logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

 

 

Na kole do údolí potoka Lubě - 8.1.2005

zimní cyklovýlet

 

Brno - Lipůvka - Újezd u Černé Hory - Malá Lhota - Žernovník - Lubě - Hluboké Dvory - Trmačov (zříc.) - part. památník (part. roty gen. Luži) - Skalička - Drásov - Čebín - Kuřim - Brno

 

Žádný sníh, ale modrá obloha - vyzkoušíme tedy zimní cyklovýlet.

 

Cesta po výpadovce přes Lipůvku nestojí za nic, mlha v údolí byla krásná, ale z pohledu naší viditelnosti projíždějícími motoristy nám až tak poetická nepřipadala. Stoupání přes Újezd u Černé Hory k Malé Lhotě bylo už mnohem příjemnější.

 

Na rozhraní Boskovické brázdy a Českomoravské vrchoviny, asi 30 km severně od Brna protéká říčka Lubě hlubokým údolím střežené bizardním skalním útvarem - "Krkatou bábou". Žleby, údolí lemující meandry Lubě, jsou se svými zalesněnými svahy, z nichž vyčnívají slepencová skaliska, oblíbenou cykloturistickou trasou. Klid údolí byl jen chvíli narušen před 2. světovou válkou - právě zde měla vést německá dálnice. Ale moc památek po ní nezbylo... Jenže právě tudy by měla zase dálnice vést...

Údolím potoka Lubě Údolím potoka Lubě Údolím potoka Lubě

Údolím potoka Lubě (leden 2005)

A moc toho nezbylo ani z Hrádku Trmačova. Ale informační tabule nabízí spoustu informací včetně odkazu na www stránky této památky.

Údolím potoka Lubě - Trmačov

Údolím potoka Lubě - Trmačov (leden 2005)

Uprostřed lesů, v romantickém údolí potoka, poblíž Skaličky je ukryt památník 47 padlých a umučených členů 3. partyzánské roty gen. Luži, pozůstatky zemljanky a jezírko.

Údolím potoka Lubě - partyzánský památník Údolím potoka Lubě - partyzánský památník

Údolím potoka Lubě - partyzánský památník (leden 2005)

copyright Alena