logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

Babí lom - 16.10.2005

 

Skalnatý hřeben, asi 10 km severně od centra Brna, je dobře známý turistům a víkendovým výletníkům. Již kolem roku 1882 zde byly zbudovány dvě vyhlídkové stavby - na severním výběžku dřevěná Rohrerova rozhledna a na jižním Ripkova vyhlídka.

Rohrerova rozhledna Ripkova vyhlídka

Oba vyhlídkové objekty sloužily návštěvníkům až do začátku druhé světové války, během níž zanikly. V šedesátých letech 20.století se vznikl nápad vyhlídkovou stavbu na Babím Lomu obnovit. Slavnostní otevření se konalo 15.května 1961 a tato rozhledna slouží dodnes. A přestože má výšku pouze nějakých 15 metrů, nabízí daleký kruhový rozhled - kromě okolí Brna je to i velká část Žďárských vrchů a Drahanské vrchoviny (vysílač na vrchu Kojál) či Pálava.

Babí lom

Ale nejen rozhledna je lákadlem pro turisty. Červeně značená hřebenová cesta se proplétá mezi skalními bloky a občas nezbývá nic jiného než téměř po čtyřech zdolávat obrovské balvany z načervenalého devonského křemenného slepence. Skalnatý hřeben je 15-50 metrů vysoký a výška jednotlivých skal dosahuje až 20 metrů.Soutěsky, strmě vztyčené desky, zakrslé borovice se táhnou v délce 2 km od jihu k severu, kde je možno vyjít až na nejvyšší vrchol (562 m) s pomocí schůdků vytesaných ve skále. Ve skalní štěrbině je k nalezení vrcholová kniha s informacemi o Brněnské výškovnici

Babí lom Babí lom

Cesta lesem směrem na Vranov vede kolem zvláštního oddechového místa - pasti na lelky, tzv. lelkovadla". Stačí vejít a do pasti a jste odlelkováni...

Lelkovadlo Lelci

Nejčastěji využívaná je přístupová cesta z Lelekovic. Stoupání je docela příkré, ale na vrchol to netrvá dlouho. Ze sedla za hřebenem je výhodné sejít dolů do Vranova na MHD nebo zpět do Lelekovic, pokud jste autem.

 

Hřeben má své krásy v každém ročním období. Následující fotky jsou z prosince 2004.

Babí lom Babí lom

A tyto z února 2005.

Babí lom Babí lom

Spoustu dalších informací se lze dočíst na stránkách Lelekovic

copyright Alena