logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

 

Adršpašské skalní město - 29.9.2006

skály, skály a zase skály

 

Jako každý rok využíváme rodinné oslavy tří generací Václavů u příbuzných v Dobrušce k poznávání okolí. Tj. jako dopravní prostředek posloužilo auto a ke spaní rozkládací gauč v obýváku.

 

Pokus vyrazit co nejdříve po ránu samozřejmě nevyšel :-)) a následně nás zdržela i dopravní zácpa v Náchodě. Z možností Teplické, Adršpašské či Broumovské skály jsme si zvolili Adršpach a fronta u vchodu nás ujistila o tom, že slunný prodloužený víkend takto využije spousta lidí.

 

Po zaplacení vstupného ve výši 50Kč/dospělý jsme se drželi zeleně značeného vyhlídkového okruhu. A už je tady jeden skalní útvar za druhým - Džbán, Babiččina lenoška a za mostkem přes potok, který je vlastně řekou Metují, na špičce stojící Cukrová homole podepřená klacíky, aby nespadla. Pokračujeme přes Gotickou branku, dříve vchod do vlastního skalního města, na Sloní náměstí a dále na Malé Náměstí se Stříbrným pramenem a Malým vodopádem.

Adršpašské skály - Gotická branka Adršpašské skály Adršpašské skály

Adršpašské skály (září 2006)

Vystoupáme po schodišti z roku 1820 a za 20Kč využijeme nabídku projížďky po pramici po Jezírku, protože vtipné průpovídky převozníků za to rozhodně stojí.

Adršpašské skály Adršpašské skály

Adršpašské skály (září 2006)

Před vstupem do prostor dómu s Velkým vodopádem je busta Johana Wolfganga Goetha s pamětní deskou připomínající jeho návštěvu. Méně zdatní se mohou vrátit po stejné pohodlné trase zpátky, ti zdatnější pokračují přes nejkrásnější vyhlídky Adršpašských skal. Zkusíme to samozřejmě přes vyhlídky :-)

Adršpašské skály Adršpašské skály

Adršpašské skály (září 2006)

Od Skalního hradu je nejhezčí vyhlídka na Milence, nejvyšší a nejkrásnější sousoší v oblasti. Na jejich úpatí, při cestě do Řeřichové rokle je Skalní kaple věnovaná památce horolezců, kteří už nejsou mezi námi a kteří spojili svůj život se zdejšími skalami.

Adršpašské skály

Adršpašské skály (září 2006)

Odtud pokračuje zelená značka k vyhlídce Velká panorama (Milenci, Gilotina). Následuje Želva, Cukrovar se štíhlým komínem a velkolepá vyhlídka na mohutné souskalí - nalevo Starosta a napravo Starostová.

Adršpašské skály

Adršpašské skály (září 2006)

A pak po strmém schodišti dolů a dlouhou úzkou Myší dírou ke Krakonošovu piánu, poslednímu útvaru prohlídkového okruhu.

Adršpašské skály

Adršpašské skály (září 2006)

Celý prohlídkový okruh uzavírá Skalní ozvěna a krátkým zastavením u zatopené bývalé pískovny uzavíráme dnešní výlet. Křížový vrch a hrad Adršpach navštívíme někdy příště... Jen škoda, že naše digitální fotoaparáty nedokázaly tu krásu plně zachytit zásluhou velkých rozdílů mezi světlem a stínem.

Adršpašské skály

Adršpašské skály (září 2006)

copyright Alena