Křížem krážem Vysočinou 4.-7.7.2006

 

Červencové státní svátky se mi podařilo prodloužit až do víkendu a počasí bude ideální pro cyklovýlet se stanem a spacákem. Nikomu se však nechce se mnou - zkusím to zase sama. Budu vyrážet hvězdicově z kempu a s výjimkou přesunu vždy nalehko. Po trasách, které znám zejména v zimě.

Etapa první

aneb až na konec světa

Autokemp Pilák - Žďár n/S - Hamry - Česká Mez - Rosička - Sázava - Rozštípená skála - Šlakhamerský Dvůr - Samotín - Peperek - jezero Vápenice - rybník Mikšovec - Na skalici - Autokemp Pilák ...... 29,7 km

Profil

Autokemp Pilák je jedním ze dvou kempů na břehu Pilské nádrže v těsné blízkosti Žďáru nad Sázavou. A Žďár n/S je město s perfektním vlakovým spojením z Brna - něco přes hodinu stačí, aby se člověk ocitl z městského hluku na Vysočině.

Pilák Pilák

Po zakoupení svačiny a něčeho k pití v zázraku zvaném supermarket (tj. otevřeného téměř furt a i o svátcích) mířím směrem na Hamry a Českou Mez. (Nedoporučuje se jet po modré kolem Babínského a Matějovského ryb. - to není cesta pro kola, ale pěší stezka houštinami a bažinami přes rezervaci.) Zásluhou opravy silnice (a tím pádem zákazu vjezdu) je silnička jen moje. Podle televizního pořadu Zpět k pramenům počíná v jedné odvodňovací rýze v lese za vsí Česká mez svůj tok řeka Oslava. Přejíždím neviditelnou česko-moravskou hranici a stoupání k rozhledně Rosička je celkem mírné. Je to taková ta klasická železná typizovaná šroubovice sloužící především jako nosič antén pro mobily viditelná již z dálky. Prý podle stejných plánů jako Babylón u Kozárova... K užívání byla předána 12.srpna 2001. U silnice je malé parkoviště a na vrchol je to jen cca 300 m. V bufetu prodávají suvenýry, mapy a samozřejmě vstupenky. Smůla je v tom, že strašně fouká. Ne že by se stožár klátil ze strany na stranu, ale hvízdá mi v uších a taky nemožnost udržet fotoaparát není to pravé ořechové. Věž má výšku 42 m a vyhlídková plošina je ve výšce 24 m. Z rozhledny je kruhový výhled s nejvzdálenějším viditelným bodem - Melechovem u Světlé n. S.

Rosička Rosička

Do Sázavy je to pěkně z kopce a stopka u železničního přejezdu muzejní železniční dráhy zarostlého travou nutí každého pěkně zastavit. Bodový systém funguje, ale jestli stále funguje ta muzejní železniční dráha netuším. Přímo v obci se můžeme zastavit u starého kamenného mostu přes řeku Sázavu pod Špinarovým mlýnem - byl postaven po roce 1714, kdy povodeň z protržených hrází Dářka a dalších rybníků zničila nejen zdejší mosty, ale i všechny budovy v blízkosti řeky. Cyklostezka pokračuje kousek po trase zrušené železnice a tzv. Hamerský vycházkový okruh vede kolem Rozštípené skály. Tvoří ji dva skalní bloky, jako by od sebe rozštípené, poblíž osady Hamry u Žďáru nad Sázavou, u řeky Sázavy. Romantické okolí doplňuje zatím nedokončený mamut a skály jsou využívány horolezci. Červená značka pro pěší vede přes skály, ale vycházkový okruh vede okolo stezkou vhodnou i pro cyklisty. Kolem lomu, kde má někdo pěkně upravené tábořiště s totemem přejedeme po mostě přes železniční trať ze Žďáru na Havl. brod, se zajímavým pohledem z výšky na trať ubíhající k západu po rovné linii do dálky pod Peperek.

Ze Sázavy po zrušené železniční trati mamut

Cesta vede až na Konec světa, kde celník ve strážní budce hlídá historickou zemskou hranici Čechy - Morava.

