logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

 

 

Říčky v Orlických horách II. - 17.1.2009

autobusem za sněhem

 

Zoufalý nedostatek sněhu v okolí Nového Města trvá, takže kam? Po zkušenostech z minulého víkendu právě na Novoměstsku hledám raději jiné možnosti. První volbou je již mnohokráte odzkoušený Čebus na Běhounské. Tuhle sobotu jede na lyžařský zájezd do Říček a nějaká ta místa za 320Kč ještě mají volná (a jako vždy se hlásím na poslední chvíli, je pátek, den předem :-) )

 

Má to ovšem jednu obrovskou nevýhodu - na odjezd 6:15 z autobusového nádraží musím vstát už v 5:00 :-(, ale dospávám celkem v pohodě v autobuse. Dvojku mám celou pro sebe a příjezd do Říček na horní parkoviště u sjezdovek je plánován na devátou.

MAPY.CZ

Říčky v Orl. horách, parkoviště - Zakletý (lanovka) - Pěticestí - Kunštátská kaple - Tetřevec - Pod Homolí - Orel (1099 m) - Pod Homolí - Pěticestí - Komáří vrch - Mezivrší - bunkr Průsek - Mezivrší - Říčky v Orl. horách, parkoviště cca 25km

SKI areál Říčky

SKI areál Říčky (leden 2009)

Od mé poslední návštěvy tohoto střediska zde přibyla lyžařská 4místná lanovka, takže do fronty! Nejprve pro lístek - jednotlivá jízda stojí padesátikorunu. Cedulka mne upozorňuje, že při zimním lyžařském provozu lanovky musím mít lyže na nohou, tak ještě zaklapnout běžecké vázání a jdeme na věc. Čekala jsem čekání, ale po čtyřech lyžařích na sedačku jde všechno neuvěřitelně rychle. Tyčky v jedné ruce, lístek do turniketu v druhé a dlouhé běžky rozjíždějící se na všechny strany - škoda, že mne nikdo nevyfotil. Sklouznutí a jsem na pojízdném koberečku, drc a sedím... Paráda, uklidňuju se, že jsem byla šikovná a nešvihla jsem sebou.

 

Líná huba, holý neštěstí. Oč by to bylo jednodušší, kdybych se spolusedící dvojice vyptala, jak se z týhle vymoženosti nahoře dostanu dolů.... Plandající lýže, batoh na zádech, hůlky v ruce a ještě se k tomu dokázat odrazit a sjet?? No zachránil mne spolucestující, který mne ze sedačky vytáhl trhnutím za rameno, jinak bych asi přejela. A vůbec nevadilo, že jsem tím ztratila balanc a skončila na zemi. Hlavně že kvůli mne nemuseli s lanovkou couvat - a jestlipak to vůbec jde?!

SKI areál Říčky

SKI areál Říčky (leden 2009)

Setřást sníh, utáhnout popruhy na batohu a je možno vyrazit. Obloha částečně modrá, sněhu dost - nádherná strojově upravená stopa míří přes Zakletý na Pěticestí k bufetu, který je dnes otevřený. Na Pěticestí volím červenou turistickou značku vedoucí přímo ke Kunštátské kapli.

Kunštátská kaple (leden 2009)

I dále volím červenou značku se stopou prošlapanou lyžaři namísto strojové stopy po bunkrovce, která se podobá píše lyžařské dálnici, což není zrovna to, co mne do hor táhne.

hřeben Orlických hor (leden 2009)

Na vrcholu Orel (1099 m) to stáčím zase zpátky, ale do odjezdu autobusu stíhám ještě projet přes Komáří vrch, prohlédnout si nějaké ty bunkry a pak už nádherný sjezd dolů - do bufetu na čaj a na parkoviště vyhlížet autobus s plánovaným odjezdem 16:15.

SKI areál Říčky

jeden z řopíků (leden 2009)

V 19:00 jsme zpět u Grandu, ale musím říci, že o topení v autobuse se rozhodně nedá tvrdit, že by cestou hřálo a nemít sebou péřovku, asi by to následné nachlazení bylo horší. Počet keší tentokráte poskočil o jedinou - všechny ostatní byly skryty pod půl metrem sněhu :-( .

 

copyright Alena