logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

Podzimní Paříž - 24.-29.10.2008

za poznáním evropských velkoměst I.

 

Státní svátek a tudíž pracovní volno vychází letos na úterý, přidají-li se školní prázdniny, naroste prodloužený víkend na celých 5 dní, ale kam vyrazit? Surfuju Internetem a čekám na nápad. Říjnové počasí je nevyzpytatelné a tma děsně brzo... Na kolo nebo raději nějaký ten jednodenní zájezd s Čebusem do rakouských Alp? A vida na stránkách Čebusu svítí akční nabídka: mimořádný termín pro návštěvu Paříže, autobusem, v hotelu se snídaní (švédský stůl) - s odjezdem v pátek odpoledne a příjezdem ve středu večer - a v tuto chvíli (je pondělí 20.10.) se slevou cca 1000 Kč z původních 6480. To vůbec nezní špatně, ale u muže nemám s tímhle nápadem úspěch. Mně to však nedá, naposledy jsem byla v Paříži před 10 lety a to pouhé 2 půldny, za které jsme toho moc nestihli a jakmile mi v cestovce prodají zájezd za slevněnou cenu, ač budou kvůli mně ztrácet část zisku za jednolůžkový pokoj, neskutečně se těším.

Eiffelova věž

Tour Eiffel (říjen 2008)

Z Brna vyjíždíme těsně po 14 hodině v úžasné sestavě - 2 řidiči, jeden průvodce a 3 zákazníci. Další dva zákazníky přibíráme ve Velkém Meziříčí a zbytek nastupuje v Praze - kolektiv učitelů,zaměstnanců a rodinných příslušníků střední školy pro administrativu EU. Průjezd Prahou je ucpaný, tak jako ostatně bylo i Brno a celá D1, ale směrem na Plzeň a Rozvadov to již jde. Trasa měří z Brna cca 1260 km a nás čeká noční přejezd pouze s nezbytnými hygienickými zastávkami. Rozednívání pozorujeme již těsně před Paříží - a nejprve se jedeme ubytovat, aby si řidiči mohli dopřát 9 hodinovou pauzu. Kufry nastrkáme všechny do jedné místnosti, protože pokoje samozřejmě nejsou ještě přestlané a hurá do města - každý dostane mapu a poprvé se setkáváme s francouzštinou - při koupi lístků na metro. Program je dán, ale kdo nemá o návštěvu kterékoli z plánovaných památek zájem, může si udělat program dle svého, což po prvním dnu dělám, protože toho chci stihnout co nejvíce a neustálé čekání a chůze ve štrůdlu mne dost deprimuje. Všechny zajímavosti mám nahrané v GPSce včetně mapy, pařížské metro je velice přehledné a za 1,6€ dostupné i pro našince a moje základní znalost angličtiny mi bude muset vystačit. Jen vstupné do památek je pro mne vysoké - pro člověka středního věku neplatí žádná sleva :-((, takže těch cca 10€ za jednu památku hodně omezuji. Ale ani stravování zde nevychází zrovna levně - to nejlevnější, co lze v ulicích koupit je palačinka s cukrem za 2€ a z ní se tedy člověk ani nenají, ani nezahřeje. Večeře o třech chodech nám zajistila cestovka v ceně 18€, ale běžná cena šplhá přes 20€. Naštěstí jsou v ceně zájezdu snídaně a zbytek musí zajistit supermarkety či zásoby z domova.

 

Paříž je hlavním městem Francie a patří právem mezi nejkrásnější a nejnavštěvovanější města na světě. Rozloha města je téměř 87 km2 a počet obyvatel včetně příměstských částí činí okolo 12 miliónů. Městem protéká řeka Seina, která se větví na mnoho kanálů.

 

Eiffelovka - Tour Eiffel

Eiffelova věž, dokončená roku 1889 k příležitosti konání Světové výstavy v Paříži, je dominantou města. Do roku 1930 to bývala nejvyšší stavba světa a dlouhé fronty návštěvníků se každý den vinou kolem každé nohy. Naštěstí je už po turistické sezóně a na řadu se dostáváme po nezbytné antiteroristické prohlídce batohů cca po 30 minutách. Do prvního (57 m) a druhého patra (115 m) se dostávám po schodech (360+359, celkem jich je 1660) za 4€, ale nahoru, do výšky 324 m, vede již jen výtah (4,20€). Škoda, špička dneska zasahuje až do mraků, takže výhled je hodně omezen, ale přesto je to nádhera!!

