logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

 

Javorníky - 21.-23.9.2007

pěšky moravsko-slovenským pomezím

 

Javorníky jsou součástí Západních Karpat. Z jedné strany CHKO Beskydy, z druhé CHKO Kysuce - část leží na území České republiky, ovšem větší část Javorníků leží na Slovensku. Naštěstí to není pro turistiku žádný problém. Zato pro GPS je... Za hranicemi je vždy "Hic sun leones – země neznámá"... Kombinace TOPO mapy ČR v3.1 (licence), Slovakia TOPO20 (free) a Mapa Severozápad SR (free) měla k dokonalosti hodně daleko a turisticky značené stezky vedoucí podél hranice moc nepokrývala!!

 

Listy bříz postříkané zlatou barvou připomínají příchod podzimu, častých dešťů, pošmourných dnů a chladných rán. Babí léto... Nádherný čas pro výlet do krajiny mých prvních toulek, kdy jsem měla za sebou rok vysoké školy a před sebou celičký život. Čas připomenout si ty, kdo tehdy byli mému srdci nejbližší. Mám za sebou chemoterapii, před sebou ještě radioterapii a kdo ví, co bude dál...

Javorníky

Javorníky (září 2007)

Etapa první 21.9.2007

Makov - Kasárne

Brno-Zvonařka - Bumbálka - Makov(bus)

Makov(bus) - Čierne - Gregušovci - Nad Zápačnou - Čemerka - Čierna voda - Butorky - Kasárne => celkem 12 km

 

Autobus Brno - Spišská Nová Ves vyjíždí každý den ze Zvonařky v 8 ráno a do Makova přijíždí těsně před dvanáctou. Dokonalé výchozí místo i čas - a jak to vypadalo na hraničním přechodu čtvrt roku před vstupem do Schengenu? "Všetko v cajku, pane vedúci?", zněl dotaz muže v uniformě směrovaný k řidiči. A jelo se dál!!

 

Základní červeně značená trasa vede z Bumbálky přes rozcestí U Tabulí do sedla pod Lemešnou - této části jsem se však potřebovala vyhnout - díky polomům a dešti je momentálně v podstatě neprůchozí. Proto vyrážím až z Makova - začínám v místní sámošce - nákupem potravin k obědu. Výhodný je nástup na hřeben od restaurace Javorník (nebo taky U Melocika) z hlavního silničního tahu z Bytče do Makova, ale tato dálková autobusová linka, jako ostatně většina, zde nestaví :-((

 

Zapínám GPSku a vyrážím - místní žluté značení vede souběžně s modrou, takže žádný problém. Snad jen ten místní rozhlas by už mohl zmlknout.. A rozkopaná cesta skončit... No v Makově se dnes opravdu maká, opravují silničku i potok.

Javorníky, kaplička kousek za Makovem

Javorníky, kaplička kousek za Makovem (září 2007)

Kousek za skiareálem končí úvodní pohodová rovinka - je nutno vystoupat na hřeben do výše cca 900 metrů. Nemíním nic riskovat se svým zdravotním handicapem, takže pěkně pomaličku... Poslední, šestá dávka chemoterapie do mne nakapala před 10 dny...

Kasárna Kasárna Kasárna

Mezi Makovem a Kasárnami

Nebyl to až takový záběr a dáleí cesta již vede po hřebenu s nádhernými výhledy na slovenskou i moravskou stranu.

 

A až ke Kasárnam jsem nepotkala ani nohu. Dnes slovenské (historie hranice mezi dvěma politickými celky) rekreační středisko letní i zimní turistiky nabízí občerstvení i ubytování v několika hotelech zaměřených zejména na lyžařskou sezónu, ale v provozu jsou některé i mimo sezónu. Většinou lze platit korunami slovenskými i českými a mívají nejen slovenskou pevnou linku, ale i český mobil. Ty jsem využila úspěšně při zajišťování rezervaci začátkem týdne. Jistota je jistota. Hotel Fran stojí uprostřed sjezdovky a nocleh v pokoji s vlastním sociálním zařízením za 400 Sk zahrnuje i snídani. A ten výhled!! A tma!! A ticho!! V zimě zde funguje sauna a krytý bazén, ale dnes to vypadá, že tu jsem s velmi obsluhou sama.

 

Z horní stanice lyžařských vleků se otevírají krásné výhledy na údolí Vsetínské Bečvy, Vsetínské vrchy s nejvyšším vrcholem Vysoká (1024 m), rozhlednu na Třeštíku a masiv Moravskoslezských Beskyd - od Radhoště přes Pustevny, Kněhyni, Smrk až po nejvyšší Lysou horu.

