logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

 

Telč a okolí 23.-27.7.2007

na kole zapomenutým krajem na pomezí Moravy a Čech

 

Kam vyrazit na týden? Možnosti jako vždy hledám těsně před termínem přes Internet. Tentokráte s podmínkou nedaleko od Brna pro případ zdravotních problémů, ubytování se vším pohodlím, ale přesto za přijatelnou cenu a s okolím vhodným pro zcela nenáročnou cykloturistiku. Po zhlédnutí několika stránek s neskutečnými cenami resp. s příplatky při ubytování jedné osoby mne nakonec zlákala nabídka ze stránek města Telč ohledně turistické ubytovny Domeček. Stačil jeden telefonát a vše je zařízeno, můžu vyrazit.

 

z Okříšek do Telče

V pondělí ráno vyrážím rychlíkem do Okříšek a pak již budu pokračovat po svých.

trasa

z Okříšek do Telče, vzdálenost 31 km, převýšení 220 m

Čeká mne cca 30 km přejezd nevýrazného hřebene Křižanovské vrchoviny a nakonec dlouhý sjezd.

Z Okříšek do Telče Z Okříšek do Telče

Z Okříšek do Telče (červenec 2007)

Ubytování je komfortnější než jsem čekala. Vše svítí novotou a hlavně je zde klid. Z jedné strany Ulický rybník, z druhé areál zimního stadionu. Žádná silnice, žádné hotelové parkoviště, žádná autobusová vozovna jako doma za okny ložnice... Zato terasa, kuchyňka, vlastní sociální zařízení, kóje na kola a dokonce zdarma Internet!!!

Domeček Domeček

Turistická ubytovna Domeček v Telči (červenec 2007)

Telč - město, jehož historické jádro bylo zapsáno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, si dodnes mezi rybníky a branami drží půvabnou tvář Zachariášových časů. Úhledné renesanční domy se štíty a podloubím, zdobené sgrafity a freskami, impozantní renesanční zámek se zahradou, románská věž sv.Ducha, mariánský sloup, kostel sv. Jakuba s mohutnou, 60 m vysokou vyhlídkovou věží, krása památek přetrvávající staletí... (a nikde žádný supermarket!!)

 

Jen v jedné z restaurací jsem se nechala nepěkně nachytat. Podle jídelního lístku jsem si objednala svíčkovou a na první pohled to jako svíčková i vypadalo. Knedlíky, hnědožlutá omáčka, šlehačka, citron, cosi jako brusinky... Ale namísto báječného libového hovězího se v omáčce skrýval kuřecí plátek!!!

Telč

panorama Telče od Ulického rybníka (červenec 2007)

Telč

pohled z kostelní věže (červenec 2007)

renesanční domy na náměstí Zachariáše z Hradce v Telči

renesanční domy na náměstí Zachariáše z Hradce (červenec 2007)

A co dalšího je v Telči k vidění?

 

Rozhledna Oslednice, klasický nosič mobilových antén, ocelový šroubovicový stožár s vyhlídkovým ochozem ve výšce 31,2 m.

 

Židovský hřbitov v Telči na Starém Městě pod Oslednicí s 200 náhrobky od roku 1880. Jenže přestože měl mít otevřeno, brána byla zamčená a snímky jsem získala zpoza zídky.

Telč

rozhledna Oslednice (červenec 2007)

Telč

židovský hřbitov na Starém městě v Telči (červenec 2007)

 

Památky v okolí směrem k jihu:

trasa

okruh z Telče přes Praskolesy, Řečici, Kostelní Vydří a Kostelní Myslovou

Praskolesy působí trošku jako by se zde zastavil čas. Samostatně stojící dvorce středověké vsi a dutá lípa se zvoničkou úctyhodného stáří 700 let s obvodem kmene devět a půl metru je úžasná.

na rozcestí Mrákotín / Praskolesy / Dobrá Voda

na rozcestí Mrákotín / Praskolesy / Dobrá Voda (červenec 2007)

Praskolesy, 700 let stará praskoleská lípa

Praskolesy, 700 let stará praskoleská lípa (červenec 2007)

Kostelní Vydří - na výrazném kopci nade vsí stojí Klášter Karmelitánů, kostel P. Marie Karmelské, pozdně barokní poutní areál. Proti klášteru, přes silnici, se nachází hrobka Dalbergů z roku 1914.

Kostelní vydří - Karmelitánský klášter Kostelní vydří - Karmelitánský klášter, hrobka Dalbergů

Kostelní vydří - Karmelitánský klášter (červenec 2007)

Kostelní Myslová - rodiště a působiště židovského malíře Františka Mořice Nágla, jež zahynul s celou rodinou v plynových komorách Osvětimi. Během svého pobytu v terezínském ghettu vytvořil více než 250 obrazů jeho každodenní reality. Jeho památce je věnována Náglova naučná stezka a Náglova vyhlídka mezi obcí a Telčem. Zvláštností obce je i venkovní kuželna, ale dobu slávy má již dávno za sebou... Podobně jako Náglův statek...

Kostelní Myslová, kuželna Kostelní Myslová, Náglova vyhlídka

Kostelní Myslová (červenec 2007)

Lesní židovský hřbitov u Zadního Vydří leží za historickou hranicí telčského panství byl užíván do druhé poloviny 19. století - předtím nesměli Židé pohřbívat své zemřelé na území telčského panství. Hřbitov je volně přístupný a svým umístěním v lese působí velmi romanticky.