Eiffelova věž Eiffelova věž

Tour Eiffel (říjen 2008)

Vítězný oblouk - Arc de Triomphe

Vítězný oblouk, majestátní stavba cca 50 m vysoká a 45 m široká se nachází na náměstí Place de Gaulle v ose Louvre – Náměstí svornosti (Place de la Concorde) – La Défence. Dal jej postavit Napoleon Bonaparte na znak své moci a vítězství v bitvách v roce 1806 po vítězné bitvě u Slavkova a zdobí jej dvoumetrové sochy na památku Velké armády. Uvnitř oblouku, který je druhým největším na světě, je muzeum a nahoře je vyhlídková terasa (vstupné 9 euro). Hrob neznámého vojína (od roku 1920 slouží jako národní pomník všech Francouzů padlých v mnoha válkách) je přístupný volně a jediný bezpečný přístup k oblouku je podchodem pod tímto obrovským kruhovým objezdem - od oblouku se rozbíhá dvanáct širokých tříd!

Arc de Triomphe Arc de Triomphe

Arc de Triomphe (říjen 2008)

Malý vítězný oblouk - Arc de Triomphe du Carroussel

Malý vítězný oblouk, průchozí ze všech čtyř stran, stojí na place du Carrousel, západně od Louvru. Byl postaven k poctě Napoleonovy armády mezi lety 1807 a 1809. Oslavuje vítězství francouzské armády v bitvě u Slavkova a zobrazuje vojenské akce roku 1805 a ulmskou kapitulaci roku 1807. Kvadriga Bronzových koňů Konstantina I. na vrcholu oblouku je kopií spřežení z baziliky sv. Marka v Benátkách, které armáda ukořistila v Itálii roku 1798 a které se roku 1815 vrátilo zpět do Benátek.

Arc de Triomphe du Carroussel Arc de Triomphe du Carroussel

Arc de Triomphe du Carroussel (říjen 2008)

Louvre

Palais du Louvre je bývalý královský palác - jeho historie sahá téměř tisíc let do minulosti a do dnešní podoby se vyvinul přibližně v 16. století. Až za Revoluce roku 1793 bylo v Louvru oficiálně otevřeno veřejné muzeum (vstupné 9 euro), v němž byla sloučena nejrůznější díla roztroušená po královských zámcích, kostelích a klášterech. Ani dostavba Pyramide Pompidou, skleněné pyramidy, která slouží jako hlavní vchod do objektu, neubrala areálu nic z jeho kouzla. Muzejní sbírky jsou rozděleny do sedmi celků, které zahrnují období od počátku civilizace do první poloviny devatenáctého století. A hlavní atrakcí je samozřejmě Mona Lisa od Leonarda da Vinciho.

Louvre Louvre

Louvre (říjen 2008)

Notre-Dame

Katedrála Notre-Dame (česky také Chrám Matky Boží) stojí na ostrově Île de la Cité na řece Seině patří právem mezi skvosty středověké architektury.

Notre-Dame Notre-Dame

Notre-Dame (říjen 2008)

La Défense

La Défense je čtvrť Paříže plná supemoderních staveb a mrakodrapů. Stojí zde všechny budovy, které s výjimkou toho prvního, mrakodrapu Tour Montparnasse, v Paříži místní obyvatelé nechtěli. K výročí 200 let Velké francouzské revoluce roku 1989 zde byl otevřen Grande Arche - okno o rozměrech 108 m x 110 m x 112 m, postavený v ose ulice Champs Elysées. Jde o obrovský betonový oblouk (spíše kostku) pokrytý sklem a carrarským bílým mramorem a ač nevypadá tak mohutně, pod oblouk by se vešla katedrála Notre-Dame. La Défense je ohromnou pěší zónou na betonové desce o délce 1 200 m, která terasovitě vede až k Seině - veškerý provoz včetně metra je veden pod povrchem.

