logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

 

 

Jeseníky, Dlouhé Stráně - 29.-31.8.2008

daleké výhledy a loučení s prázdninami

 

Na poslední prázdninový víkend předpovídali rosničkáři jasné počasí a chladná rána. Vyrážím v pátek směr Svitavy, Mohelnice, Šumperk a Velké Losiny se stanem a spacákem v kufru auta a pro jistotu přihazuji nakonec ještě deku. A hlavně nezapomenout GPSku!! Čeká mne z Brna cca 140 km.

 

Rekreační zařízení Losinka jsem si vybrala ze seznamu kempů na stránkách www.dokempu.cz, protože ho všichni moc chválili. A musím dodat, že měli pravdu. Opravdu výborně zrekonstruovaný bývalý pionýrský tábor, teplá voda celý den bez zvláštních poplatků, kuchyňka a na recepci dokonce "internetová kavárna". Stavím stan na dokonale rovné ploše bývalého hřiště a do setmění stíhám nasbírat nějaké bedly a taky zmoknout. Takže jak to vlastně dopadne s tou báječnou předpovědí? Vyhlídka z Bukové hory nabízí výhled jen do šedivých mraků... A uspává mne opět šustění vodních kapek...

 

Dlouhé Stráně MAPY.CZ

Skřítek 870 m - Ztracené kameny 1250 m - Pecný 1334 m - Jelení studánka 1311 m - Nad Malým kotlem 1335 m - Františkova myslivna 1185 m - Dlouhé Stráně1353 m a zpět; cca 28 km, převýšení 485 m

Skřítek - Mravenečník - Skřítek

Skřítek - Dlouhé Stráně - Skřítek

Ráno je vše jak má být. Vymetená obloha, sluníčko a docela chladno. Žádné povalování, čeká mne celodenní pěší túra!!

 

Auto odstavuji na parkovišti u motorestu Skřítek i s GPskou, protože ta vypověděla poslušnost a namísto ní balím klasickou papírovou mapu (přesněji řečeno vytahuji příslušný list ze šanonu cykloautoatlasu s díky výrobci za tuto možnost).

Ztracené kameny

Ztracené kameny 1250 m (srpen 2008)

Zeleně značená cesta stoupá lesem pěkně zostra, takže brzy sundávám jednu vrstvu. Chvíle odpočinku na Ztracených kamenech - ani jsem netušila, jaké jsou odsud nádherné výhledy, protože když jsem tu byla v roce 2006, hladina inverze byla až ve výšce kolem 1300 m a na této úrovni bylo vše zakryto v hustém mléce. Další výhledové skalisko se jmenuje Pecný a to nejhorší stoupání mám za sebou. K Jelení studánce, kde je možno si nabrat vodu (pramen je opravdu vydatný) resp. v útulně přespat, je to nádherná procházka po hřebeni s parádními výhledy na obě strany.

 

U rozcestí nad Malým kotlem hlavní hřeben opouštím směrem k Františkově myslivně a od ní vyrážím k Mravenečníku po neznačených cestách.

Praděd od Františkovy myslivny

Praděd od Františkovy myslivny (srpen 2008)

Františkova myslivna byla zbudována v nadmořské výšce 1183 m již v roce 1865 jako lovecká chata rodinou Kleinů, majiteli železáren v Sobotíně. Chata byla postupně rozšiřována a zásluhou své odlehlosti a štěstí na dobrou údržbu si zachovala svůj původní vzhled z počátku 20.století. Kousek nad myslivnou je nově zbudovaná modlitebna s klekátkem.

 

Prozkoumala jsem neznačené cesty od Františkovy myslivny ještě doma, na leteckých mapách, a snad to zvládnu i bez GPSky. Cesta se mění v cestičku, ta se mění v pěšinu, ale nemizí. Naopak, dokonce je přes jakési rašeliniště vedená po dřevěném chodníku, který má sice svá nejlepší léta dávno za sebou, ale je stále při trošce opatrnosti použitelný. Nakonec mne cesta přivádí na zpevněnou cestu vedoucí přímo k závoře na cestě k horní nádrži elektrárny. Paráda - zkracuji si cestu svahem, ještě spoustu schodů a jsem v cíli dnešní cesty!

