logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

 

Na běžkách z Jedovnic do Brna - 12.2.2006

 

Jedovnice - Bukovinka - Lhotka - Nový Dvůr - Ochoz, Pod Hádkem - Hostěnice - Mokerská myslivna - Horákovská myslivna - Mariánské údolí

 

Bylo by škoda nevyužít skvělých sněhových podmínek letošní zimy a neotestovat běžkařské možnosti v blízkém okolí Brna - autobus IDS jezdí ze Staré osady přes Ochoz, Březinu a Křtiny do Jedovnic každou hodinu.

 

Rybník Olšovec je v podstatě součástí obce, takže k lyžařské stopě to od zastávky autobusu rozhodně není daleko. Lesy jižně od Jedovnic směrem na Křtiny, Bukovinu a Bukovinku jsou protkány nejen běžeckými stopami, ale lesní asfaltky jsou ideální i pro výlety na kole (samozřejmě, pokud není sníh).

Z Jedovnic do Bukovinky Z Jedovnic do Bukovinky Z Jedovnic do Bukovinky

Z Jedovnic do Bukovinky (únor 2006)

Bukovinka je vesnička v krásné zalesněné krajině a občerstvení nabízí hned několik hospůdek. Setkávají se zde běžkařské stopy z Rakoveckého údolí i z údolí Říčky.

Přes Bukovinku k Hádku Přes Bukovinku k Hádku

Přes Bukovinku k Hádku (únor 2006)

Z bývalé vsi Lhotky zůstaly jen zahrádky a z Nového Dvora k Hádku je to parádní pozvolný sjezd. Protože údolí Říčky směrem k Brnu je prošlapáno především pěšími, vyzkoušela jsem červenou značku vedoucí nad údolím po jeho jižní straně. Znamená to vystoupat do Hostěnic (lesem je to zkratka natolik příkrá, že je nutno lyže sundat) kolem lesní kaple sv. Anny z roku 1748 (vůbec jsem netušila, že na něco takového v lese narazím).

Hostěnice, kaple sv.Anny

Hostěnice, kaple sv.Anny (únor 2006)

Červeně značená cesta stoupá k Mokerské myslivně kolem odbočky k propadání Hostěnického potoka, které je součástí Moravského krasu. Na odbočku k nejvyššímu místu nad údolím Říčky upozorňuje cedulka na stromě - nad jednou z vápencových skal se totiž v mokerském lese tyčí majestátný kříž, který byl před několika lety vztyčen na tomtéž místě, kde stával celé roky jeho předchůdce.

 

Postůj poutníče a zaměř kroky své k místu památnému. Stojí tam kříž nad údolím Říčky. Tam se zamysli nad pomíjivostí života a věčnou krásou přírody. Kroků k tomuto místu nešetř, není jich mnoho...
                                               Mokrá L.P. 1995

Pacherův kříž

Pacherův kříž (únor 2006)

Mohutný dřevěný kříž na skále v lese nad Říčkou nechal postavit v roce 1935 Arnošt Pacher jako díkůvzdání za své mnohaleté úspěšné působení v místním kraji. Kříž byl posvěcen 5.10.1935. Současný kříž je jeho replikou - byl vztyčen na podzim roku 1995 a vysvěcen 2.6.1996.

Pacherův kříž

Pacherův kříž (únor 2006)

S jeho jménem je spojen ještě jeden kříž - Arnošt Pacher, v té době třiaosmdesátiletý, je jednou z obětí tzv. pochodu smrti brněnských Němců 30. května 1945. Památku více než 1700 obětí, jednoho z nejtragičtějších dozvuků druhé světové války, připomíná kovový kříž u hromadného hrobu u Pohořelic.

 

A pak už následuje Mokerská myslivna, krátké stoupání k Horákovské myslivně a sjezd dolů do Mariánského údolí k restauraci U raka. Ke konečné autobusu MHD následně zbývá stěží 500m.

  

copyright Alena