logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

 

 

Na kole podél řeky Svratky - 5.6.2004

Bystřice nad Pernštejnem (ČD) - Karasín - Vítochov - Dalečín - Vírská přehrada - Vír - Štěpánov n/Svratkou - Nedvědice (Pernštejn) - Černvír - Tišnov (ČD)

 

První cíl je vidět zdaleka. A Karasín je opravdu zejména rozhledna a ne nosič různých antén... Je postavena na okraji obce Karasín, asi 3 km severně od Bystřice nad Pernštejnem v nadmořské výšce 707 m nad mořem a je přístupná i pro turisty, co bez auta nedají ani ránu. Výška čtvercové zděné věže je 30 m a je přístupná za symbolickou 1Kč po celý rok. Kopec dá zabrat, ale místní koblihy ztracenou energii rychle dodají zpět :-))

Karasín

Zajímavý je zejména výhled na jih - Bystřice nad Pernštejnem je před vámi jako na dlani. Na východním obzoru trčí stožár vysílače na Kojálu v Moravském krasu, na západním Harusův kopec se sjezdovkou nad Novým Městem. A sever, to je hřbet kopců severně od přehrady s dominantním Horním lesem (774 m). Pokud zrovna neprší jako se "vydařilo" nám...

 

Vítochovský kostelík zaujme již při pohledu z rozhledny. Poutní kostel sv. Archanděla Michaela ve Vítochově je kamenná, raně gotická stavba s románskými prvky a první zmínky o kostelu se vztahují k pol. 13. století.

Dalečín, to je pro změnu zámeček v alpském stylu a zřícenina hradu se zachovanou větší částí vnější mohutné plášťové zdi o třech patrech se střílnovými okénky na ostrohu, jenž ze tří stran obtéká řeka Svratka. A rozhodně nesmím zapomenout na loudivého psa - svačinu bylo třeba držet hodně vysoko!

Dalečín Loudivý pes v Dalečíně

Vírská údolní nádrž přehradila svojí mohutnou hrází tok řeky Svratky v jednom z nejužších míst údolí a do provozu byla dána v roce 1958. Přehrada zatopila obec Chudobín a část obce Korouhvice. Přehrada slouží jako ochrana před povodněmi na dolním toku Svratky, vyrábí elektický proud ve své hydroelektrárně, vyrovnává nízký stav hladiny Svratky a pitnou vodou je díky této stavbě zásobováno Novoměstsko, Bystřicko a část Žďárska a v poslední době i Brno. Bohužel díky tomu je tato krásná lokalita nepřístupná rekreaci i rybolovu a pro její okolí platí vyhláška I. pásma hygienické ochrany. Pouze po levém břehu vede cyklistická stezka s asfaltovým povrchem.
Za nízkého stavu vody můžete z části spatřit ze břehu zatopenou budovu bývalé betonárky. Zásluhou toho, že ještě před úplným dokončením stavby se začalo s napouštěním nádrže, nezbyl pak čas na likvidaci některých budov.
Svoje kouzlo má sjíždění rozbouřené řeky Svratky, pro které byl horní tok pod hlavní hrází patřičně upraven a „ztížen“ umělými splavy a překážkami. Pokud vás zajímá vodní rozvrh hladiny řeky, stačí zavolat na dispečink Povodí Moravy.

Vír Vír

Ve vesnici Švařec vede přes řeku Svratku 22 metrů dlouhá a 2 metry široká roubená krytá lávka z roku 1873. Střecha je krytá šindelem a k lávce, protože je vysoko nad hladinou řeky chráněná před přívaly jarních vod, vedou schůdky.

 

Na jednom ze skalnatých ostrohů Českomoravské vysočiny, nad soutokem Svratky a Nedvědičky, stojí nad městečkem Nedvědicí jeden z nejzachovalejších a nejkrásnějších hradů střední Evropy - Pernštejn. Hrad se zachoval dodnes ve své neporušené goticko-renesanční podobě tak, jak jej dostavěli v 1. polovině 16. stol. Pernštejnové, tehdy nejbohatší a nejmocnější panský rod Českého království a dnes je hrad majetkem státu.

Pernštejn Pernštejn Pernštejn

Dřevěný krytý most přes Nedvědičku v obci Pernštejn pod stejnojmenným hradem převádí místní komunikaci do Sejřku, asi 1 km od Nedvědic. Jeho zvláštností je zejména snaha o ozdobnost – je zdoben řezbami kolem oken.