Na konci světa

Ještě kousek pod Peperek je to cesta asfaltová, ale přes vrchol Peperku (675 m) už je to jen lesní cesta, ale celkem v pohodě sjízdná. A kousek za vrcholem se žlutá značka opět napojuje na asfaltku. Sjezd k jezírku Vápenice je nejpohodovější částí této trasy. Jezírko je čisté a plné žab.

Vápenice Vápenice

Modrá značka míří zpět ke Ždáru n/S a na výstupu z lesa čeká ještě jedno milé překvapení. Mamlas, dvoumetrová betonová hlava a pěkná vyhlídka na město Žďár n/S včetně Zelené hory s kostelem sv. Jana Nepomuckého.

Mamlas

 

Etapa druhá

navečer k největšímu rybníku Českomoravské vrchoviny

Autokemp Pilák - Polnička - Velké Dářko (a zpět po stejné trase) .... 12,8 km

Profil

Za Polničkou, poslední objekt, který potkáme (restaurace Vagón) je hojně využíván cyklisty k zastávce. Rozhodně se zde vyřádí děti - jezdí tu vláček, čtyřkolky i lanovky. Ale možností občerstvení je cestou opravdu dost.

 

Velké Dářko, největší (206 ha) rybník Českomoravské Vrchoviny v minulosti sloužil k zadržování vody pro pohon hamrů, pil a mlýnů v nedaleké Polničce, ale dnes je to ráj pro příznivce windsurfingu a jachtingu. Funguje zde i autokemp, který je zakreslen na starších mapách, ale na stránkách www.dokempu.cz jsem ho neobjevila.

Velké Dářko

Rašeliniště, vtiskující tomuto území charakteristický ráz, v mnohém připomíná severskou tajgu. Naučná stezka v délce 12 km prochází vesměs lesními úseky kolem rybníka a je určena pěším a zcela nevhodná pro cyklisty. A přesto, že jsou zde lávky a haťové přechody, bývají některé úseky při vyšší hladině vody zamokřené.

 

Etapa třetí - dopolední přesun

aneb k nejvýše položenému rybníku Vysočiny

Autokemp Pilák - Zelená hora - Vysoké - Sklené - Tři Studně - Autokemp Sykovec, cca 12 km

Profil

Vše, co bylo v okolí Žďáru n/S naplánováno, je projeto - je třeba sbalit stan a přemístit se kousek dál. Poutní areál na Zelené hoře je opravdu na kopečku :-(( Přehodnocením gotických prvků do čistě barokní podoby vznikl v Čechách na počátku 18. století stavební sloh, označovaný jako barokní gotika, který nemá v Evropě obdobu. V tomto slohu byl v letech 1719-1722 vystavěn hřbitovní kostel sv. Jana Nepomuckého. Stavba vznikla podle projektu Jana Blažeje Santiniho-Aichla (1677-1723), českého architekta vlašského původu. Pěticípý půdorys, vzájemný průnik prostorových útvarů, dynamičnost stavební hmoty, popírající veškerou tíži zdiva, to vše svědčí o výjimečnosti této architektury. Škoda, že všechno toto vynikne nejlépe z leteckého pohledu a úhel záběru běžného fotoaparátu je příliš malý...

Zelená hora Zelená hora

A pak už zase do kopce :-((. Vysoké, Sklené (po asfaltce zde trénovali běžkaři na kolečkových lyžích) a konečně Tři Studně (na stránkách odkaz i na webkameru). Což znamená nadmořskou výšku nějakých 733 m n.m. Kempy fungují u rybníka Sykovec i Medlov. Vybrala jsem si ten na břehu rybníka Sykovec na základě starších zkušeností. Sláva, pořád zde funguje obchod, hospoda, půjčovna lodiček a sprchy s teplou vodou na klíč :-)). A ze stanu těsně u vody je nádherný výhled na nejvýše položený rybník na celé Českomoravské vysočině (720 m n.m.), rybník s neuvěřitelně čistou vodou. a písčitým dnem. Jen ty pijavice kazí pohodu ze skvělého koupání...

