logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

 

 

Údolím Oslavy a Chvojnice I. - 2.2.2002

první náznaky jara

 

S prvním jarním sluníčkem to láká ven. Pro kolo by byly nejspíš ještě cesty příliš bahnité, takže jako dopravní prostředek bylo použito auto.
Přes Žebětín, Rosice, Zastávku jsme dojeli do Ketkovic a pěšky pak přes vyhlídku Panorama (no výhled nebyl zrovna nejlepší, nejenže byl opar, ale taky stromy rostly všude) k zřícenině Levnov. Potom rovnou dolů k řece Oslavě, jejíž břehy lemovaly obrovské ledové kry.

Panorama Oslava pod Levnovem Oslava pod Levnovem

Vesnička Ketkovice (433 m.n.m /659 obyvatel) leží na hranici okresů Brno - venkov a je známá zejména mezi turisty a trampy, kteří chodí na Ketkovák aneb Ketkovický hrad či Levnov.

 

Název patří zřícenině gotického hradu nad řekou Oslavou, o jehož vzniku, historii ani zániku se nic nevědělo až do roku 1970. Díky archivním pracovníkům a archeologickým nálezům v nedalekých Kralicích nad Oslavou je známo, že hrad postavil na počátku vlády Karla IV. Léva z Levnova, podle něhož se hrad nazýval Levnov. Gotické sídlo na ostrohu nad soutokem Oslavy a Chvojnice bylo ve 14. století majetkem pánů z Lipé. V roce 1442 byl hrad obsazen rakouskými lapky, dobyt vojsky moravských stavů a poté rozbořen. Páni z Levnova měli v erbu kolmo postavené šestizubé hrábě, které používali i na své pečeti. Od roku 1996 jsou šestizubé hrábě i znakem obce Ketkovice.

 

Odkazy do našeho archivu :

Údolím Oslavy a Chvojnice II. (leden 2009)
Údolím Oslavy a Chvojnice III. (leden 2010)

  

 

copyright Alena