Fotovýbava

 

dron DJI MAVIC MINI

prosinec 2021 - dosud

Mini dron s váhou 249 g. Na jednu baterii 2400 mAh vydrží ve vzduchu za ideálních podmínek 25 minut a s podporou Quick Charge 2.0 se nabije za 90 minut. Baterie jsou v COMBO balení 3.

 

Je samozřejmě chytrý - senzory s GPS pozicováním pro vznášení na místě, autostart, autopřistání, ovládání přes aplikaci na mobilu s přenosem obrazu z kamery, inteligentní režimy natáčení, maximální rychlost 50 km/hod, video v rozlišení 2,7K 25/30p, rozlišení fotografií 12MPx, 3-osá stabilizace.

DJI MAVIC MINI

DJI MAVIC MINI

 

Olympus OM-D E-M5 Mark III

září 2021 - dosud

 

O něco dražší a vybavenější varianta původního, ale stejný typ akumulátoru a stejný bajonet objektivu. Rozlišení 20,4 Mpx, 4K video, otočný displej, režim Focus Stacking, Live Composite, přednastavení zaostření, USB konektor, tři uložitelná nastavení, odnímatelný blesk, baterii lze nabíjet přímo ve fotoaparátu.

Olympus OM-D E-M5 Mark III Olympus OM-D E-M5 Mark III Olympus OM-D E-M5 Mark III

Olympus OM-D E-M5 Mark III - tělo

 

 

Olympus OM-D E-M10 Mark I/II

duben 2014 - červen 2018 - září 2021

 

Olympus OM-D E-M10 Mark II je fotoaparátem z řady bezzrcadlovek Olympus OM-D se snímačem Micro 4/3 a je to model základní, nejlevnější a nejmenší. A pro mne byla velikost, skladnost a slušná cena v porovnání s kvalitou fotografií rozhodující.

 

Spoustu technických specifikací vlastně není v dnešní době třeba až tak řešit. Všechny jsou skvělé :-) Jen menu je poněkud nepřehledné, ale naštěstí jsou nejpodstatnější funkce vždy po ruce v rychlé nabídce, kterou spustíte stiskem tlačítka OK.

 

K výměně Mark I za Mark II došlo poté, co "odešel" interní blesk. O výměně Mark II za lepší jsem začala uvažovat ve chvíli, kdy se porušil kontakt vyklápěcího displeje - když se vyklopil směrem nahoru, zhasnul.

Olympus OM-D E-M10 Mark II Olympus OM-D E-M10 Mark II Olympus OM-D E-M10 Mark II

Olympus OM-D E-M10 Mark II - tělo

 

Objektivy

M.Zuiko Digital ED 12-200mm F3.5-6.3

S tělem OM-D E-M5 Mark III byl v akční sadě se slevou 20% zakoupen v září 2021 tento zoomový objektiv (zoom 16,6x), který je prachotěsný a vodotěsný a nejkratší zaostřitelná vzdálenost na širokoúhlém ohnisku je 22 cm.

 

Má z mého pohledu jednu obrovskou vadu - je sice úžasně univerzální, ale váží 455 g a s průměrem filtru 72 mm není zrovna kapesní.

M.Zuiko Digital ED 12-200mm F3.5-6.3

M.Zuiko Digital ED 12-200mm F3.5-6.3

 

M.Zuiko Digital ED 14-42 mm EZ 1:3.5-5.6

Světelnost není nic extra, s rozostřeným pozadím je to trošku problém, 3x optický zoom by člověk využil i větší, ale s tloušťkou 22,5 mm ve složeném stavu si těžko představit něco kompaktnějšího za přiměřenou cenu.

 

V mém případě tady ale bylo jedno veliké minus - elektronicky ovládané vysunutí přestalo pracovat a to samozřejmě pár měsíců po záruce :-( Paušální cena opravy byla v roce 2020 stanovena na 3200 Kč, takže jsme jej nechali opravit a znovu funguje.

M.Zuiko Digital ED 14-42 mm EZ 1:3.5-5.6

M.Zuiko Digital ED 14-42 mm EZ 1:3.5-5.6

 

M.ZUIKO 60MM/2.8 MACRO

Hlavní vlastností makroobjektivů je daleko kratší minimální vzdálenost zaostření. Tento umí zaostřit na vzdálenost 19 cm při zvětšení 1:1 a zásluhou světelnosti f2,8 je pro amatérské fotografy skvělý. Zakoupeno v roce 2014.

 

Zkoušela jsem i jiné způsoby fotografování v makro režimu - mezikroužky (ztráta světelnosti, problém s nalezením správné vzdálenosti, protože pokud jste příliš blízko, nemůžete na všechno zaostřit), předsádkové čočky (ty levné jsou zásluhou optických vad naprosto nepoužitelné) i reverzní adaptér (musíte ostřit ručně a nelze ovládat clonu). Ale jedinou rozumnou metodou je prostě nákup makro objektivu a ohnisko vybírejte podle toho, jestli budete chtít fotografovat převážně květiny, nebo jiné motivy, které nevyplašíte nebo hmyz či motýly, kdy budete potřebovat makro objektiv s delším ohniskem abyste se nemuseli k fotografovanému objektu tolik přiblížit a nevyplašili ho.

