logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

Údolí Bílého potoka 27.4.2002

z kopce do kopce kolem Brněnské přehrady

 

Výlet na Šmelcovnu jsme si chtěli ulehčit využitím lodní dopravy, ale nakonec jsme objeli Brněnskou přehradu po svých, protože intervaly lodní dopravy byly neúměrně dlouhé a my přece nejsme žádná béčka, co budou hodinu čekat na parník.

 

Čili kopec nahoru, kopec dolů a hnedle jsme ve Veverské Bitýšce :-)). S hrůzou sledujeme obrovská množství cykloturistů v místích hospůdkách a se strachem z cyklozácpy se vydáváme do údolí Bílého potoka. Ale z hlediska počtu cykloturistů to nakonec nebylo až tak zlé. Přírodní park Údolí Bílého potoka se táhne od Veverské Bítýšky až k Velké Bíteši. Zahrnuje téměř 15 kilometrů dlouhý úsek toku Bílého potoka v sevřeném a hlubokém malebném údolí. Strmé svahy údolí, na mnoha místech skalnaté, jsou souvisle zalesněny. Bláhově jsme si mysleli, že když trasa vede údolím potoka, tak bude v podstatě rovná. Naopak, od potoka se cesta každou chvilku odchyluje, nevynechá jediný kopec a pořád šlapeme nahoru a dolů.

K bufetu

Kromě několika starých mlýnů a usedlostí přibližně v polovině malebného údolí asi 8 km od Bítýšky leží Šmelcovna - nejhezčí místo v údolí. Pojmenování pochází z němčiny - „schmelzen“ znamená v češtině tavit. Na Šmelcovně se totiž od středověku až do počátku 19. století zpracovávala stříbrná a železná ruda.V současnosti je zde kaplička, několik usedlostí, chat a populární hospoda, vyhledávaná nejen návštěvníky z širokého okolí, ale i z Brna. Ovšem v létě je otevřený jen venkovní bufet, ale s superrychlou obsluhou a skvělou klobásou. Asi 100 m od domků jsou dodnes patrné zbytky zdiva bývalé huti a hamrů. Místo je rovněž proslulé díky tradiční turistické akci Vítání jara, která se zde koná vždy první jarní neděli. Těchto výletů se v letech 1912 až 1933 účastnil i básník Petr Bezruč se svou, jak on říkal, „smečkou“. V roce 1968 zde byla na paměť Bezručových návštěv odhalena pamětní deska na nedaleké skále kousek po červené značce směrem do Javůrku.

Šmelcovna

Posilnění bylo nutné, čekalo nás převýšení do Javůrku. Hrůůůza. Ovšem sjezd dolů po lesní silničce neměl chybu.

Šmelcovna, Petr Bezruč Za Javůrkem

A pak znovu nahoru k Ríšově studánce a šupem dolů k přehradě. Až na ty zpomalovací pásy :-((...

U Ríšovy studánky

 

Aktualizace - do stejné oblasti jsme se vydali také v květnu 2004

  

 

copyright Alena