logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

 

 

Fotovýbava

 

dron DJI MAVIC MINI

prosinec 2021 - dosud

Mini dron s váhou 249 g. Na jednu baterii 2400 mAh vydrží ve vzduchu za ideálních podmínek 25 minut a s podporou Quick Charge 2.0 se nabije za 90 minut. Baterie jsou v COMBO balení 3.

 

Je samozřejmě chytrý - senzory s GPS pozicováním pro vznášení na místě, autostart, autopřistání, ovládání přes aplikaci na mobilu s přenosem obrazu z kamery, inteligentní režimy natáčení, maximální rychlost 50 km/hod, video v rozlišení 2,7K 25/30p, rozlišení fotografií 12MPx, 3-osá stabilizace.

DJI MAVIC MINI

DJI MAVIC MINI

 

Olympus OM-D E-M5 Mark III - tělo

září 2021 - dosud

 

O něco dražší a vybavenější varianta původního, ale stejný typ akumulátoru a stejný bajonet objektivu. Rozlišení 20,4 Mpx, 4K video, otočný displej, režim Focus Stacking, USB konektor, tři uložitelná nastavení, odnímatelný blesk, baterii lze nabíjet přímo ve fotoaparátu.

Olympus OM-D E-M5 Mark III - tělo Olympus OM-D E-M5 Mark III - tělo Olympus OM-D E-M5 Mark III - tělo

Olympus OM-D E-M5 Mark III - tělo

 

 

Olympus OM-D E-M10 Mark II - tělo

červen 2018 - září 2021

 

Olympus OM-D E-M10 Mark II je fotoaparátem z řady bezzrcadlovek Olympus OM-D se snímačem Micro 4/3 a je to model základní, nejlevnější a nejmenší. A pro mne byla velikost, skladnost a slušná cena v porovnání s kvalitou fotografií rozhodující.

 

Spoustu technických specifikací vlastně není v dnešní době třeba až tak řešit. Všechny jsou skvělé :-)

  • snímač 16 Mpx CMOS Micro 4/3 (menší rozměr čipu vůči zrcadlovkám je znát především v horších světelných podmínkách), snímání do RAWu (nepoužívám, den má jen 24 hodin)
  • standardní nabídka expozičních programů P, A, S, M a iAUTO, 25 přednastavených typů scénických programů, ART režimy, ISO 200 až 25600 (střídám P,A,S,M a ISO jen do 1600)
  • statický, kontinuální i manuální způsob AF ostření, sledování pohybujícího se objektu, preference tváře, úsměvu, či oka, 81 ostřících bodů (ale normálně stačí jeden uprostřed)
  • 5-osá stabilizace obrazu (stabilizace účinně ruší chvěv fotoaparátu, třes ruky, nikoliv však pohyblivé objekty na focené scéně)
  • rychlé sériové snímání 8,5 sn/sec,
  • hmotnost 390 g včetně baterie
  • hledáček s vysokým rozlišením 2,36 Mpx s možností dioptrické korekce –4 až +2 dioptrie
  • dotykový 3" LCD displej výklopný nahoru a dolů, jednoduchým pohybem prstu po dotykové obrazovce lze měnit ostřící bod s hledáčkem na oku
  • časosběrné snímání, které dokáže zaznamenat až 999 fotografií. Nevýhodou v případě E-M10 Mark II je snímková frekvence pouhých s frekvencí 5 fps 5 sn./s v případě 4k videa a 10 sn./s ve Full HD. To je ale samozřejmě možné celkem snadno napravit v postprodukci
  • bracketing zaostření - řada fotografií, každá s postupně posouvaným zaostřením, užitečné zejména při detailním přiblížení a v makrofotografii
  • tichý režim závěrky - dokonalé pro nenápadné focení v kostele či nevyplašení hmyzu
  • vestavěný blesk schopný komunikovat bezdrátově s dalšími blesky
  • funkce Wi-Fi ve spojení s chytrým telefonem dovoluje telefon použít jako dálkové ovládání s živým náhledem, přes telefon lze měnit fotografické režimy, clonové číslo, expoziční čas, vyvážení bílé nebo změnit ostřící bod
  • zaostřovanou oblast je možno mít lépe pod kontrolou - funkce MF Assist zobrazí rámeček s 10x zvětšeným detailem a funkce Focus Peaking při manuálním ostření barevně zvýrazní část obrazu, která je aktuálně ostrá
  • režim Live Time - jako režim Bulb, ale při focení se fotografovaná scéna průběžně zobrazuje na displeji
  • režim Live Composite - po stisku spouště na snímači zaznamenává pouze světlejší body oproti referenčnímu snímku a kontinuálně je na displeji zobrazen náhled právě pořízeného snímku (úžasné pro stopy hvězd, blesky, ohňostroje, světelné stopy aut a jiné hrátky se světlem)
  • video - Full HD video o frekvenci 60p, 50p, 30p, 25p, 24p sn./s , vysokorychlostní snímání 120sn/s, ale pouze v kvalitě VGA , mikrofonový a sluchátkový vstup však nabízejí až dražší modely

Jen menu je poněkud nepřehledné, ale naštěstí jsou nejpodstatnější funkce vždy po ruce v rychlé nabídce, kterou spustíte stiskem tlačítka OK.