Kasárna

Kasárna (září 2007)

 

Etapa druhá 22.9.2007

Kasárne - Portáš

Kasárne - Velký Javorník - Stracenec - Malý Javorník - Frňovské sedlo - Portáš => celkem 12 km

 

Velký Javorník (1072 m) je nejvyšším bodem tohoto pohoří na Slovensku Na turisty i cyklisty zde čeká vrcholová kniha, nový vrcholový dřevěný dvojkříž - vysvěcen byl 7.7.2007 a pěkný výhled směrem k severu na české území.

Velký Javorník

Na vrcholu Velkého Javorníku (září 2007)

Louky a mírné terénní vlny nás dovedou až na Stratenec - k památníku připomínajícímu velké osvobozovací boje na konci druhé světové války. Hřbet je zde travnatý a odlesněný, ale louky v celé oblasti každým rokem rychleji pohlcuje les - z míst, odkud se kdysi otevíraly skvělé pohledy do kraje, už brzy nebude vidět vůbec nic.

Stratenec

Stratenec (září 2007)

Celou dobu míjím staré hraniční kameny - ještě pořád jsem na Slovensku. Platné hraniční kameny mne vítají až na Malém Javorníku (1019 m), nejvyšším bodě pohoří na Moravě.

 

Turisty a zejména cyklisty se to zde jen hemží. Když kolem mne prosviští asi tak stý biker, tak si začínám říkat, že na té nevraživosti pěšálů a kolařů na turistických stezkách přece jen něco bude...

Javorníky

Javorníky (září 2007)

Opět dolů a nahoru a dolů do Frňovského sedla. Ještě Stolečný vrch a je tady Portáš, kde mám rezervovaný nocleh. Za pouhých 250Kč i se snídaní. A můžu si vybrat dle chuti (samozřejmě z klasické nabídky - salám, sýr, smaženice, džem, čaj).

Portáš

Portáš (září 2007)

 

Etapa třetí 23.9.2007

Portáš - Pulčinské skály

Portáš - Kohútka - Papajské sedlo (691 m) - Makyta (923 m) - Valašská Kyčera - Šerklava - Hradisko - Pulčínské skály - Lidečko => celkem 22 km

Lidečko (bus) - Zlín - Brno, Zvonařka

Javorníky, Krkostěna

Javorníky, Krkostěna (září 2007)

Nejdříve čeká turisty kousek po hřebeni a pak Papajské sedlo (691 m) - nejníže položené sedlo v hlavním hřebeni Javorníků, což znamená děsný kopál dolů a zase zpátky nahoru na protější straně. Místy tak prudce, že mít sebou kolo, tak končím, neb bych ho nahoru bez pomoci nedostala :-(

Javorníky, Papajské sedlo

Javorníky, Papajské sedlo (září 2007)

Makyta (923 m) na hranici ČR a Slovenska je nejvyšším vrcholem v západní části Javorníků. Zde se spojují dva hřebeny – jeden přicházející od Šerklavy (798 m) a druhý od Čubova kopce (720 m). Výhledy nenabízí téměř žádné, ale spočinout lze na lavičce a k tomu si lze zalistovat ve vrcholové knize. A dneska zase nikde ani noha. Ani zápis. Dnes ale není čas odpočívat - k autobusu do Lidečka je to ještě pěkný flák cesty a poslední rozumný spoj do Brna odjíždí kolem 17 hod!!

Javorníky, Makyta

Javorníky, Makyta (září 2007)

Javorníky, Šerklava

Javorníky, Šerklava (září 2007)

Pulčínské skály jsou přírodní rezervací a velice známé. Roztroušené skalní bloky na prudkém svahu jsou plné lidí. Vždyť není divu, v tak nádherný den!

Pulčínské skály Pulčínské skály Pulčínské skály

Pulčínské skály (září 2007)

Se svačinou se uvelebuji na sluníčku na jednom ze skalních bloků poblíž vrcholu a vzpomínám na svou první návštěvu v těchto místech a svou tehdejší lásku. Bylo to v roce 1985?? Náš první opravdový čundr. Zvládla jsem sem dotáhnout bágl a spacák na zádech od vlaku a byla ochotna přespávat v jeskyni, kde možná byli i netopýři! Pro chleba ke konzervě leča jsme šlapali až do Francovy Lhoty.

Pulčínské skály Pulčínské skály Pulčínské skály Pulčínské skály

Pulčínské skály (září 2007)

Na zastávce jsem včas, busy jsou plné študáků mířících na internáty a koleje a víkend končí....

copyright Alena