logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

 

Lysá hora II. - 16.12.2006

výplaz v čase adventním

 

Jsou tichy jak ten černý bor,
co kryje jejich hlavy sivé:
to hřebeny jsou našich hor,
to Beskydy jsou zádumčivé.

Petr Bezruč

Zásluhou inverze bylo v Brně klasicky prosincově mrholivo, mlhavo a pošmourno. Cesta vlakem do Beskyd je dlouhá, ale naštěstí zatím jezdí přímý vlak přes Frýdlant nad Ostravicí, ideální východisko "výplazů" a přípoj do Ostravice čeká i přes zpoždění. A hlavně tady, v Beskydech, svítí sluníčko!!

 

Zapínám GPS a trackování (421 m a snad to funguje, dělám to poprvé...) a po červené se s ostatními vydávám směrem na Lysou. Do kopce, jak jinak... Bundu svlékám na parkovišti těsně za Ostravicí (její prodyšnost rozhodně nezvládá tu zátěž), ale na Butořance (730 m)již svlékám vrstvy zásluhou zvyšující se teploty. Čepice, rukavice a svetr mizí v batohu. Vršek vysílače nad úrovní stromů připomíná, že těch metrů nahoru bude ještě hodně a ani nemusím vytahovat GPSku.

Butořanka Butořanka

Nad Lukšincem (953 m) je již cesta částečně bílá. Ušlapaný zledovatělý sníh nebezpečně klouže a doprovází nás až na vrchol.

Lysá hora Lysá hora

 

Nádherný rozhled na všechny strany je odměnou za namáhavý výstup pro všechny ty, co namísto postávání ve frontách supermarketů dali přednost pohybu a přírodě. Vrchol je plný turistů, fotografů a zahlédnout je možné i cyklisty...

Lysá hora

Z inverze vystupují Jeseníky na severozápadě, na východě pro změnu mnohem výraznější Velká a Malá Fatra a Západní Tatry. Vrcholy Javorníků se ztrácejí na úrovni inverze a směrem k Brnu se vynořují jen nejvyšší vrcholky Hostýnských vrchů.

Frýdlant n/O Javorníky Radhošť Slovensko Slovensko

Čas utíká, kilometrů dolů bude po modré do Frýdlantu nad Ostravicí více než bylo nahoru.

Lysá hora Lysá hora

Mohyla na Ivančeně (925 m) je zvláštním místem. Na věčnou památku pěti ostravských skautů zavražděných německými okupanty 24. dubna 1945 v Cieszyně ji navršili z vynesených kamenů od října 1946 skauti, trampi a další návštěvníci.

Ivančena Ivančena Ivančena

A pořád dolů... Přes Malenovice došlapu až do Frýdlantu na vlakové nádraží. S nádhernými výhledy na Ondřejník a Skalku, na Kněhyni, Radhošť a Velký Javorník. Tak tohle mi v Brně chybí... Ale cestování vlakem přes ostravské hlavní nádraží a s čekáním na rychlík moc pohodlné takhle v zimě není.

panorama

  

copyright Alena