La Défense La Défense La Défense La Défense

La Défense (říjen 2008)

Ale mám smůlu na počasí - modrá obloha zmizela a vystřídala ji opět šedá mračna plná vody :-(

La Défense

La Défense (říjen 2008)

Panthéon

Malý kousek od Lucemburské zahrady stojí Pantheon - kostel dokončený z roku 1789. Je první velkou klasicistní stavbou v Paříži, která se znovu pokusila oživit jednoduchost a monumentálnost architektury klasické antiky. Kombinuje prvky antické (sloupoví a průčelní tympanon) a byzantské (půdorys řeckého kříže), kopule s ochozem ční 117 m nad středem a nabízí krásný výhled na město. V r. 1791 byl tento kostel přeměněn v mauzoleum zasloužilých osob - uvnitř jsou pohřbeni slavné osobnosti Francie: Mirabeau, Voltaire, Rousseau, Victor Hugo, Emile Zola a také Marie Currie-Sklodovská. A ještě něco je zde k vidění - funkční model houpajícího se Foucaultova kyvadla.

Panthéon Panthéon

Panthéon (říjen 2008)

Invalidovna - Invalides

Monumentální komplex staveb z l. 1671-1676 dal postavit král Ludvík XIV. pro 7000 válečných invalidů a veteránů bez domova, z nichž mnozí byli odkázáni na žebrotu. Později byl do komplexu začleněn Dóm s pozlacenou kopulí, který sloužil Ludvíkovi XIV. jako soukromá kaple. Pod kopulí vysokou 105 metrů byla dodatečně prohloubena kruhovitá krypta, ve které je na zeleném granitovém podstavci sarkofág s ostatky císaře Napoleona I., přivezenými slavnostně r. 1840 z ostrova Sv. Heleny. Dvanáct velkých bohyň vítězství, které stojí okolo krypty, symbolizují dvanáct vítězných polních tažení Napoleona v l. 1797 – 1815. V Invalidovně však není pohřben jen Napoleon, jsou zde pohřbení také někteří členové Napoleonovy rodiny, několik důstojníků, kteří sloužili pod Napoleonovým velením a další francouzští vojenští hrdinové. V bočních křídlech paláce je Vojenské muzeum, jedno z nejobsáhlejších muzeí vojenské historie na světě.

Invalides

Invalides (říjen 2008)

Musée d´Orsay

V r. 1986, 47 let po uzavření hlavního nádraží, bylo v překrásné budově z přelomu 19. a 20. st. od architektů Victora Lalouxe zpřístupněno Museé d´Orsay - vystavují se zde díla z let 1848 – 1914, impresionismus a neoimpresionismus, secese.

 

Nový most - Pont-Neuf

Byl postaven v l. 1578 - 1604. Navzdory svému jménu je nejstarším pařížským mostem. Má bohatou plastickou výzdobu na všech svých dvanácti obloucích a pilířích, které lze nejlépe vidět během projížďky lodí. Vedle mostu se nachází jezdecká socha krále Jindřicha IV., jež byla první sochou umístěnou na veřejné komunikaci.

Pont-Neuf

Pont-Neuf (říjen 2008)

Most Alexandra III - Le pont Alexandre III

Most Alexandra III měl být symbolem francouzsko-ruského přátelství - základní kámen byl položen 7. října 1896 v přítomnosti cara Mikolaje II, syna Alexandra III a prezidenta republiky Félixe Faurea.

Le pont Alexandre III

Le pont Alexandre III (říjen 2008)

Champs Elysées

Návštěva Paříže se určitě neobejde bez krátké zastávky na „ nejkrásnější třídě světa“, jak se této ulici také přezdívá. Champs-Elysées, to jsou především luxusní obchody a kina. Táhne se v přímé linii o délce 9 km od paláce Louvre k modernímu komplexu mrakodrapů v La Défense. Patří k nejkrásnějším alejím na světe. Po staletí slouží jako výkladní skříň moci a prestiže Francie a na její stavbě se podílela celá řada králů, císařů, prezidentů i společností.

 

Fontaine de la Place Saint Michel

Nejkrásnější částí levého břehu je Saint Germain des Prés. Právě u fontány Saint Michel se Pařížané obvyklé scházejí – něco jako "pod koněm" v Praze. Po obou stranách fontány sedí okřídlení draci. Socha svatého Michala porážejícího draka se nachází uprostřed. Saint Germain de Prés je pořád ještě čtvrtí elegance, ale i snobismu a okázalého luxusu a trochu žije ze zašlé slávy.