M.ZUIKO 60MM/2.8 MACRO

M.ZUIKO 60MM/2.8 MACRO

 

M.Zuiko Digital ED 75-300 mm 1:4.8-6.7 II

Tak tohle je můj "teleobjektiv" s rozsahem ohniskových vzdáleností po přepočtu neuvěřitelných 150 – 600 mm zakoupený v roce 2017. Nejkratší zaostřovací vzdálenost 90 cm. Ale moc často ho sebou neberu, zrovna skladný není (423 g) a taky se o něj bojím. Do klasické fotobrašny na bederním pásu se nevejde a manipulace s ním v batohu se vším ostatním by nemusela být zrovna nejšetrnější.

M.Zuiko Digital ED 75-300 mm 1:4.8-6.7 II

M.Zuiko Digital ED 75-300 mm 1:4.8-6.7 II

 

M.Zuiko Digital ED 12mm f/2

Objektiv pro širokoúhlé záběry s ohniskem 12mm (ekv. 24mm) zakoupený v roce 2023. Je vhodný především na krajinářskou fotografii nebo pro focení za špatných světelných podmínek. Kromě téměř miniaturních rozměrů poskytuje také unikátní obrazový výstup a vysokou světelnost 1:2.0. S 60% slevou, takže za pouhých 8629Kč. No nekupte to :-)

M.Zuiko Digital ED 12mm f/2

M.Zuiko Digital ED 12mm f/2

 

nezbytné doplňky :-)

stativ VELBON ULTRA MAXi/L

Stativ má být stabilní a důležitým parametrem je nejen maximální výška, ale také to, jak se dá dostat s fotoaparátem naopak nízko k zemi. Jenže čím má být stativ stabilnější, tím je těžší a méně skladný :-( Nebo příliš drahý :-(

 

Zvolila jsem VELBON ULTRA MAXi/L s pákovou tříosou hlavou s rychloupínáním. Je z hliníku, umožňuje maximální výška cca 150 cm a ve složeném stavu měří 36 cm. Váží 990 g, takže patří spíše mezi ty lehčí a méně stabilní. Délka noh je aretována systémem "TWIST LOCK", tj. otočením podobně jako u trekových hůlek. Takže je nutno vždy dát pozor na pořádné dotažení všech zámků - každá noha má 5 sekcí.

VELBON ULTRA MAXi/L

VELBON ULTRA MAXi/L

 

stativ JOBY GorillaPod 3K

Stativy typu Gorillapod stojí na rovné ploše, na kamenech nebo je lze obtočit kolem zábradlí či větve stromu. Odnímatelná kulová hlava s rychloupínacím mechanismem nabízí 360 stupňové panorámování a 90 stupňů náklonu.

 

Důležité je vybrat si ten správný podle hmotnosti, kterou udrží - pro OM-D E-M10 se setovým objektivem by určitě stačil i menší, ale pro objektiv 12-200mm je použitelný pouze tento s maximálním zatížením 3 kg. Varianta JOBY GorillaPod 3K s rozměry 60x60x305mm váží 393 g .

JOBY GorillaPod 3K

JOBY GorillaPod 3K

Ale nakonec ani tento nevydržel a mnohé polokoule praskly a tím ztratil stativ pevnost. Na youtube lze najít videa, jak stativ zpevnit, ale všechny tyhle triky stejně fungují jen dočasně - koupila jsem si raději jeho nástupce, prodává se pod názvem Joby Podzilla LG. Je dokonce levnější a zatím jsem nadšena.

Joby Podzilla LG

Joby Podzilla LG

dálková spoušť

K ovládání fotoaparátů Olympus lze sice využít androidí aplikaci OI.Share a spárovat telefon s fotoaparátem prostřednictvím bezdrátové sítě Wi-Fi, ale v mnoha případech je klasická kabelová dálková spoušť prostě sázka na jistotu. Originál stojí cca 1500Kč, ta moje z eBay stála cca tři dolary.

 

zdroj světla

Videosvětlo VILTROX, ultratenké LED světlo s regulací výkonu a barevné teploty je úžasnou vychytávkou a přes AliExpress hodně ušetříte.

Videosvětlo VILTROX

Videosvětlo VILTROX

 

odrazná deska

Vlastní výroba :-) Ze skládací protisluneční clony do auta a odrazné fólie podle podobného návodu.

 

externí blesk

neznačkový z eBay (TUMAX DPT386AFZ), režim TTL, manuální režim, ZOOM, autofokus s pomocným světlem, směrové číslo 45, odpalování vestavěným bleskem

blesk TUMAX DPT386AFZ

externí blesk TUMAX DPT386AFZ

 

fotomobil Huawei Mate 20 Pro

Po nedobré zkušenosti v srpnu 2019 při putování z Benátek přes Brennerský průsmyk do Innsbrucku jsem si pořídila fotomobil. Tehdy odmítl spolupracovat objektiv M.ZUIKO 14-42mm f/3,5-5,6 EZ a sebou žádný jiný objektiv neměla a nezbylo než fotit mobilem. Telefonoval dobře, ale kvalita fotek z Honoru 7S, co se prodával za 2500 Kč, byla naprosto příšerná :-(

 

Z porovnání ceny a kvality mi nakonec vyšel vítězně Huawei Mate 20 Pro. V ceně 12800 Kč jsem dostala mobil, paměťovou kartu a bezdrátovou dobíječku. Ve srovnání s Olympusem jsou fotografie o level horší, ale má jednu obrovskou výhodu - mám ho pořád u sebe a fotky rovnou synchronizuje do cloudu (Fotky Google).

fotomobil Huawei Mate 20 Pro

fotomobil Huawei Mate 20 Pro