logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

Chřiby, z Kyjova na Bunč - 10.9.2005

na kole hřebenem Chřibů

 

Kyjov (ČD) - Moravany - Kameňák - Zavadilka - Moravanské louky - U Křížku - U Kazatelny - Pod Ocáskem - Na Pile - Buchlov - Zikmundov - Vlčák - Brdo - Bunč - RS Kamínka, Roštín

vinné sklípky v Moravanech

 

Den první

Spěšný vlak z Brna do Vlárského průsmyku není zdaleka tak přeplněn cyklisty, jak jsme zvyklí z Králova Pole a směru na Vysočinu. Kola bez problémů visí na hácích a my si můžeme v klidu číst denní tisk až do Kyjova, kde vystupujeme.

 

Prohlídku Kyjova, srdce folklorního regionu Dolňácka, jsme tentokrát vynechali, protože dnešní cíl s domluveným ubytováním byl docela daleko. Takže nejkratší cestou přes Kostelec a Moravany k výletní hospůdce Kameňák. Uzavřené samozřejmě, ale snad ne pořád, my tam byli před vyvěšenou otevírací dobou.

vinné sklípky v Moravanech restaurace Kameňák

A nahoru samozřejmě. První studánka měla místo trubky kohoutek! Druhá slouží jako zdroj pitné vody pro spoustu chat v okolí hájovny Zavadilka, což je zároveň i křižovatka turistických cest a my se napojujeme konečně na červenou, která nás po většinu dne povede.

 

Moravanské louky jsou asi krásnější na jaro a lesní cesta není zrovna nejsjízdnější. Rozrytá mechanismy, hluboké koleje, mokro... Ale naštěstí ta spousta cyklistů a turistů před námi vyšlapala a vyjezdila pěšiny kolem ní Občas je to kličkování mezi stromy, ale většinou je to naprosto v pohodě. A těch ostružin všude kolem...

lesem ostružiny

Buchlov byl postaven na úzkém skalnatém hřebenu osamělého kopce východní části Chřibů někdy kolem poloviny 13. století a jeho úkolem bylo zajistit ochranu obchodní cesty vedoucí přes Chřiby. Asfaltka vede až k parkovišti pod hradem a vstup do areálu stojí 5Kč. Ale kola tam nesmí. Takže se střídáme ve hlídání jako většina ostatních cyklistů. Okruh s průvodcem jsme z časových důvodů vynechali a začali hledat něco k jídlu. Ale v hotelu nás hlad přešel po prvním nahlédnutí do jídelního lístku. Kuřecí polévka s mandlemi za 50Kč!! Nezbývalo než se vrátit do areálu hradu a kuřecí nugety s chlebem na tácku a s kofolou v kelímku neměly chybu.

Buchlov Buchlov Buchlov

Osvěženi hruškami jsme zamířili přes Zikmundov k rozcestí pod Buchlovským kamenem a přes Vlčák na nejvyšší vrchol Chřibů Brdo (587 m.n.m.) s loni otevřenou novou kamennou rozhlednou.

Vlčák

Střídavě po lesní cestě, lesní asfaltce či pěšině, ale vše celkem v pohodě sjízdné a cyklisticky značené. S výjimkou vlastního vrcholu. Tam vede cesta velmi příkře, písčitý podklad klouže a a hluboké zářezy po stékající vodě činí tuto část v podstatě nesjízdnou. O to více jsme nevěřili vlastním očím, protože to byla opravdu jediná "cesta" na vrchol a u paty rozhledna stála škodovka správce. A ačkoli bylo již po 16 hod., mimo červenec a srpen uzavírací hodině, pustil nás správce ještě nahoru. Přestože viditelnost nebyla zrovna ideální, rozhledna za to stála. Z vrcholu jsme zahlídli nejen Buchlov (a marně přemýšleli proč z Buchlova neviděli rozhlednu, ale i cíl naší cesty, rekreační středisko Kamínka v lese nad Roštínem. A nakonec správce opravdu odjel dolů po té "cestě"...

Brdo

Cesta do Bunče je bez problémů sjízdná, v lese jsme minuli betonové zbytky kdysi budované dálnice a kolem Lesního penzionu odbočili na Zdounky a na nejbližší odbočce zamířili k rekreačnímu středisku Kamínka, kde jsme měli telefonicky domluvené ubytování.

Bunč

 

Den druhý - Litenčická pahorkatina

 

copyright Alena