Sykovec Sykovec v podvečer

 

Etapa čtvrtá - odpoledne

vyjížďka k prameni řeky Svratky

Autokemp Sykovec - Tři Studně - Fryšavský kopec - Žákova hora - pramen Svratky - Na Place - Žákova hora - Fryšavský kopec - Křivý javor - Fryšava - rybník Medlov - Autokemp Sykovec ... 12 km

Profil

Rozlehlý hřeben vrcholové části Žďárských vrchů je rozdělen mělkými sedly a vrcholy, které přesahují nadmořskou výšku 8OO m. Stříbrná studánka, jeden z pramenů řeky Svratky je slavná a označená. Vede k němu turistická značka i naučná stezka a je snadno přístupná i pro cyklisty, protože lesní asfaltky vedou kolem Žákovy hory z obou stran. Součástí místa je i žulový památník, sdělující, že právě zde vyhlásil dne 27. června 1970 československý prezident Ludvík Svoboda Žďárské vrchy za chráněnou krajinnou oblast. Prostě studánka s pramenitou vodou... a jaká pochybná směsice to nakonec protéká Brnem... Žákova hora, to je taky prales, jeden z posledních zbytků původních lesních  porostů Žďárských vrchů. Území je chráněno již od roku 1933 a je ukázkou původního jedlobukového pralesa s příměsí smrku a javoru klenu, ovšem jedle v současné době již prakticky vymizely. Těsně pod vrcholem je významný geodetický bod pro měření nadmořských výšek, přesného tvaru Země a pohybů zemské kůry.

Pramen řeky Svratky cesty kolem Žákovy hory poblíž Stříbrné studánky

Fryšavský kopec s partyzánským památníkem (místo štábu odbojových skupin) nestojí za odbočku, ale zajížďka to není až tak veliká.

Fryšavský kopec

Cestu z Žákovy hory na Fryšavu lemuje alej 41 chráněných stříbrných javorů a na jih od obce se nachází rybník Medlov (29 ha), který je největším rybníkem na Novoměstsku a je ideálním místem pro rekreační koupání. Ale ten kopec, který je nutno překonat...

 

Etapa pátá - celodenní

k památníku posledního vlka Vysočiny

Autokemp Sykovec - Rokytno - Pasecká skála - Pod Studnicí - Vlčí kámen - Roženecké Paseky - Metodka - Odranec - Kuklík - Vříšť - Sněžné - Krátká - Samotín - Dráteničky - Samotín - Blatka - Kadov - Fryšava - Tři Studně - Autokemp Sykovec .... 39km

Profil

Celodenní výlet začíná stoupáním přes Rokytno k Pasecké skále. Pátý nejvyšší vrchol Žďárských vrchů (819 m n.m.) je tvořen skalami pojmenovanými Vyhlídka, Pecen, a Pernštejn. Na vrchol Vyhlídky vede turistická značka a vrcholek je opatřen zábradlím. Rozhled je nádherný zejména k severu do údolí Fryšávky, obec Kadov, Malinské skály, Čtyři Palice a přes Sněžné na Buchtův kopec. Jediný rozumný přístup pro cyklisty je od parkoviště ze silnice Nové Město na Moravě - Sněžné po zelené značce cca 300m. Ty ostatní značky (zejména modrá z Kadova) znamenají spíše přenášení přes balvany a kořeny než jízdu.

Pasecká skála

Odbočka cyklostezky označené číslem 1 směrem na Koníkov je opět nádherná lesní asfaltka objíždějící po vrstevnici Pohledeckou skálu. Horší už je to s přístupem k pomníčku poslednímu zastřelenému vlku v této oblasti roku 1830. Žlutá značka je tak jedině pro bikery!! Ostatním nezbývá než tlačit.

poslední zastřelený vlk Vysočiny

Žlutá se opět napojuje na lesní asfaltku a cesta na Roženecké Paseky je opět cyklistickou pohodičkou. Metodka (788 m ) je vrchol zahrnutý do Brněnské výškovnice s pomníkem na památku padlých partyzánů. Je odtud neobyčejně krásný pohled na krajinu a za příznivého počasí můžeme dohlédnout až do Orlických hor a Jeseníků. Stojí za to zde spočinout, pokochat se pohledem a počíst si ve vrcholové knize.

