Krnovsko 15.4.2006

přes tři rozhledny a jednu hradní zříceninu

 

Letošní velikonoční svátky trávíme jako obvykle u rodičů v Opavě. Takže výlet to byl tentokráte pěší s podporou auta, ale vše by se dalo objet na kole!!

 

Ježník (552 m)

Odbočka na Ježník z výpadovky na Město Albrechtice je rozbitá (jako ostatně skoro všechny silnice od Brna po Opavu) a slepá. Člověk zmlsaný civilizací by čekal něco jako parkoviště na konečné, odkud vede značená cesta k rozhledně. Jenže tam prostě visí značka se zákazem stání, tak jsme se vrátili na parkoviště na příjezdu do Ježníka a nevěřícně jsme kroutili hlavou - možná jsme to nepochopili, ale obrovský plac u lesa a nikde kolem nic zajímavého...

 

Dřevěná rozhledna stojí na vrchu s názvem Vyhlídka a je to již třetí vyhlídková stavba na stejném místě. Ta první byla slavnostně otevřena 17. června 1894. V té době se vrchol jmenoval Melzerberg a osada pod ním Mösnig a přispěl na ni i kníže Liechtenstein, majitel rozsáhlých okolních pozemků. Postupně schátrala a další rozhledna, prakticky stejné podoby, byla slavnostně otevřena na jaře roku 1934. Ta začala chátrat již během války a po ní se na ni zapomnělo. Současná podoba kopíruje dobové fotografie a otevřena byla 8. září 2001.

 

Trámová modřínová konstrukce včetně kamenných základů má celkovou výšku 17,5 m, úroveň podlahy v úrovni posledního poschodí je ve výšce 13,5 m. Rozhledna je volně přístupná.

Ježník Ježník Ježník Ježník Ježník Ježník Ježník

Ježník

 

Cvilín (436 m)

Vrch jménem Cvilín se zvedá na jihovýchodním okraji Krnova a vyznačuje se dvěma vrcholy. Na vzdálenějším se nalézají zříceniny gotického hradu Šelenburg a bližší kopec upoutává siluetou barokního poutního kostela a věže rozhledny. Ta byla vybudována v roce 1903 (a zastínila zásluhou své přístupnosti nedaleký Ježník) a byla pojmenována Liechtensteinova po svém bohatém mecenáši. Původně měla nahoře ještě malou boční věžičku, ale dnes po ní zůstaly jen schůdky. Donedávna to byl nosič antén veřejnosti nepřístupný, ale dnes již rozhlednu žádné antény nehyzdí a rozhled je dokonale kruhový. Město Krnov se svými výraznými barevnými paneláky jako na dlani a na obzoru ještě sněhově bílý hřeben Jeseníků s Pradědem. Rozhledna má výšku 29 m, na vyhlídkovou plošinu vede 144 schodů a je otevřena od května do října denně od 10:00 do 17:00 hodin.

Cvilín Cvilín Cvilín Cvilín

Cvilín

 

Šelenburg

Hrad Cvilín, zvaný také Lobenštejn anebo Šelenburg kontroloval důležitou stezku probíhající údolím podél řeky Opavy do Krnova a dále do Slezska. Zřícenina má pravidelnou téměř čtvercovou dispozici s mohutnou obvodovou hradbou a hlubokým příkopem, což vyniká zásluhou vyčištění od náletových dřevin. 8,5 m vysoké torzo mohutné válcové věže o průměru 14 m je největší v české části Slezska a poblíž se nachází ve skále vylámaná studna. Zřícenina je volně přístupná a jejím vlastníkem je stát.

Hrad Cvilín, zvaný také Lobenštejn anebo Šelenburg Hrad Cvilín, zvaný také Lobenštejn anebo Šelenburg Hrad Cvilín, zvaný také Lobenštejn anebo Šelenburg Hrad Cvilín, zvaný také Lobenštejn anebo Šelenburg Hrad Cvilín, zvaný také Lobenštejn anebo Šelenburg

Hrad Cvilín, zvaný také Lobenštejn anebo Šelenburg

 

Strážiště u Úvalna (395 m)

Nad obcí Úvalno mezi Opavou a Krnovem stojí kamenná rozhledna z roku 1913. Krásná, nově obnovená. Ve svém přízemí ukrývá obdélnou klenutou prostoru - mauzoleum Hanse Kudlicha (1823-1917), lékaře, politika a inspirátora zrušení poddanství, úvalenského rodáka a po něm je také rozhledna pojmenována. Rozhledna má celkovou výšku 22 m, ta vyšší vyhlídková plošina je ve výšce 18 m. Otevřená je o prázdninách denně a jinak jen o víkendech a svátcích. O víkendech také poblíž funguje i restaurace Strážiště s venkovním posezením, houpačkami, prolézačkami a báječnou knedlíčkovou polévkou.

Kudlichova rozhledna Kudlichova rozhledna Kudlichova rozhledna Kudlichova rozhledna

Strážiště u Úvalna - Kudlichova rozhledna