 

V roce 2019 uvolnil Olympus novou verzi softwaru Olympus Workspace jako náhradu za zastaralý a nepříliš podařený Viewer. Podporuje zpracování ve formátu RAW, nabízí standardní nástroje pro editaci, hodnocení fotografií, ale zároveň umí spojovat panoramata, vytvářet časosběrné video, složit skládané makro, složit snímky formou Live Composite či provádět jednoduché úpravy videí.

Olympus OM-D E-M10 Mark II - tělo Olympus OM-D E-M10 Mark II - tělo Olympus OM-D E-M10 Mark II - tělo

Olympus OM-D E-M10 Mark II - tělo

 

Objektivy

 

M.Zuiko Digital ED 12-200mm F3.5-6.3

S tělem OM-D E-M5 Mark III byl v akční sadě se slevou 20% zakoupen v září 2021 tento zoomový objektiv (zoom 16,6x), který je prachotěsný a vodotěsný a nejkratší zaostřitelná vzdálenost na širokoúhlém ohnisku je 22 cm.

 

Má z mého pohledu jednu obrovskou vadu - je sice úžasně univerzální, ale váží 455 g a s průměrem filtru 72 mm taky není zrovna kapesní.

M.Zuiko Digital ED 12-200mm F3.5-6.3

M.Zuiko Digital ED 12-200mm F3.5-6.3

 

 

M.Zuiko Digital ED 14-42 mm EZ 1:3.5-5.6

S tímto setovým objektivem byl fotoaparát zakoupen. Světelnost není nic extra, s rozostřeným pozadím je to trošku problém, 3x optický zoom by člověk využil i větší, ale s tloušťkou 22,5 mm ve složeném stavu si těžko představit něco kompaktnějšího za přiměřenou cenu.

 

Zakoupeno v roce 2016. V mém případě je tady ale jedno veliké minus - elektronicky ovládané vysunutí přestalo pracovat a to samozřejmě pár měsíců po záruce :-( Paušální cena opravy byla v roce 2020 stanovena na 3200 Kč, takže jsme jej nechali opravit a znovu funguje.

M.Zuiko Digital ED 14-42 mm EZ 1:3.5-5.6

M.Zuiko Digital ED 14-42 mm EZ 1:3.5-5.6

 

Tamron 14-150mm f/3.5-5.8 AF Di III pro micro 4/3

Díky rozsahu zoomu (10,7x), nízké hmotnosti (285 g), kompaktní velikosti (výška 85 mmm) je pro mne tento objektiv ideální pro cestování a běžné focení. Nejkratší zaostřovací vzdálenost při ohniskové vzdálenosti 14 mm je 50 cm.

 

Objektiv podobných vlastností nabízí i Olympus, ale tento byl tehdy v roce 2017 zrovna v akci a s pětiletou zárukou. Tak proto Tamron a ne Olympus.

Tamron 14-150mm f/3.5-5.8 AF Di III pro micro 4/3

Tamron 14-150mm f/3.5-5.8 AF Di III pro micro 4/3

 

M.ZUIKO 60MM/2.8 MACRO

Hlavní vlastností makroobjektivů je daleko kratší minimální vzdálenost zaostření. Tento umí zaostřit na vzdálenost 19 cm při zvětšení 1:1 a zásluhou světelnosti f2,8 je pro amatérské fotografy skvělý. Zakoupeno v roce 2014.

 

Zkoušela jsem i jiné způsoby fotografování v makro režimu - mezikroužky (ztráta světelnosti, problém s nalezením správné vzdálenosti, protože pokud jste příliš blízko, nemůžete na všechno zaostřit), předsádkové čočky (ty levné jsou zásluhou optických vad naprosto nepoužitelné) i reverzní adaptér (musíte ostřit ručně a nelze ovládat clonu). Ale jedinou rozumnou metodou je prostě nákup makro objektivu a ohnisko vybírejte podle toho, jestli budete chtít fotografovat převážně květiny, nebo jiné motivy, které nevyplašíte nebo hmyz či motýly, kdy budete potřebovat makro objektiv s delším ohniskem abyste se nemuseli k fotografovanému objektu tolik přiblížit a nevyplašili ho.

