logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

 

 

Čebínka - 8.9.2007

troška geocachingu

 

Už jste slyšeli o geocachingu? Cituji z wikipedie:

 

Geocaching [geokešing] je hra na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skrytého objektu zvaného cache, o němž jsou známy jen jeho geografické souřadnice. Cache bývá nějaká vodovzdorná, většinou plastová schránka, kanystr, apod. Zakladatel cache po jejím umístění zveřejní její souřadnice na internetu. Schránka by měla být dostatečně veliká, aby se do ní vešel deník, do něhož se zapisují její nálezci. Bývá zvykem umísťovat do cache také nějaké „dárky pro objevitele“. Nálezce cache si smí dárek ponechat, ale měl by místo něj vložit něco vlastního pro další účastníky hry.

 

www.geocaching.com – obsahuje seznamy jednotlivých cache se souřadnicemi, rady jak začít (anglicky)

http://wiki.geocaching.cz - česká encyklopedie geocachingu

 

 

Výlet začíná u počítače - na stránkách www.geocaching.com hledáme, zda-li se nějaké kešky skrývají v oblasti Čebína a jeho okolí dostupné menší pěší vycházkou. Nacházíme 2 a následně přenášíme jejich souřadnice do GPS - Cebinka / Cebin Lookout + Malhostovická pecka

 

Na kole je to pro mou "fyzičku" daleko, takže tentokráte vyrážíme autem. Odpočalo si opravdu pořádně - naposledy jsme ho venčili o velikonocích - baterie vybitá, voda odpařená, stálo skoro na ráfkách...

 

Na parkovišti v Čebíně stojí celkem dost aut, ale cestou k rozhledně potkáváme pouze jednu jedinou rodinku. Žlutě značená cesta vede celkem příkře a voda ji pořádně vymlela - pro cyklisty to tady rozhodně není. Podle informační cedule u parkoviště by mělo být otevřeno (za příznivého počasí, IV.-X. o víkendech, 11:00 - 17:00 hod) a opravdu, nahoře, nás čeká "pokladník". Pokladní budku nemá a protože začíná mrholit, rozevírá slunečník. Prý jsme dneska již pátý a šestý zákazník... (nutno podotknout, že je půl třetí).

rozhledna Čebínka rozhledna Čebínka

rozhledna Čebínka (září 2007)

Železná rozhledna Čebínka o výšce 38 m (vyhlídková plošina je ve výšce 30 m a vede k ní 161 schodů) stojí na stejnojmenném kpci ve výšce 432 m a pro veřejnost je přístupná od 1. dubna 2003.

 

Rozhled je z ní parádní... Nádherně je vidět, jak se na nás valí od Vysočiny šedá mračna se závojem vody. A celá se s námi v silném větru kymácí ze strany na stranu... Žádná střecha, jen mříž...

rozhledna Čebínka

rozhledna Čebínka, pohled k Tišnovu (září 2007)

Pár fotografií a raději slézáme. Je to dneska opravdu jen pro otrlé. Raději si zaměříme tu kešku. GPSku máme každý svou, takže se nehádáme kudy :-). Každý si hledíme své a nakonec, jaký to div techniky, se scházíme na stejném místě. Skvěle zamaskovaná skrýš. Ale blíž ji popisovat nebudu - podrobnosti se prozrazovat veřejně nesmějí!!

 

Druhá cache je poblíž silnice mezi Malhostovicemi a Čebínem. Malhostovická pecka i Zkamenělá svatba (menší z obou oblastí) jakoby do zdejší krajiny vůbec nepatřily. Ostrůvek skal vystupující z ploché polní krajiny.

PP Malhostovická pecka

PP Malhostovická pecka (září 2007)

PP Zkamenělá svatba

PP Zkamenělá svatba (září 2007)

Jedná se o evropsky významnou lokalitou zásluhou výskytu koniklece velkokvětého nádherně kvetoucího na přelomu března a dubna. Škoda, že v tuto roční dobu není po koberci květů ani památka...

koniklec velkokvětý, Pulsatilla grandis koniklec velkokvětý, Pulsatilla grandis koniklec velkokvětý, Pulsatilla grandis

koniklec velkokvětý, Pulsatilla grandis (březen 2011)

Lokalita byla popsána i v televizi - v pořadu Živé srdce Evropy

 

PS: I zde umístěná cache byla nalezena bez problémů. Kvalitní signál nestíněný stromy a liduprázdno. Nejhorší kombinací je totiž les a spousty kolemjdoucích - tzv. mudlů :-((. 

 

copyright Alena