Na kole podél řeky Enns 5.- 8.5.2006

cyklostezka Ennsradweg R7

Gasthofalm - Flachau - Radstadt - Schladming - Wörschach - Admont - Hieflau - Grossreifling - St. Gallen - Altenmarkt - Reichraming

mapka

Báječný prodloužený víkend na cyklistickém zájezdu s CK S.E.N., tj. v pátek večer odjezd z Brna, nakládání dalších účastníků v Praze a v Českých Budějovicích a po půlnoci přejezd z ČR do Rakouska. Do Flachau-Winkel jsme dorazili v brzkých ranních hodinách.

 

Etapa první GASTHOFALM - WÖRSCHACH

Enžská cyklostezka, profil

Trasa začíná v nadmořské výšce 1200 m na úpatí Nízkých Taur u horské chaty Gasthofalm a tam jsme se dostali autobusem brzy ráno. Takže složit kola, s pomocí mechanika zkontrolovat upevnění řídítek (do přívěsu na kola bylo nutno u většiny kol řídítka natočit), nafasovat mapky (barevné!!) a vyslechnout si podrobné instrukce. Jakmile víme, kde bude obědová pauza a kde se večer spí, můžeme vyrazit. Jen je třeba se pořádně vybavit proti zimě. Vrcholy jsou samý sníh a takhle po ránu není v této nadmořské výšce zrovna nejtepleji. A navíc nás čeká spoustu kilometrů z kopce...

na úpatí Nízkých Taur u horské chaty Gasthofalm na úpatí Nízkých Taur u horské chaty Gasthofalm

Enžská cyklostezka

Restaurace Gasthofalm leží téměř přímo pod dálničním mostem tauernské dálnice, u jejího severního vjezdu do Tauernského tunelu u Flachau-Winkel. První kilometry vedou rozsáhlou lyžařskou oblastí Flachau s 360 km sjezdovek propojenými 130 lanovkami. Městečko Altenmarkt se může pyšnit zajímavým kostelem a příjemným náměstím, Radstadt v pátek :-(( trhem. A před Schladmingem, na 44. kilometru čeká již autobus a polední pauza.

Enžská cyklostezka Enžská cyklostezka Enžská cyklostezka Enžská cyklostezka

Enžská cyklostezka

Projíždíme Schladming s pěknou pěší zónou a pokračujeme rovinatou krajinou s pěknými výhledy na okolní vrcholu, z nichž vyniká zejména Dachstein (3005m). Odtud do Irningu pokračujeme po asfaltu, stihneme si prohlédnout zvenčí zámek Trautenfels a kolem modelářského letiště přijíždíme do obce Wörschach, kde nás čeká penzion.

Enžská cyklostezka Enžská cyklostezka Enžská cyklostezka Enžská cyklostezka

Enžská cyklostezka

Tedy přesněji dva, protože nejsme ubytováni všichni v jednom objektu. Máme najeto cca 95 km a večer ještě stíháme pěšky prozkoumat nejbližší okolí. Soutěska se stihnou nedá, ale na volně přístupnou zříceninu Wolkensteinu je to kousek.

Enžská cyklostezka Enžská cyklostezka Enžská cyklostezka

Enžská cyklostezka

 

Etapa druhá WÖRSCHACH - ST. GALLEN

Enžská cyklostezka, profil

Snídaně v tomto penzionu bývají báječné a ani dnešek není výjimkou. Jen škoda, že už na nás nezbyl jablečný štrůdl...

Enžská cyklostezka

Enžská cyklostezka

Na kolech pokračujeme do městečka Admont s nádherným benediktínský klášterem s největší klášterní knihovnou na světě.

Enžská cyklostezka

Enžská cyklostezka

Zde je na místě se rozhodnout mezi variantou cesty nejkratší do St. Gallenu, která opouští řeku Enns a vede přes nenáročné sedlo Buchauer Sattel nebo sledovat tok řeky soutěskou Gessäuse. Samozřejmě všichni volí cestu soutěskou dlouhou 17 km vysoko nad pravým břehem řeky s dvěma silničními tunely, které se dají objet zleva (objíždka toho prvního byla zpestřena závalem) a třetím, nejnovějším těsně před Hieflau, je nutno projet.

Enžská cyklostezka

Enžská cyklostezka

U nádraží v Hieflau nás čeká doprovodný autobus, svačinka z vlastních zásob a pak cesta dál. Tentokráte po silnici, houpavě nahoru a dolů do Grossreiflingu. Následovalo 6 km stoupání k zámečku Kasseg a sjezd do St Gallenu, kde na nás opět čekalo po cca 86 km ubytování v pensionech a to tentokráte v rodinných. Nejdříve se nás průvodce snažil ubytovat ve špatném domku, ale ten správný byl hned naproti, takže vše dobře dopadlo a on mohl jet ubytovat další. Zvládal to bravurně a rychle s pomocí kolečkových bruslí!

Enžská cyklostezka

Enžská cyklostezka

 

Etapa třetí ST. GALLEN - REICHRAMING

Enžská cyklostezka, profil

Opět báječná snídaně, dokonce ve vytopené kuchyni, a vyrážíme směr Weisbach a vesnici Unterlausa. 5 km mírného stoupání střídá 5 km stoupák cloumák. Hospůdka na nejvyšším bodě v 835 m je zavřená, místo gulášovky musí stačit tatranka a kvalita cesty se prudce zhoršuje. Namísto asfaltu pokračuje šotolina nádherným údolím podél potoka. Sjezd dlouhý 27 km uprostřed nedotčené krajiny Vápencových Alp je báječný a po bývalém tělese úzkokolejky se projíždí 13 tunely, z nichž nejdelší měří téměř 500 metrů a je vybaven osvětlením s čidly na solární baterie. Autobus čeká u nádraží v Reichramingu, na cca 42. kilometru, kola jsou naložena a cesta zpět se trochu protahuje zácpami kolem Prahy :-((

Enžská cyklostezka Enžská cyklostezka Enžská cyklostezka Enžská cyklostezka Enžská cyklostezka Enžská cyklostezka Enžská cyklostezka

Enžská cyklostezka

Stezka nekončí Reichramingem, ale pokračuje dál přes Steyer až do města Enns či případně až k soutoku řeky Enns a Dunaje u nedalekého Mauthausenu a ten již patří k Podunajské cyklostezce.