 

Kostel sv. Sulpice - Eglise Saint Sulpice

První kostel zasvěcený Saint Sulpice zde byl postaven okolo roku 1211, ale několikrát byl v průběhu století zvětšený a přestavěný. Kostel je postavený v mnoha stylech - naleznete v něm prvky antické, dórské, jónské nebo i korintské. Jedna věž kostela má výšku 73 m a druhá nedokončená je vysoká 68 m. Obelisk z bílého mramoru vevnitř dovoluje určit jarní rovnodennost a velikonoční neděli. V kostele jsou umístěny největší varhany ve Francii.

Eglise Saint-Sulpice Eglise Saint-Sulpice

Eglise Saint-Sulpice (říjen 2008)

Kostel - Eglise Saint Germain des Prés

Kostel stojící na rozhraní čtvrti St.Germain a Latinské čtvrti je nejstarším kostelem ve městě - byl postaven mezi 11.-12. stoletím v románském slohu a přesto, že byl několikrát zničen, vždy byl opraven ve stejném stylu.

Eglise Saint Germain des Prés Eglise Saint Germain des Prés Eglise Saint Germain des Prés

Eglise Saint Germain des Prés (říjen 2008)

Tour Montparnass

Mrakodrap Tour Montparnasse vznikl v létech 1969 – 1974 a je jedinou vysokou stavbou v centru města.

Tour Montparnass

Tour Montparnass (říjen 2008)

Je vysoký 58 pater a terasa na 59 patře je zpřístupněna na prohlídky turistům. Na vrchol mrakodrapu nás do výše 210 m za 10 euro vyvezl nejrychlejší výtah v Evropě (195 m za 38 s). Pohled na osvětlené město byl úžasný, ale pořídit nějaké slušné fotografie nebylo zásluhou docela silného větru s mým fotovybavením v podstatě možné :-(

Tour Montparnass

Tour Montparnass (říjen 2008)

École Militaire

Vojenská akademie byla postavena v letech 1751 – 1773 Ludvíkem XV. a byla původně určena pro 500 nemajetných kadetů jezdectví. Od roku 1878 je budova sídlem vojenské akademie a studoval v ní i Napoleon Bonaparte.

École Militaire

École Militaire (říjen 2008)

Bazilika Sacré Coeur

Bazilika Sacré-Coeur byla otevřena 28. června 1889, ale vysvěcení se konalo až v roce 1919. Svatyně má délku 85 m, šířku 35 m, a výšku 83,33 m a leží v částu města zvané Montmartre na vrcholku kopce. Z věže chrámu (5 euro včetně prohlídky krypty) můžete vidět celou Paříž skoro ze stejné výšky jako z Eiffelovy věže.

Sacré Coeur Sacré Coeur

Sacré Coeur (říjen 2008)

Podvečerní a večerní atmosféra tohoto místa je úžasná, ale určitě se sem ještě jednou podívám za denního světla.

Sacré Coeur Sacré Coeur Sacré Coeur Sacré Coeur Sacré Coeur Sacré Coeur

Sacré Coeur (říjen 2008)

Place du Tertre, Montmartre, Moulin Rouge

Na tomto náměstí se dodnes scházejí malíři, karikaturisti a portrétisti. Můžete si zde koupit téměř jakýkoliv obraz anebo si nechat namalovat svůj portrét. Place du Tertre se nachází hned vedle baziliky Sacre-Coeur a kostelem St. Pierre. A dole pod Montmartrem, v Pigalle, na Boulevard de Clichy se točí samozřejmě Moulin Rouge, světoznámý kabaret. Nejlevnější vstupenka stojí cca 90 eur a přesto je stále plno...

Montmartre Moulin Rouge

Montmartre (říjen 2008)

Centre Georges Pompidou

V prosinci 1969 roku se rozhodl prezident Georges Pompidou vytvořit muzeum zasvěcené novodobému umění. Stavba je z železné konstrukce o váze 15000 tun je sídlem Muzea novodobého umění, knihovny, je zde i mnoho konferenčních sálů, centrum průmyslové tvorby a střediska výzkumu moderní hudby. Centre Pompidou bylo poprvé otevřeno v roku 1977.

Centre Georges Pompidou

Centre Georges Pompidou (říjen 2008)

Place de la Madeleine

Kostel Madeleine zůstal zasvěcený v roce 1492 králem Karlem VII sv. Marii Magdaléně, která byla od nepaměti uctívána v

Paříži. V průběhu věků prodělal různé změny až roku 1806 získal na pokyn Napoleona I. nynější vzhled. Budova, kterou navrhnul Pierre-Alexandre, měla být zasvěcena Velké armádě a její architektura měla vycházet z řeckých svatyň. Ludvík XVII. pokračoval ve stavbě podle originálního projektu. Budovu drží 52 korintských sloupů a zdobí ho trojúhelník, na kterém je znázorněn poslední soud.