Pernštejn, krytý most přes Nedvědičku

Ale ten nejvzácnější z krytých mostů v okolí řeky Svratky je až v Černvíru. Většinu dopravy přes Svratku převzal hned vedle stojící moderní silniční most, ale stále je využíván pěšími. Tento nejstarší doložený moravský krytý dřevěný most pochází z roku 1718 – tento letopočet je vysekán do dubového sloupku přibližně ve středu mostu na jeho dolní straně. Most má sedlovou střechu a je dlouhý 35 m a široký 2,6 m. Nosná konstrukce ze dřeva se téměř celá dochovala v původní podobě a pouze šindelová střecha byla kompletně zrekonstruována.

Černvír Černvír

A ještě jeden most na nás čeká. Další krytý most je totiž několik kilometrů po proudu Svratky – v Prudké. Dřevěná krytá lávka pro pěší z roku 1899 se nachází v bezprostřední blízkosti zastávky Českých drah Prudká. Lávka je 33 metru dlouhá, 2,40 metru široká a 3,90 metru vysoká. Poblíž je rekreační zařízení ČD s možností občerstvení a protože průjezd je přes papírny po levém břehu řeky uzavřený, pokračujeme s trochou opatrnosti po úzkém a kamenitém zvýšeném břehu pod železničním náspem po straně pravé.

 


Zajímavých míst je v tomto kraji více a v jednom dni se těžko dají stihnout. Následující místa jsme navštívili na podzim při dalším výletě.

 

Rozhledna u Rovečného je otevřená od dubna 2002 na kopci Horní les (774,3) severozápadně od Rovečného a jižně od Nyklovic a nelze se k ní dostat autem. Obvyklým východiskem je parkoviště na začátku obce Rovečné (ve směru od Víru). Odtud vychází speciálně značená trasa kolem samoty Dudkovice. Trasa je dlouhá 3 km a překonává převýšení asi 200 m. Další možností je přechod vrcholu po modré turistické značce z Nyklovic, respektive Víru. S obecními úřady místních obcí rozhlednu postavil Eurotel, který má samozřejmě nahoře svoje antény. Rozhledna je veřejně přístupná od poloviny dubna do půli října bez vstupného. Věž vysoká 59 m stojí 70 m od hlavního vrcholu a její základna je 9 m pod vrcholem kopce. Vyhlídkový ochoz je 38 m vysoko v nadmořské výšce 801 m. Nadmořské výšce, která je ze všech popisovaných rozhleden nejvyšší odpovídá i rozhled. Za příznivých podmínek můžete spatřit nejvyšší moravskou horu Praděd, Kralický Sněžník, hřeben Orlických hor a Krkonoše. Jižním směrem pak může být vidět jaderná elektrárna Dukovany. Z blízkého okolí je to Vírská přehrada, Rovečné, Nyklovice a zřícenina hradu Zubštejn. Ale hlavně se nedívejte pod sebe, z "děravých" schodů dostanete závrať!!

Horní les Horní les

Zubštejn je asi nejznámější památka zdejšího kraje a poskytuje nádherný výhled do celého okolí. Mohutná zřícenina Zubštejna tvoří dominantu krajiny v okolí Pivonic a je každopádně největší ze tří okolních rozvalin. Založení hradu se odhaduje na přelom 13. a 14. století a opuštěn byl v 16. století.

Zubštejn Zubštejn

A jak se do této oblasti dostat? Z Brna je nejvýhodnější ranní spěšný vlak Pernštejn s rozšířenou přepravou jízdních kol do Bystřice nad Pernštejnem. A při zpáteční cestě po proudu Svratky lze do vlaku nasednout v Nedvědici nebo dojet po svých až do Tišnova či dokonce až do Brna. Jen je třeba počítat s tím, že počet aut na silnici 1.třídy s blízkostí Brna nepříjemně narůstá. Objevili jsme spoustu zkratek kolem řeky, ale kopeček mezi Čebínem a Kuřimí je opravdu po silnici jen pro otrlé.

 

Máme i tip na ubytování – turistická ubytovna obce Vír je nově zrekonstruována a nocleh pořídíte za 150Kč. A pro náročnější - stylově zařízená hospůdka Pohádka v Hlubokém nabízí také ubytování.

copyright Alena