Pomůcky a různé finty
Sluneční kalkulátor
Nevíte, kdy vychází nebo zachází slunce, abyste mohli včas vyrazit a pořídit fotografie za toho pravého světla? Potom by se vám mohl hodit SunCalc s údaji o poloze a čase východu a západu slunce pro dané místo v Google mapě. Ale dneska jsou k dispozici i apky pro mobil.
Hvězdárna Brno
Čtveřice barevných kamer s vysokým rozlišením a citlivostí sledují nepřetržitě 24 hodin denně, 365 dní v roce severní, východní, jižní i západní obzor. Kamery vynikají širokým zorným polem (zhruba 90° krát 45°), vysokým rozlišením (4K) i vysokou obnovovací frekvencí (obraz se obnovuje každou sekundu).
Barevná celooblohová kamera na střeše zabírá oblohu se zorným polem necelých 180°. Záběr se obnovuje každou minutu a v brzkých ranních hodinách se generuje časosběr z uplynulého dne.
https://www.hvezdarna.cz/zive/kamera/
Mapa světelného znečištění
https://www.lightpollutionmap.info . Mapa neobsahuje mapu světelného znečištění v pravém slova smyslu - vyjadřuje intenzitu světla ze světelných zdrojů směrem vzhůru.
S rozptylem světla v ovzduší počítá atlas jasu oblohy od F. Falchiho (2016) http://cires.colorado.edu/Artificial-light.
Generátor panoramat
Za pomoci http://www.udeuschle.selfhost.pro/panoramas/makepanoramas_en.htm lze online vygenerovat schématický výhled z libovolného místa za pomoci Google mapy a zjistit si tak například to, zda-li je v daném místě šance vidět za dobrých podmínek Alpy.
Něco obdobného umí i PeakFinder - www.peakfinder.org, který je k dispozici i jako mobilová apka.
nahuby.sk
Stránky věnované především houbám, ale k dispozici je nejen atlas hub, ale i atlas rostlin - http://www.nahuby.sk . A podle nejnověji přidaných fotografií ve fotogalerii lze snadno určit, co momentálně roste a kvete - moc mi to pomohlo při mých orchidejových výpravách. A většina fotografií je mimořádně kvalitních!!
Meteogramy
Meteografy graficky znázorňují trend počasí pro vybrané konkrétní místo - teplotu, oblačnost, srážky, vlhkost a vítr
Slovensko: http://www.shmu.sk
ČR: http://www.chmi.cz