Outdoorové vybavení

 

Základem je nízká hmotnost. Při výšce 160 cm vážím 52 kg, takže v žádném případě neunesu na zádech totéž jako zdravý průměrný mladý muž.

 

Suma sumárum základní trojka: stan 1560 g + karimatka 350 g + péřový spacák 1250 g = 3160 g

Když se přičte batoh o váze 1540 g = 4700 g

 

Stan

MSR Hubba HP (od roku 2015)

Vyzkoušela jsem několik variant. Až třetí pokus byl konečně úspěšný - v současnosti používám samonosný stan MSR Hubba HP ve verzi 2010, který se mi během podzimu 2015 podařilo koupit na inzerát. Nový včetně footprintu (podlážky navíc) se prodával v ceně cca 11 tisíc, já za jednou použitý dala 7 tisíc, protože původní majitel si s novou přítelkyní musel pořídit něco většího :-)

 

Dvouplášťový samonosný stan s rozměrnou předsíňkou je s váhou 1560 g (stan, přídavná podlážka, prutová konstrukce "vše v jednom", kolíky, šňůry) naprostým zázrakem. Dá se v něm převlékat, sedět i v nouzi vařit :-) Vydržel spoustu větru i spoustu vody a má jen jediné minus - ta barva mohla být tmavší a méně nápadná.

 

A dokonce se mi zadařilo ty předchozí nevyhovující stany postupně prodat :-)

MSR Hubba HP MSR Hubba HP MSR Hubba HP

MSR Hubba HP

Ale pro úplnost sem zmíním i převážně negativní zkušenosti s předchozími typy:

 

Coleman Raid (2006-2012)

První variantou byl v roce 2006 cyklistický stan Coleman Raid (cenu jsem už zpětně nezjistila). Podle výrobce určený pro dva, ale byl to jen marketingový trik :-( Možná dva trpajzlíci...

 

Rip-stop polyester se zátěrem a silikonizací a tyčky z hliníkové slitiny zajistily, že stan včetně tyček vážil pouhých 980 g, ale nenabídnul vůbec žádný komfort. Jednoplášťový zátěrový stan má (a zákonitě musí mít) jednu obrovskou nevýhodu – materiál nedýchá, je potřeba všechno nějakým zázračným způsobem uvětrat. Což by šlo zajistit jedině tím, že by zůstal rozepnutý. Což by možná šlo s moskytiérou, ale ta drží na pár kouscích suchého zipu, takže pro mravence, komáry a jinou havěť žádná extra překážka. Každé ráno se na něm zevnitř vysrážela vlhkost a k porušení křehké rovnováhy maličkých kapiček po stěnách stačil jediný dotek, aby začaly stékat do větších a skapávat mi na hlavu či na spacák. Sušila jsem každé ráno spacák, stan i vlasy... Z té rakvičky prostě nevylezete, abyste se přitom nedotkli stěn...

 

A další mínusy, ze kterých je třeba se poučit pro příště?

  • Není samonosný, musí se přikolíkovat. A dodané "kolíčky" cca 10 centimetrové rozhodně pořádně zarazit nejdou.
  • 68 cm na výšku je fakt málo. Minimální manévrovací schopnosti, minimální prostor pro batoh a boty :-(
  • Převlíknout se v soukromí stanu ani náhodou. Možná tak hadí žena... 
  • Nasoukat se do něj (či vysoukat) za deště znamená vodu ze stěny i z nebe.
Coleman Raid

Coleman Raid

 

Ferrino s názvem Lightent 1 (2012-2015)

Stan Ferrino s názvem Lightent 1 o hmotnosti cca 1,4 kg byl zakoupen v roce 2012 za 2779 Kč. Vnitřní stan byl tvořen nylonovou moskytiérou, takže se stan choval z hlediska kondenzace vlhkosti jako dvouplášťový. A vlastně se v něm nikdy voda nesrážela v takovém množství jako v Raidu. Měl úžasně nenápadnou barvu a protože byl tmavý, byla v něm v noci tma i za úplňku, což vůbec není samozřejmostí :-)

 

Ani tento stan nebyl samonosný, ale boční apsida přece jen chránila proti vodě z nebe vstup lépe. Takže ani v tomto případě se nedalo mluvit o nějakém komfortu. Ale zvládla jsem s ním i mou první cestu přes Alpy :-)

Coleman Raid

Ferrino Lightent 1

 

Karimatka

Z hlediska pohodlí vedou samonafukovačky, ale zásluhou existence vnitřního porézního materiálu jsou taky nejtěžší (kolem 1 kg). Mou první volbou bývala kdysi "alumatka", s nízkou cenou, váhou 100 g a s objemem při tloušťce 3 mm naprosto nepřekonatelná. Její nevýhodou je samozřejmě absolutní nedostatek komfortu i mizivá izolační schopnost. Dalo se to jen v horkém létě a pokud bylo možno postavit stan na trávě nebo pod něj vyskládat nějakou měkkou vrstvu :-(

 

Z pohledu hmotnosti se až tak neliší pěnovková klasika a nafukovací karimatka, ale z hlediska objemu a pohodlí je volba jasná - pro mne je TOP nafukovačka. Jen je třeba dávat velký pozor na možné propíchnutí a nafoukat velký objem vzduchu nebývá až taková zábava. Nemluvě o doporučení nefoukat ústy, aby do karimatky nevnikla vlhkost z dechu.

 

První volbou byla Therm-a-Rest Womens NeoAir XLite s hmotností 350 g. Trochu šustí (uvnitř jsou trojúhelníkové přepážky a stříbrná fólie odrážející teplo). A taky klouže, když se nezadaří najít na spaní rovné místo.