M.ZUIKO 60MM/2.8 MACRO

M.ZUIKO 60MM/2.8 MACRO

 

M.Zuiko Digital ED 75-300 mm 1:4.8-6.7 II

Tak tohle je můj "teleobjektiv" s rozsahem ohniskových vzdáleností po přepočtu neuvěřitelných 150 – 600 mm zakoupený v roce 2017. Nejkratší zaostřovací vzdálenost 90 cm. Ale moc často ho sebou neberu, zrovna skladný není (423 g) a taky se o něj bojím. Do klasické fotobrašny na bederním pásu se nevejde a manipulace s ním v batohu se vším ostatním by nemusela být zrovna nejšetrnější.

 

M.Zuiko Digital ED 75-300 mm 1:4.8-6.7 II

M.Zuiko Digital ED 75-300 mm 1:4.8-6.7 II

 

nezbytné doplňky :-)

stativ VELBON ULTRA MAXi/L

Stativ má být stabilní a důležitým parametrem je nejen maximální výška, ale také to, jak se dá dostat s fotoaparátem naopak nízko k zemi. Jenže čím má být stativ stabilnější, tím je těžší a méně skladný :-( Nebo příliš drahý :-(

 

Zvolila jsem VELBON ULTRA MAXi/L s pákovou tříosou hlavou s rychloupínáním. Je z hliníku, umožňuje maximální výška cca 150 cm a ve složeném stavu měří 36 cm. Váží 990 g, takže patří spíše mezi ty lehčí a méně stabilní. Délka noh je aretována systémem "TWIST LOCK", tj. otočením podobně jako u trekových hůlek. Takže je nutno vždy dát pozor na pořádné dotažení všech zámků - každá noha má 5 sekcí.

VELBON ULTRA MAXi/L

VELBON ULTRA MAXi/L

 

stativ JOBY GorillaPod 3K

Stativy typu Gorillapod stojí na rovné ploše, na kamenech nebo je lze obtočit kolem zábradlí či větve stromu. Odnímatelná kulová hlava s rychloupínacím mechanismem nabízí 360 stupňové panorámování a 90 stupňů náklonu.

 

Důležité je vybrat si ten správný podle hmotnosti, kterou udrží - pro OM-D E-M10 se setovým objektivem by určitě stačil i menší, ale pro objektiv 14-150mm je rozhodně vhodnější právě tento s maximálním zatížením 3 kg. Varianta JOBY GorillaPod 3K s rozměry 60x60x305mm váží 393 g .

JOBY GorillaPod 3K

JOBY GorillaPod 3K

dálková spoušť

K ovládání fotoaparátů Olympus lze sice využít androidí aplikaci OI.Share a spárovat telefon s fotoaparátem prostřednictvím bezdrátové sítě Wi-Fi, ale v mnoha případech je klasická kabelová dálková spoušť prostě sázka na jistotu. Originál stojí cca 1500Kč, ta moje z eBay stála cca tři dolary.

JYC remote switch

JYC remote switch

 

zdroj světla

Videosvětlo VILTROX, ultratenké LED světlo s regulací výkonu a barevné teploty je úžasnou vychytávkou a přes AliExpress hodně ušetříte.

Videosvětlo VILTROX

Videosvětlo VILTROX

 

odrazná deska

Vlastní výroba :-) Ze skládací protisluneční clony do auta a odrazné fólie podle podobného návodu

 

externí blesk

neznačkový z eBay (TUMAX DPT386AFZ), režim TTL, manuální režim, ZOOM, autofokus s pomocným světlem, směrové číslo 45, odpalování vestavěným bleskem

blesk TUMAX DPT386AFZ

externí blesk TUMAX DPT386AFZ

fotomobil Huawei Mate 20 Pro

Po nedobré zkušenosti v srpnu 2019 při putování z Benátek přes Brennerský průsmyk do Innsbrucku jsem si pořídila fotomobil. Tehdy odmítl spolupracovat objektiv M.ZUIKO 14-42mm f/3,5-5,6 EZ a sebou žádný jiný objektiv neměla a nezbylo než fotit mobilem. Telefonoval dobře, ale kvalita fotek z Honoru 7S, co se prodával za 2500 Kč, byla naprosto příšerná :-(

 

Z porovnání ceny a kvality mi nakonec vyšel vítězně Huawei Mate 20 Pro. V ceně 12800 Kč jsem dostala mobil, paměťovou kartu a bezdrátovou dobíječku. Ve srovnání s Olympusem jsou fotografie o level horší, ale má jednu obrovskou výhodu - mám ho pořád u sebe a fotky rovnou synchronizuje do cloudu (Fotky Google).

fotomobil Huawei Mate 20 Pro

fotomobil Huawei Mate 20 Pro

copyright Alena