 

Place de L´Opéra Garnier

Po atentátu na Napoleona II dne 14. ledna 1858 císař se rozhodl v Paříži vybodovat novou operu. Charles Garnier, laureát konkurzu, do kterého se přihlásilo 171 projektů, začal stavět roku 1861. Inaugurace se konala 5. ledna 1875 za prezidenta Mac-Mahona. Palác je bohatě zdobený zevnitř i vevnitř a všude je vidět přepych, kterým se rozhodně nešetřilo.

 

Le Cimetiere du Pere-Lachaise

Le Cimetiere du Pere-Lachaise (vyslovováno simetiér dy pér lašéz) je největším pařížským hřbitovem v centru města a taky jedním z nejslavnějších na světě. Je pověstný i tím, že je nejnavštěvovanějším hřbitovem světa. K těm nejznámějším patří hrob Jima Morrisona, ale pohřben je zde třeba i Honoré de Balzac, Frédéric Chopin, Oscar Wilde či Édith Piaf.

 

Ale pozor - bez mapky nebo GPS souřadnic se příslušné hroby pravděpodobně nepodaří nalézt!

Le Cimetiere du Pere-Lachaise Le Cimetiere du Pere-Lachaise Le Cimetiere du Pere-Lachaise Le Cimetiere du Pere-Lachaise

Le Cimetiere du Pere-Lachaise (říjen 2008)

Trocadéro, Le Cimetiere du Passy

Le Cimetiere du Passy - další z pařížských hřbitovů leží kousíček od Trocadéra, místa s krásným výhledem na Eiffelovu věž. Zde je pohřben impresionista Édouard Manet či Claude Debussy, hvězda němých filmů Pearl White

Le Cimetiere du Passy

Le Cimetiere du Passy (říjen 2008)

Náměstí svornosti - Place de la Concorde

Původně zde stávala jezdecká socha Ludvíka XV., ale ta byla stržena během Velké Francouzské revoluce. Nyní uprostřed obrovského náměstí stojí 23 m vysoký egyptský obelisk se zlatou špičkou z Luxoru a 8 soch symbolizujících francouzská města.

 Place de la Concorde  Place de la Concorde  Place de la Concorde

Place de la Concorde (říjen 2008)

Náměstí Bastily - Place de la Bastille

Dobytí Bastily, věznice, která představovala symbol zkorumpovaného a utiskovatelského režimu, 14. července 1789 znamenalo začátek Velké francouzské revoluce. Místo, kde tato pevnost stávala, připomínají jen dlažební kameny a 51,5 m vysoký sloup se sochou "ducha svobody".

Bastila Bastila Bastila

Bastila (říjen 2008)

Versailles

Versailles - symbol velikosti krále a vlasti a vzor snad pro každého zámeckého architekta Evropy nelze vynechat. Nádherný palác stojí 20 km západně od Paříže a za pozornost stojí i zahrady. Škoda jen, že v tuto roční dobu už bez tryskající vody...

 

Zámek si nechal postavit francouzský král Ludvík XIV. jako nové sídlo namísto Louvru a tím nejvýznamnějším sálem v něm je rozhodně Zrcadlová galerie (Galerie des Glaces) - právě v této místnosti 75 m dlouhé a 10 m široké bylo v roce 1871 podepsáno příměří s Pruskem a v roce 1919 Versailleská smlouva, která oficiálně ukončila první světovou válku.

Versailles Versailles Versailles Versailles Versailles Versailles Versailles Versailles Versailles Versailles

Versailles (říjen 2008)

Večerní projížďka lodí po Seině (10 euro) ukončila čtyřdenní putování po pařížských památkách - na prosklené spodní palubě se topilo a jen ti největší nadšenci setrvali na palubě horní ve studeném pozdně říjnovém večeru. Mapku s plánem trasy jsme sice dostali v češtině, ale výklad během plavby byl samozřejmě pouze cizojazyčný. V 22:00 nás již čekal bus a 1260 km zpátky - noční přejezd za mlhy a deště jsme prospali a do Brna dorazili těsně před třetí odpoledne.

Seina Seina

Seina (říjen 2008)

copyright Alena