logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

 

Babylón u Kozárova - 9.3.2003

pátrání po rozhlednách předhůřím Českomoravské vrchoviny

 

První zastávka je samozřejmě v Lysicích u zámku. Původní renesanční vodní tvrz se v první polovině 17. století změnila v renesanční zámek. Zámek prošel v následujících staletích řadou přestaveb. V interiérech zámku lze obdivovat sbírky českého skla, soubory orientálních uměleckých předmětů, zbrojnici se zbraněmi od gotiky včetně ucelené kolekce japonských zbraní. Významné jsou i knihovny jednotlivých členů rodu a sbírka ručně malovaných střeleckých terčů. K prohlídce se nabízí i terasovitá zahrada nebo přilehlá oranžérie.

Rozhledna Babylon - telekomunikační věž stojí ve výšce 664 metrů nad mořem a tyčí se do výšky 42 metrů (139 schodů) u vesničky Kozárov na Blanensku se 113 obyvateli na místě, kde v padesátých letech stávala dřevěná rozhledna. Nadmořská výška je znát - narážíme na zbytky sněhu, po kterém již není v Brně ani památka. Ale škoda - pro veřejnost je otevřeno až od dubna.

Rozhlednu nad Čebínem nelze přehlednout a přesně takhle si představuji dokonalý kruhový rozhled. Rozhledna Čebínka - telekomunikační třicetimetrová věž stojí v nadmořské výšce 432 metrů nad mořem, vyhlídkovou terasu má ve výšce asi 20 metrů nad zemí (161 schodů). Turistům se oficiálně otevře až od 1. dubna 2004 o víkendech, řada turistů však již nyní využívá díry v plotě.

copyright Alena