logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

 

Na kole hřebenem Orlických hor 23.-25.6.2006

cyklostezkou mezi bunkry

 

Tentokráte je základním dopravním prostředkem auto s koly na střeše, protože spojení do této oblasti z Brna vlakem není použitelné. Chtěli jsme původně projet celý hřeben od Náchoda do Mladkova, ale poté, co jsme byli nuceni vrátit již zakoupenou jízdenku, protože rychlíky z Brna směrem na Hradec Králové jezdí bez zavazadlových vozů a tím pádem nevozí jizdní kola, jsme museli trasu přizpůsobit jako okružní. 5x přestupovat a cestovat skoro celý den je opravdu pro drsné povahy (a ještě za ten zážitek platit v každém z těchto vlaků 20Kč !!!)

 

K přespání jsme si zvolili kemp ATK Šlechtův Palouk a vlastní stan. Trochu nás zaráží, že k vyvěšeným cenám dodatečně připočítávají DPH!! Ale jinak vcelku pohoda, spousta rovného místa, posečená tráva, kuchyňka a horká sprcha za 10Kč.

 

Šerlich (CykloBUS) - Velká Deštná - Jelenka - Pod Homolí - Kunštátská kaple - Pěticestí - Mezivrší - Pod Anenským vrchem - pevnost Hanička - Panské Pole - Pod Zadním vrchem - Žamberské lesy - Orlická chata - Zemská brána - Pašerácká lávka - Klášterec n/O - Pastviny (přehrada)

Velká Deštná

Ráno pro jistotu vyrážíme na zastávku cyklobusu v Pastvinách na křižovatce o 10 minut dřív :-)). Ale bus nejede a nejede. Prostoupila nás troška nervozity... Jízdní řád máme z Internetu a na cedulích autobusového nádraží není. Zato nějaký visí v okně místního informačního střediska ... a spoj Žamberk/Pastviny/Šerlich na něm taky není!!! Uch!! Blbečci, visí jim tam loňský... Naštěstí po 20 minutách opravdu dorazil autobus ČSAD s vlekem pro jízdní kola. Zaháknout, přivázat, k jízdnému si připlatit za kolo 20Kč a už se vezeme přes České Petrovice a Orlické Záhoří nahoru na Šerlich.

 

Cyklisty zde vykládají cyklobusy tří firem a vypadá to zde jak na startu Závodu Míru :-)). A většina cyklistů samozřejmě začíná občerstvovačkou na Masarykově chatě.

Cyklobusy na Šerlichu Masarykova chata na Šerlichu

Asfaltka mírně stoupá na Velkou Deštnou a ti slabší sesedají z kola a tlačí. Občerstvovačka HS na Velké Deštné dodá v případě potřeby ztracenou energii a na samotný vrchol vede kamenitá cesta pro pěší. Ten jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít. Včetně vylezení na dřevěnou "rozhlednu" (ono se to podobá spíše posedu pro myslivce).

Velká Deštná Jelenka

Cestu po bunkrovce samozřejmě lemují, jak jinak, bunkry - lehká opevnění z třicátých let. Výhledy se střídají a jsou překrásné na obě strany hřebene. Škoda, že dnes je trochu opar. Odbočka ke Kunštátské kapli vypadá tentokráte úplně jinak než v zimě při dvoumetrových sněhových závějích. Nebo že by tu od jara stihl vyrůst les??

Kunštátská kaple

Z Pěticestí nevede cest pět ale šest a odpočívajících cyklistů je zde neuvěřitelné množství, ale po hřebeni jsme ve "štrůdlu" rozhodně nejezdili. Za Komářím vrchem je jeden z objektů opevnění - R-S 82 Průsek - rekonstruován a zpřístupněn jako muzeum.

Pěticestí Masarykova chata na Šerlichu Masarykova chata na Šerlichu

Pevnost Haničku jsme si už kdysi zevnitř prohlédli a socialistická úprava protiatomového úkrytu nás nijak neuchvátila. Proto jsme si tentokráte jen obešli objekty na povrchu (což je zadarmo).

Hanička Hanička

Cyklostezka přes Žamberské lesy je z valné většiny cyklistickým snem. Parádní asfalt, sklon směrem dolů a občas nějaký ten bunkr k prozkoumání. Dokonce tu na jednu část lesní cesty přispěla EU...

 

Trošku jsme si to ale zkomplikovali u Orlické chaty. Značení cyklisty vede horem přes chatu na silnici k Zemské bráně a dále po silnici. Že jsme měli pokračovat rovně a ocitli bychom se přímo u Pašerácké lávky jsme jako neznalí místního terénu netušili. A tak jsme přenášeli kola po modré značce po skalách :-)

Zemská brána Zemská brána Zemská brána

Kamenný most na Divoké Orlici dotvářející dojem "Zemské brány" je nově zrekonstruován a nově jsou zrekonstruovány i silničky mezi Petrovicemi a Bartošovicemi.

 

Zbytek už byl jednoduchý. Poučili jsme se cestou na naučné stezce "Zemská brána", projeli Kláštercem nad Orlicí a skončili opět v Pastvinách u autobusového nádraží na zmrzlině. Všechno bylo prima, dokud se nepřiblížil večer. To do kempu začaly doléhat zvuky diskotékové hudby. S nocí se namísto ztlumení decibely naopak zvedly. Diskotéka u hráze pokračovala až do ranních hodin a spát se u toho opravdu nedalo. Rozhodně nebudeme riskovat obdobný zážitek a tomuto místu se příště zdaleka vyhneme!!

copyright Alena