židovský hřbitov u Zadního Vydří

židovský hřbitov u Zadního Vydří (červenec 2007)

 

Památky v okolí směrem k severu:

trasa

okruh z Telče přes Panenskou Rosičku, prameny Dyje, Třešť, Rokštejn a Velkopařezitý rybník

Pramen Moravské Dyje (653 m) je vyznačen poblíž obce Panenská Rozsíčka. Po soutoku s Rakouskou Dyjí (v městečku Raabs an der Thaya) vzniká řeka Dyje (délka 287,3 km), největší pravostranný přítok řeky Moravy. Jde o klasickou studánku obklopenou několika kameny doplněnou soškou Jarní studánka a symbolickým stromem "Zrození" z cyklu Kristkovy podyjské glyptotéky.

pramen Moravské Dyje

pramen Moravské Dyje (červenec 2007)

Za největší zajímavost v Třešti jsou považovány dřevěné třešťské betlémy stavěné v období Vánoc a Nového roku. A co ještě je zde zajímavého? V dlažbě hlavního náměstí jsou zabudovány největší funkční sluneční hodiny v ČR.

na náměstí v Třešti

na náměstí v Třešti (červenec 2007)

A taky je zde k vidění židovský hřbitov. Je volně přístupný, obsahuje cca tisíc kamenných náhrobků a zlacené nápisy na těch nejnovějších připomínají období holocaustu.

židovský hřbitov v Třešti

židovský hřbitov v Třešti (červenec 2007)

Hrad Roštejn stojí samozřejmě na kopci a ten mi dává zabrat. Naštěstí je cestou zdroj pitné vody. A není to studánka, ale kohoutek!

 

Sedmiboká původní gotická věž nepravidelného půdorysu nabízí výhled do okolního kraje a zrekonstruované interiéry (hrad vyhořel na počátku 20. století) s expozicemi kamenictví (z blízkého Mrákotína pochází žulový monolit stojící na nádvoří Pražského hradu), cínařství, lidového řezbářství, loveckých zbraní a trofejí.

Roštejn Roštejn

Roštejn (červenec 2007)

Rybníky v okolí Řásné nabízí příjemné koupání - obzvlášť čistou vodu má Velkopařezitý a v jeho blízkosti je i kemp .

Velkopařezitý rybník

Velkopařezitý rybník (červenec 2007)

 

Z Telče do Třebíče

A nezbývá než vyrazit zase zpátky do hluku velkoměsta.

trasa

z Telče přes Novou Říši, Želetavu a Sádek do Třebíče

Občas nahoru, občas dolů, občas po náhorních loukách mezi vesničkami a zemědělskými usedlostmi. Naštěstí s větrem v zádech. Kousek za Zvolenovicemi stojí smírčí kříž obklopený velkými lipami s reliéfem tlapatého kříže a nápisem "LP 1762 W TOMTO MISTE NEDLE ZESEL SWETA ZKAZEL SE GOZEF RAMBOZEK".. V Nové Říši je krásný klášter s monumentálním dvouvěžovým kostelem sv. Petra a Pavla. Kostel i klášter má velmi cenné vybavení a řadí se mezi nejvýznamnější památky barokního umění v této oblasti. Kousek za Novou Říší stojí u cesty smírčí kámen - obloučkovitě profilovaný kříž, na kterém je vyryto pět malých křížků. Pod levým ramenem kříže je rytina bojové sekery nebo hornického mlátku. Na kameni je letopočet 1607 a nečitelný nápis. Ale proč jej někdo napatlal bílou barvou...

smírčí kámen u Zvolenovic smírčí kámen u Nové Říše

smírčí kameny u Zvolenovic a Nové Říše

Ale horší místo než je městečko Želetava jsem nepoznala. Kamióny, kamióny a zase kamióny... Naštěstí na silnici směrem na Bítovánky a Čáslavice je opět provoz minimální. Ale podařilo se mi zakufrovat - použitím cyklotrasy 5216 do Čáslavic namísto silnice jsem si přidala nějaký ten zbytečný kilometr, zbytečný kopec a namísto parádního sjezdu po asfaltu se drkotala s rukama na brzdách po odporné kamenité lesní cestě.

 

Původně hrad a později zámek Sádek na osamělém kuželovitém kopci u Kojetic stojí již po staletí. Historická památka s neradostným osudem podobně jako mnoho dalších u nás - kdysi to bylo sídlo loupeživých rytířů, dnes je to škola. Ale známý je dnes Sádek i kvůli vinohradům, nejseverněji položeným u nás s unikátní vinařskou naučnou stezkou. A Sádecká lípa před zámkem získala v roce 2006 prestižní ocenění Strom roku.

Zámek Sádek u Kojetic

Zámek Sádek u Kojetic (červenec 2007)

Třebíč je město pámátek, ale pro cyklisty nikterak přívětivé. Město s výjimkou centra s neuvěřitelným provozem totiž leží ve svazích po obou březích Jihlavy a jednosměrné či slepé uličky vedoucí prudce do kopce končí často schody.

Do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO je zapsána románská bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť s židovským hřbitovem, ale za návštěvu stojí i malovaný dům, městská věž i Karlovo náměstí, rynek jen o pár metrů menší než pražský Václavák.

Třebíč, městská věž

Třebíč, městská věž (červenec 2007)

Třebíč, bazilika sv. Prokopa Třebíč, bazilika sv. Prokopa

Třebíč, bazilika sv. Prokopa (červenec 2007)

Třebíč, zadní synagoga

Třebíč, zadní synagoga (červenec 2007) 

copyright Alena