 

Odranec, to je pár domků kousek pod vrcholem (a samozřejmě veřejný internet před obchůdkem jako v každé obci Novoměstska) a další sjezd do Kuklíku. Následuje Sněžné a jeho dominanta Buchtův kopec (813 m) s nápadnou kopulí radaru na vrcholu je nejvýchodněji položenou osmistovkou Žďárských vrchů a radarová stanice na vrcholu je nejvýše stále obývaným místem v oblasti. Buchtovu kopci tak patří prvenství v největší relativní výšce - údolí Svratky pod severními svahy Buchtova kopce má nadmořskou výšku cca 560m a je nejhlubším údolím oblasti.

Metodka

Samotín je typickým příkladem sídla s rozptýlenou zástavbou. Místní legendou se stala samotínská hospoda a její "Samotínský vánek". Samotínský vánek byl bylinný likér, který podle vlastního receptu vyráběl a návštěvníkům samotínské hospody prodával bývalý hostinský pan Emil Tlustoš. Samotínská hospoda byla oblíbenou zastávkou všech turistů, navštěvovala ji také řada umělců. po smrti pana Tlustoše však zůstala svérázná hospůdka uzavřena. Škoda, je zde opravdu moc krásně. Na Dráteničky (775 m) vede ze Samotína zelená turistická značka. Skalnatý hřeben, hojně využívaný k horolezení, je asi 200 m dlouhý a vytváří několik věží, z nichž nejvyšší je Sokolí věž vysoká 35 m. Z Dráteniček je opět krásný výhled do okolí (turistický přístup na vrchol vede ze zadní strany a není nijak značený)

Dráteníčky od Samotína

Kadov, to je obec známá zejména běžkařům, protože v rázovité hospodě se zde podává místní bylinný likér „Kadovánek“.

 

Etapa šestá - celodenní přesun

Šiklův mlýn

Autokemp Sykovec - Nové Město na Moravě - Radešínská Svratka - Podolí - Radešín - Bobrová - Olešínky - Šiklův Mlýn (westernové městečko) - Blažkov - Dolní Rožínka - Rožná - Věžná(ČD) .... 36,9 km

Profil

Do Vlachovic je to do kopce, ale pak už převažuje jízda dolů. Kolem SKI hotelu do Nového Města na Moravě a dále na Petrovice, Radešínskou Svratku a Radešín do Olešínek. Odtud vede k Šiklovu mlýnu značená zkratka lesem pro cyklisty. Šiklův mlýn je přírodní zábavní westernový areál, kde ale utratíte, pokud vyrazíte s celou rodinou autem, obrovskou hromadu peněz. Ovšem cyklisti mají 50% slevu!!! Takhle kdyby to fungovalo všude... Takže se slevou vyšlo celodenní vstupné s programem za 85Kč. Odpolední program naštěstí akorát začínal - „Westernová show“ – to je drezúra koní, kovbojské dovednosti, pistolník, sokolníci a klauni samozřejmě především pro děti. Pak si člověk prohlídne indiánskou vesnici (indián s brýlemi na nose ?!), pokusy odvážných udržet se na elektrickém býku, jednotlivé domečky, zkonzumuje nějaký ten stejk, zalije to ohnivou vodou (tedy kofolou, když už platí ten nový zákon!!!) a akorát stihne začátek dalšího programu. „Pistolníci aneb 7 statečných“, akční divadlo o tom, jak se nezkušený pistolník rozhodne jít po stopách slavných hrdinů je opět rodinnou příjemnou zábavou doplněnou efekty se spoustou hluku, kouře, ohně i vody.

Šiklův mlýn Šiklův mlýn

Přímo v areálu městečka se nachází rozlehlý kemp pro ubytování ve vlastních stanech, ale já už mířím raději domů do Brna. Sjezd z Dolní Rožínky do Nedvědice končím ve Věžné a do příjezdu vlaku skoro ani nestíhám shodit z nosiče bágly...