkrů

Pod Komářím vrchem (přírodní rezervace ve výšce 992 m s původním bukovým porostem) vede přes sedlo Mezivrší (924 m) horská silnička z Říček do Černé vody a poblíž se nachází objekt těžkého opevnění R-S 87 Průsek, na kterém se dochoval i původní pancéřový zvon a který dnes funguje jako muzeum.

Odbočka na Anenský vrch (991 m) s dalekými rozhledy byla zasypána sněhem a neprošlápnuta. Škoda, viditelnost však byla stejně špatná a čas pokročil. Bylo nutno zamířit na parkoviště Ski centra k autobusu. Zpět na Mezivrší a dolů do Říček. Nádherný sjezd!!!

Mezi Komářím a Anenským vrchem