Therm-a-Rest Womens NeoAir XLite

Therm-a-Rest Womens NeoAir XLite

 

Měla jednu obrovskou chybu - tloušťka 6,4 cm je fajn, ale délka 168 cm a šířka 51 cm v nejširší části je na pohodlné spaní málo :-( A tak jsem ji v roce 2023 vyměnila za nafukovací karimatku Yate Scout 5,5. S délkou 185 cm a šířkou 55 cm se mnohem jednodušeji nafukuje, stála jen 1142 Kč a její váha je 400 g, což je jen o málo víc než thermarestka a ten cm na výšku mi zatím nechybí. Nemá tak úžasnou hodnotu koeficientu tepelné izolace, ale v zimě já tábořit nejezdím. Cenu té žluté šustivé už ve svém archivu neumím dohledat, ale dneska se neprodává pod 5 tisíc.

 

A do stanu pasuje naprosto parádně. Jak originální příslušenství :-)

Yate Scout 5,5

Yate Scout 5,5

 

Spacák

Tady byla volba docela jednoduchá, z poměru ceny, váhy a dostatečné tepelné izolace vyšel vítězně třísezónní péřový spacák firmy Warmpeace s názvem Viking 600 v délce 170 cm. Zakoupený v roce 2011 za 3690 Kč váží 1050 g a jako limitní teplotu uvádí výrobce -9°C. Ale já jsem zmrzlík, jak se teplota blíží nule, přidávám flísovou vložku ušitou vlastními silami z deky.

Viking 600

Viking 600

A protože příroda je nejkouzelnější na jaře a já jsem opravdu zmrzlík, koupila jsem si v roce 2023 i péřák o chlup teplejší. Od firmy Warmpeace s názvem Viking 900 o 250 g těžší. Byl na IQsportu v akci, takže za 5867 Kč. Je v něm opravdu teploučko, ale když ho nacpete do batohu, už vám tam toho moc nevleze :-(

Viking 900

Viking 900

 

Batoh

Batohů s různou velikostí vlastním několik a nedám dopustit na značku Deuter. Jsou téměř nezničitelné - nikdy jsem neměla problémy s pevností tkaniny, se zipem či s nastavením délky popruhů a neexistuje batoh, pod kterým by se při námaze nezpotila záda.

 

Tím největším je Deuter ACT lite 45+10 SL (značka SL označuje batohy s kratším zádovým systémem pro ženy). Má dvě komory dohromady s objemem 45 l a o 10 litrů lze v případě potřeby nadstavit horní část. Váží 1540 g a protože jde o verzi lite, nemá žádné extra vychytávky. Pláštěnku na batoh bylo nutno sehnat dodatečně a poté vymyslet způsob jejího upevnění za větru a deště (samozřejmě to až poté, co jsem o jednu v bouřce přišla).

 

Batoh obdobné velikosti na webu travelight.cz či nalehko.com je sice o třetinu lehčí, ale přijde mi, že na zádech nesedí až tak dobře, málo záda odvětrává a odolnost materiálu proti proseknutí či oděru je o hodně menší.

ACT lite 45+10 SL

ACT lite 45+10 SL

Na víkend nebo při spaní pod střechou mi stačí menší batoh - Deuter ACT Trail 28 SL s objemem 28 litrů a váhou 1180 g. Nemá tak skvěle vypolstrovaný bederní pás a ramenní popruhy jako předchozí typ, ale rozdíl v prázdné váze 360 g je na mých zádech rozhodně znát. Objem 28 l je celkem na hraně možností, opravdu do něj nelze přidat něco zbytečného.

ACT Trail 28 SL

ACT Trail 28 SL

Třetí, nejmenší, se jmenuje Race X. Tento model byl zakoupený v dubnu 2020, ale předchozí model ze stejné řady jsem vláčela po horách cca 15 let než odešel do batůžkového nebe. Objem 12 litrů, hmotnost 550 g.

Race X

Race X

 

Posledním, nejnovějším přírůstkem je od května 2024 batoh EJA38 od firmy Osprey, takže poprvé po dlouhé době to není Deuter. I on je speciálně uzpůsoben s kratším zádovým systémem pro ženy a protože jsem si koupila variantu S, má objem 35 litrů a váží 1,16 kg. A pokud zatím mohu hodnotit, batoh jako takový i síťovaná záda se mi na prvním výletě Bílými Karpaty výborně osvědčila.

EJA 38

EJA 38

 

vaření

Jednoduchý vařič VAR2 - nemá se na něm co pokazit.

VAR2

VAR2

Boty

Meindl Island MFS Light Lady

Tyhle pohorky mám od podzimu 2017. Moc často v nich nechodím, mám raději lehoučké trekové boty, ale občas není zbytí. Mezi pohorkami patří k těm lehčím, jedna bota velikosti EUR 37,5 váží 655 g. Jsem naprosto spokojena, zatím mne nikdy nenechaly ve štychu. Impregnuju je impregnací z pravého včelího vosku značky SNO-SEAL v dóze.

Meindl Island MFS Light Lady

Meindl Island MFS Light Lady

 

Merrell Moab Mid Gore-Tex

Pro mne naprosto nejpohodlnější boty, které ale navzdory goretexové membráně vodě dlouho neodolávají. Zpočátku pohoda, ale po nějaké době používání se odlepila podrážka od svršku. A ne jednou, tyhle boty kupuju už pár let opakovaně a vždycky skončí stejně - zespodu se do nich dostává voda :-(

 

Jedna bota velikosti EUR 37,5 váží 436 g a jsou použitelné od časného jara do pozdního podzimu.

Merrell Moab Mid Gore-Tex

Merrell Moab Mid Gore-Tex

 

Ale v létě mi většinou stačí normální "tenisky".