Dlouhé Stráně Dlouhé Stráně

Dlouhé Stráně 1353 m (srpen 2008)

Elektrárna Dlouhé Stráně v Hrubém Jeseníku je podle čtenářů iDNES největším ze sedmi divů České republiky. Hora s s neobvykle rovným vrcholem v sobě skrývá unikátní energetické dílo - přečerpávací elektrárnu se spoustou "nej". A největším lákadlem je právě horní nádrž ve výšce 1350 m. Pokud sem vyrazíte pěšky, je to po asfaltové cestě z Koutů nad Desnou pořádný kus a celkem nuda, protože turistické značky nahoru nevedou. Mnohem častěji se nahoru jezdí na kole. No, jezdí... podle profilu bych ho spíše asi tlačila. Třetí možností je auto - ale v tom případě si musíte zakoupit povolení - podrobnosti jsou uvedeny na stránkách informačního střediska ČEZu.

 

Nahoře pořádně fouká a teplota taky nic moc, ale výhledy jsou skvělé. Celý hlavní hřeben Jeseníků od Ztracených kamenů, kde má dnešní cesta začala, přes Petráky, Praděd, Švýcárnu až po Červenou horu, Vozku a Keprník, kam se chci podívat příští den. Se svačinou se schovávám za uměle navršený vrchol, ale naneštěstí podobný nápad má ještě jedna skupinka turistů. Jenže ti namísto svačiny zapalují cigarety... Hlady zatím neumírám, posedím jinde...

Františkova myslivna

Františkova myslivna (srpen 2008)

Vracím se v podstatě po stejné cestě zpět - pouze s krátkou odbočkou na vrchol Břidličné hory (1358 m) a než si v kempu stihnu ohřát fazole, padá tma a přichází děsná zima. Ale samonafukovací karimatka v kombinaci se silným spacákem (pěšky se nikam vláčet nedá, protože by zabral celý objem batohu) a dekou byla dobrá volba.

Skřítek

sestup do sedla Skřítek (srpen 2008)

Vozka MAPY.CZ

Kouty nad Desnou 610 m - Koňský žleb - Červenohorské sedlo 1013 m - Červená hora 1337 m - Kamenné okno 1278 m - Sedlo pod Vřesovkou 1205 m - Vozka 1377 m - Sedlo pod Vřesovkou 1205 m - Vřesová studánka 1313 m- Bílý sloup 1227 m - Červenohorské sedlo 1013 m - Koňský žleb - Kouty nad Desnou 610 m; cca 20 km, převýšení 766 m

Vozka

z Koutů nad Desnou na Vozku

Nedělní ráno je hodně studené a plné rosy, ale ještě nádhernější než včerejší. Stan balím mokrý - doma bude mít času na proschnutí dost a mířím na dnešní výchozí bod - Červenohorské sedlo. Zastavuje mne však značka zákazu vjezdu v Koutech u mostu přes Desnou. Nu což, potřebuju trénovat na Dolomity, takže neriskuju vjezd za značku, nechávám auto na odstavném parkovišťátku, kde jich už stojí spousta a vyrážím po žluté po svých. Dělá to nějakých 400 výškových metrů, 3 km na vzdálenost a hodinu času, kterého mám naštěstí dnes dost.

 

A samozřejmě je parkoviště na Červenohorském sedle plné aut.... Přiletěli vrtulníkem?!

Červená hora Červená hora

Červená hora 1337 m (srpen 2008)

Stezka na Červenou horu zarůstá v kosodřevině, ale na vrcholových skalách se báječně odpočívá. Beru to kolem Kamenného okna a v sedle pod Vřesovkou potkávám spousty pěšáků. Zelená značka na Vozku vede nejprve téměř po vrstevnici, ale po překročení Hučivé Desné se začíná zvedat. Skály na vrcholu jsou obehnány dřevěným zábradlím, ale přesto většina turistů šplhá až nahoru. Kdo by si taky po takové námaze nechal ten kruhový výhled ujít?!

Vozka Vozka

Vozka 1377 m (srpen 2008)

Voda z Vřesové studánky teče málo, ale stejně je třeba nabrat dech.

Vřesová studánka Vřesová studánka

Vřesová studánka (srpen 2008)

A pak už jen pořád z kopce, poslední pohled na Praděd a Mravenečník - je přede mnou cesta do Brna a protože je poslední prázdninová neděle, čekají se zácpy. U auta koukám, zákaz vjezdu je zakrytý a tedy momentálně neplatí!! Mají to tu nějak divně vymyšleno!!

 

Ale s těmi zácpami to nakonec tak zlé nebylo, do Brna přijíždím se setměním a tak samozřejmě jen nemám před naším panelákem kam zaparkovat auto...

copyright Alena