logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

Pálava I. 14.9.2002

v kraji sněhobílých skal, vinic a polí

 

Je třeba využít posledních teplých dní a vydat se do přírody. A cíl? Pálava. Kraj neobvyklé krásy, kraj sněhobílých skal, vinic, polí a bohaté historie.

 

Jedeme-li po silnici z Brna na Mikulov určitě nás upoutá skalnatý hřbet Pavlovských vrchů s nejvyšším vrcholem Děvínem (550 m) s televizním vysílačem na vrcholu. Dalším výrazným vrcholem Pálavy je Stolová hora u Klentnice (459 m) jejíž nezaměnitelná silueta nikomu nedovolí pochybovat o původu jména. Skály, stepní svahy, teplomilné doubravy a dubohabrové háje Pálavy jsou pověstné výskytem mnoha vzácných rostlinných i živočišných druhů. a některé z nich zde mají jediné naleziště na území České republiky.

 

Historie kraje je bohatá událostmi. Na severním úpatí Pálavy měli před 25 tisíci lety svá tábořiště tvůrci Věstonické Venuše a jim je také věnována stálá archeologická expozice v Dolních Věstonicích. Ve středověku vznikly na Pálavě tři gotické hrady: Dívčí hrady, Neuhaus a Sirotčí hrad.

 

Vinařství, které kraj proslavilo, má pod Pálavou svou dlouhou tradici. Snad v každé vesnici je možné najít vinné sklepy, jejichž historie sahá až do středověku.

Dívčí hrady

Dívčí hrady (září 2002)

Soutěska Soutěska Soutěska Soutěska

Soutěska (září 2002)

Sirotčí hrad Sirotčí hrad

Sirotčí hrad (září 2002)

copyright Alena