logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

Babice nad Svitavou a okolí - 28.12.2008

za rozhledy stačí vyrazit pouhých 13 km severovýchodně od Brna

 

Severovýchodně od Brna, ve střední části Moravského krasu leží Babická plošina. Na severu a severovýchodě padá strmými svahy do Josefovského a Křtinského údolí, na východě se mírnými svahy sklání k vrchu Vysoká (493 m). Na jihu se pod ní rozprostírá obec Kanice. Na jihozápadě a západě prudce klesá do údolí řeky Svitavy. Nadmořská výška plošiny se pohybuje kolem 500 m a přístupná je od železnice Brno - Blansko (zastávka Babice n/Svitavou resp. Adamov) nebo po silnici Kanice - Babice - Křtiny.

 

Srnčí studánka MAPY.CZ

První zastávkou je Srnčí studánka z roku 1937 při silnici Kanice - Babice s obrázkem srnce v říji ženoucím se za srnou. Studánka je v krasovém území a její pramen velmi kolísá a občas se i ztrácí. Dneska zrovna neteče :-(

Srnčí studánka

Srnčí studánka (prosinec 2008)

Kamenný most v Babicích MAPY.CZ

Pod Babickým paloukem, kousek pod současnou asfaltovou silnicí, stojí kamenný klenutý most, po nemž vedla od středověku do roku 1897 vozová cesta z Babic do Kanic. Nevede k němu žádná turistická značka, není uváděn v turistických mapách, ale rozhodně stojí za krátkou návštěvu.

 

Most z vápencového kamene je postaven přes erozní rýhu, ve které v jarních měsících při tání sněhu nebo při velkých srážkách odtéká voda ve žlebu pod Velkými skalkami. Rozpětí půlkruhové klenby činí 3m, výška klenby ode dna erozní rýhy 1,5m, výška cesty 2,5m. Šířka klenby je shodná s šířkou cesty vedoucí pres most a je 5m. Po bocích erozní rýhy u mostu jsou postaveny 4 opěrné zdi z vápencového kamene, každá o délce 1,8m.

 

V roce 1992 byl most opraven na náklady Školního lesního podniku Masarykův les Mendlovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně, ale v současnosti by potřeboval částečnou opravu zopakovat.

kamenný most v Babicích

kamenný most v Babicích (prosinec 2008)

Čihadlo MAPY.CZ

Na území jihovýchodně od obce Babice byla vyhlášena přírodní rezervace Čihadlo (přirozená společenstva na devonském vápenci a sprašových překryvech s krasovými jevy) a v její severní části se nachází veřejnosti nepřístupná Babická jeskyně. Ta byla objevená roku 1974 a dnes je prozkoumaná do délky 80 m.

 

Ze skal je nádherný výhled směrem k Babicím a na zalesněné kopce nad údolím Svitavy.

Čihadlo

Čihadlo (prosinec 2008)

Babická jeskyně

Babická jeskyně, horní vchod (prosinec 2008)

Malá Macocha MAPY.CZ

Malá Macocha leží kousek od žluté značené trasy vedoucí z Babic nad Svitavou k Býčí skále. Vznikla vlivem vytěžení železné rudy z krasové kapsy a původně byla hluboká 40 m - z důvodu nerentabilnosti a vyčerpání zásob rud byla těžba ukončena a jáma zasypána, takže v současnosti je její hloubka jen cca 8 m.

Malá Macocha

Malá Macocha (prosinec 2008)

Památník Antonína Ševčíka MAPY.CZ

Skromný památník Antonína Ševčíka, dělníka, který zde roku 1908 zahynul pod převráceným vozem leží pár metrů od modře značené tutistické cesty z rozcestí U sedmi dubů k rozcestí Na Újezdě.

pam. A. Ševčíka

pam. Antonína Ševčíka (prosinec 2008)

Památník Josefa Decretta MAPY.CZ

Památník Josefa Decretta, vynikajícího slovenského lesníka z roku 1929 je taky jen hromada kamenů obrostlých mechem. Umístěn je cca 100 m po žluté turistické značce směrem do Josefovského údolí z rozcestí žluté a modré Na Újezdě.

pam. J. Dekretta

pam. J. Decretta (leden 2007)

Památník 10 let Československé republiky MAPY.CZ

Památník a okolní Jubilejní háj s několika exotickými stromy při okraji lesa byl vybudován v roce 1928, tedy před založením Lesnického Slavína. Je tvořen kamenem s vytesaným nápisem 28.X.1928 . Nevede k němu však žádná značka a v podstatě ani cesta a ztrácí se v trávě.

pam. 10 let Československé republiky

pam. 10 let Československé republiky (leden 2007)

Památník letkyně MAPY.CZ

Na kraji lesa při silnici z Babic do křtin byl postaven v roce 1960 pomníček věnovaný neznámé sovětské letkyni - nedaleko tohoto místa se 25. dubna 1945 zřítilo sestřelené sovětské letadlo. Na pomníčku z vápencových kamenů a nápisem "Zde padla v posledních dnech války v roce 1945 sovětská letkyně, čest její památce" byla umístěna busta ženy-letkyně. Trosky letadla však byly vykopány v roce 1978 a bylo zjištěno, že v něm zahynul letec Rudé armády, gardový poručík Alexej Ivanovič Menšikov.

 

Památník byl tedy upraven - text od roku 1982 zní nelogicky "Hrdinným sovětským letkyním z druhé světové války" :-) a v současnosti je pryč i busta.

pam. 10 let Československé republiky

pam. letkyně (říjen 2007)

Alexandrova rozhledna MAPY.CZ

Alexandrova rozhledna (Alexandrovka) patří městu Adamov, ale přístup z Babic nad Svitavou je mnohem pohodlnější a v podstatě po rovině. Rozhledna na zalesněném ostrohu mezi Adamovem a Babicemi nad Svitavou v nadmořské výšce 520 metrů byla postavena v roce 1887 a donedávna byla volně přístupná. Z důvodu značné zchátralosti byl však železný žebřík vedoucí na ochoz patrové kamenné stavby odstraněn a v současnosti probíhá rekonstrukce rozhledny - bude vyšší, se schodištěm uvnitř věže.

Na Alexandrovku jsme si již vyšlápli i dříve - fotky a další info viz Alexandrovka 2002 resp. Okolí Adamova 2005

Alexandrovka

Alexandrova rozhledna (prosinec 2008)

Prosincové dny jsou krátké. Teplota prudce klesá a sluníčko mizí... Nádherný konec nádherného dne...

Alexandrovka

pod Alexandrovou rozhlednou (prosinec 2008)

copyright Alena