logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

Lyžařské Novoměstsko II.- 14.2.2009

mrazivá valentýnská vyjížďka

 

Po dvou letech poprvé se v mailu s přehledem novinek ze stránek Lyžařského Novoměstska neobjevují slova "zoufalý nedostatek sněhu". Konečně nějaký ten sníh napadl i na Vysočině... Rosničky sice předpovídají o víkendu sněžení a silný vítr, ale v půlce února není radno čekat na "azúro".

 

Ranní vstávání moc nemusím, ale přímý vlak z Krpole v 7:21 celkem pohodlně stíhám. A poprvé vyrážím na běžkách pouze s GPSkou, bez papírové mapy.

 

Olešná na Moravě žst, Zubří, Pohledecký kopec, Studnice, U rumunské kapličky, U Martina, Rokytenská, Vlachovice, Ski hotel, Nové město na Moravě zastávka žst - cca 22,3 km

Zubří Nové Město

Vystupuji o zastávku dříve než ty největší davy běžkařů - v Olešné a mířím na Zubří. V plánu mám Studnici, Kuklík, Kadov, Tři studně, Vlachovice a do Nového Města zase na vlak zpět.

Sníh je však velmi nerovnoměrný, návětrná místa jsou sfoukána až na trávu, příp. ornici, v závětří jsou pro změnu půlmetrové závěje. A vítr jakékoli stopy celkem úspěšně likviduje. Až ke Studnici vede trasa skoro pořád otevřeným terénem a dnes proti větru a aby toho nebylo dost, obloha šediví a začíná padat sníh. V kombinaci s nízkou teplotou a převážně stoupáním fakt vysilující kombinace.

Novoměstsko

Mezi Zubřím a Pohledeckým kopcem (únor 2009)

Z klasické trasy na chvíli odbočuji - z Pohledeckého kopce je nádherný výhled a Vávrova skála taky stojí za návštěvu - v létě by se na ni dalo vylézt, ale dnes jsem ráda, že se v její blízkosti aspoň na chvíli schovám před všudypřítomným větrem.

Novoměstsko

Vávrova skála (únor 2009)

Od Studnice pokračuji lesem a konečně si užívám sjezdu a přestávají mne trápit slzící oči. Ale po těch zkušenostech si raději cestu zkracuji - Kuklík vynechávám a nejprve po silničce na Kadov a následně po neznačené, ale krásně prošlápnuté cestě po vrstevnici objíždím Paseckou skálu.

Novoměstsko

U rumunské kapličky (únor 2009)

Za pensionem U Martina opět vjíždím na otevřené pláně a do oblasti, kde se to běžkaři jen hemží.

Novoměstsko

U Martina (únor 2009)

Míjím Rokytno po levé ruce, v lese ukrytý rybník Medlov i Sykovec po pravé a čeká mne poslední stoupání do Vlachovic. Severnímu větru konečně nastavuji záda a sjezd ke Ski hotelu si opravdu vychutnávám.

Novoměstsko

Před Vlachovicemi (únor 2009)

Ledovou vodu ze Skautské studánky dnes rozhodně nemíním ochutnávat - čaj v hospůdce na zastávce bude rozhodně lepší.

Novoměstsko

Skautská studánka poblíž Ski hotelu (únor 2009)

Čas před odjezdem rychle utíká při čaji v hospůdce (polévky už došly :-(( ) a cesta domů ve vytopeném vlaku jakbysmet - za příjemnou společnost děkuji Mojmírovi.

Novoměstsko

A samozřejmě přidávám odkaz na stránky Lyžařského Novoměstska s aktuálními informacemi o trasách i s odkazy na webkamery v oblasti.

copyright Alena