Hornosvratecká vrchovina 23.9.2006

za podzimními výhledy do kraje a sochařskými výtvory Stanislava Rolínka

 

Letovice (ČD) - Lazinov - Křetín - Vranová - Sulíkov - Rudka(jeskyně Blanických rytířů + Burianova rozhledna) - Kunštát - Hluboké - Bedřichov- Kozárov (rozhledna Babylón) - Kunčina Ves - Lysice - Malý Chlum (rozhledna) - Velký Chlum (Husité) - Obora - Doubravice nad Svitavou (ČD)

 

profil

Kola vykládáme z vlaku v Letovicích brzy zrána, protože náš čeká náročný výlet a nechceme šlapat po silnici večer po setmění. Cyklostezka nás vede na západ po severním břehu přehrady Letovice (Křetínka) směrem na Křetín. Jablka kolem cesty jsou krásně červená, ale přehrada je zelená jako ta Brněnská... Trošku bloudíme, cyklotrasa je v terénu značená jinudy, než na cyklomapě. Ale stoupání do Sulíkova nás samozřejmě neminulo. A jsou tady dnešní první nádherné výhledy do kraje...

Drahanská vrchovina

Po pár kilometrech projíždíme Rudkou u Kunštátu a samozřejmě zastavujeme u jeskyně blanických rytířů. Už jsme tady byli jednou, v říjnu 2002, ale nepřálo nám ani počasí, ani otvírací doba. Dneska je počasí opravdu "babí", ale v pokladně visí cedulka ve stylu - prohlídka zrovna probíhá, vyčkejte příchodu průvodce. Budeme čekat pár minut nebo hodinu??? Místní jsou asi znalí poměrů, ale pro ostatní návštěvníky je taková informace děsná. Ale naštěstí to tentokráte pro nás dopadlo dobře. Čekali jsme jen asi 10 minut.

 

A co vše je zde k vidění?

1/ monumentální boty na podstavci a nápadná silueta těla, což jediné zbylo ze sochy T. G. Masaryka zničené na příkaz Němců za druhé světové války

 

Za předlohu sochaři samoukovi Stanislavu Rolínkovi sloužila poštovní známka s prezidentovým portrétem, přilepená na lešení. Monumentální socha byla vysoká přes deset metrů a spočívala na téměř čtyřmetrovém podstavci. Slavnostního odhalení veřejnosti se dočkala u příležitosti desátého výročí vzniku samostatného Československa, tedy prakticky za čtyři měsíce. Dle dobového tisku neměla svými rozměry ani tématem v Evropě obdoby. Jenže počátkem 2. sv. války musela socha zmizet. Nejprve bylo tělo Masaryka obezděno a nad jeho hlavou zbudována imitace chatky, po prozrazení byla socha ukryta po rozřezání mna díly, ale i to bylo prozrazeno a tak byly díly zcela zničeny.

Rudka u Kunštátu Rudka u Kunštátu Rudka u Kunštátu

2/ Pískovcová jeskyně (podzemní galerie) s tématikou Blanických rytířů

Jde opět o dílo Stanislava Rolínka, jen legionáři jsou noví (z roku 2004), ti původní museli být zničeni podobně jako TGM. Vchod "hlídá" obrovský kamenný lev (vytesaný podle obrázku, živého lva Rolínek nikdy neviděl) a vnitřní výzdoba vychází z pověsti o blanických rytířích. Jeskyni vévodí jezdecká socha sv. Václava. Rolínek ale stihl vytesat jen 18 soch a v necelých 30 letech zemřel na tuberkulózu.

Rudka u Kunštátu Rudka u Kunštátu Rudka u Kunštátu Rudka u Kunštátu

3/ Burianova rozhledna na kopci Milenka vysokém 580m s výhledem na Českomoravskou i Drahanskou vrchovinu

Burianova rozhledna

Prohlídka jeskyně s průvodcem a výkladem trvá 15-20 minut a zbytek areálu si již prohlíží každý podle chuti a zájmu.

 

Přes Kunštát na Moravě míříme na Hluboké u Kunštátu, kde se opět značení v terénu rozchází s mapou. A velké žluté cedule s nákresem křižovatky situaci spíše více znepřehledňují než naopak... Jediná přesná je mapa cyklotras 1:25000 občas zabudovaná kolem cesty. Má to jedinou chybu - nikde v obchodě ji nekoupíte...

 

Kousek nahoru, kousek dolů. Kunice, Bedřichov a konečně Kozárov a železná rozhledna Babylon, nejvyšší místo naší dnešní trasy. Rozhledna je postavena ve výši 664 metrů nad mořem o výšce 42 metrů a 139 schodů vede na vyhlídkovou terasu, umístěnou 24 metrů nad zemí. Nosič mobilových antén je vysoký dost, ale proč vyhlídkovou plošinu umístili pod vrchol a pod úroveň lesa, který rozhlednu obklopuje z jihu je nám záhadou. Ochuzeni o kruhový rozhled aspoň zkoumáme okolí zabudovaným dalekohledem. A opravdu, když vitr trošku foukne a odfoukne větev jednoho ze stromů, zahlídneme i náš další dnešní cíl - rozhlednu na Malém Chlumu. Ale Sýkoř s betonovou věží (veřejnosti nepřístupnou) na opačné straně je vidět velice dobře (návštíveno 10.6.2006 viz Po stopách Járy Cimrmana aneb plahočení okolím Lomnice u Tišnova).

Babylón u Kozárova

Ještě chvíli posedíme v bufetu při prohlížení vrcholové knihy a pak už míříme dolů do Lysic. Krásný nový hlaďoučký asfalt zde měníme za polní cestu mezi rybízovými keři a u samoty v Perné za pěšinku nejprve vedle kukuřice a posléze v lese.

 

Na vrcholovou mýtinu Malého Chlumu do výšky 488 m kola tlačíme. Volně přístupná dřevěná rozhledna zde stojí od července 2005 a nabízí výhled na všechny strany.

K vyhlídce se dostanete nejlépe pěšky z obce Huť svaté Antonie - asi kilometr dlouhá cesta je značená červenou turistickou značkou.

Malý Chlum

Malý Chlum je v rozporu se svým názvem paradoxně vyšší než ten Velký (464 m). Malý Chlum láká vyhlídkou, Velký pro změnu pískovcovým sousoším Husitů Stanislava Rolínka. Ten zde v roce 1927 změnil za pomocí netradičních nástrojů - hasičské sekyry a části nůžek na stříhání ovcí - skalku na severním úpatí Velkého Chlumu v sousoší vůdčích osobností husitské epochy. Jan Hus, Jan Žižka a Prokop Holý určitě za šera děsí neznalé kolemjdoucí...

Husité pod Velkým Chlumem

Do Doubravice nad Svitavou už je to především z kopce a vlaky s rozšířenou přepravou jízdních kol na Brno jezdí každou hodinu.

 

Více informací ohledně sochy TGM - Kde z Masaryka přežily jen 'sedmimílové' boty na iDnes