logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

Květnice - 16.2.2008

geokačerská vycházka na tajemnou horu nad Tišnovem

 

Oba vrcholy Květnice nad Tišnovem s prudkými svahy oddělené širokým sedlem znají především mineralogové, protože ve zdejších puklinách se dají objevit nádherné krystaly ametystu, křišťálu či záhnědy. V nitru hory (Tišnovský kras) se nachází veřejnosti nepřístupná Králova jeskyně či jeskyně Pod Křížem. Květnická propast svou hloubkou 76,5 m patří k nejhlubším propastem v českých zemích.

 

Ale my nejsme mineralogové - my bychom ametyst našli jen kdyby byl již vybroušený (možná...). My sem totiž zamířili hledat poklady s GPSkou a v tom už nějakou tu praxi máme :-)

 

Naučná stezka "Květnice" je dlouhá 5 km a pohybuje se v rozmezí nadm. výšek 260 až 470 m, což znamená převýšení 210 m. Pohodlně se dá ujít za 2 hodiny, ale pro dokonalé vychutnání krás a zajímavostí je vhodný čas nejméně dvojnásobný.

 

První zajímavost objevujeme ještě ve městě. Smírčí kámen v místě, kde došlo v r. 1620 ke střetu místních obyvatel s polskými žoldnéry je vysoký 1 metr a je na něm vytesán černý maltézský kříž, dole rozkročený.

Tišnov, smírčí kámen s černým maltézským křížem, dole rozkročeným

Tišnov, smírčí kámen s černým maltézským křížem, dole rozkročeným(březen 2011)

Tišnov, Pod Květnicí

Tišnov, Pod Květnicí(březen 2011)

Velká skála - jak již název napovídá - je na Květnici největším izolovaným skaliskem tvořeným devonskými kvarcity. Bloky jsou rozeklány systémem hlubokých puklin a je odsud moc hezký výhled směrem k okrajům Českomoravské vrchoviny.

Květnice, Velká skála 446 m

Květnice, Velká skála 446 m (březen 2011)

Nad Předklášteřím je to převážně zalesněný Pasník (543 m) a kousek severněji se otevírá pohled do hlubokého údolního zářezu spodního toku řeky Loučky - na levé straně Čepička (391 m), napravo Střemchov (410 m), oba vrcholy se zbytky hrádků.Nejzazší horizont nad Střemchovem uzavírá jeden z vrcholových bodů celkově ploché Křižanovské vrchoviny se Svatou horou (679 m).

Květnice, Velká skála 446 m

Květnice, Velká skála 446 m (březen 2011)

Míjíme vrcholovou značku- ale plochý vrchol Květnice (469 m) žádné výhledy nenabízí. Ale nepřehlédnete jej, je zde obrovská hromada kamení.

Květnice 469 m

Květnice, U Kříže (březen 2011)

A jsme na planině U Kříže. V nedalekém okolí pod námi se otevírají tajemné hlubiny hory - přirozené jeskyně i systémy pracně vykutaných štol.

Květnice, U Kříže Květnice, U Kříže

Květnice, U Kříže (březen 2011)

Vápencové kopce s krasovými jevy v okolí Tišnova jsou známy jako Tišnovský kras. Největší pozornost poutá Králova jeskyně objevená náhodou poměrně nedávno - v roce 1972 při norování jezevce a nese jméno objevitele Demänovských jeskyní Aloise Krále.

 

Dlouhý labyrint chodeb a dómů navzájem propojených propastmi a komíny je zkrášlen krápníkovou výzdobou, ale běžně není veřejnosti přístupný - šance je pouze v rámci dne otevřených dveří během mineralogické burzy v tišnovské sokolovně.

Květnice Květnice

Květnice (březen 2011)

Více se lze dočíst na stránkách Tišnova - www.tisnov.cz.

  

 

copyright Alena