logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

Lyžařské Novoměstsko III.- 21.2.2009

po třech letech konečně ideální sněhové podmínky

 

Tentokráte se chystám objet to, co mi minulý týden vítr a mráz znemožnil, takže opět stíhám vlak s odjezdem 7:21 namísto klasického spěšného vlaku Pernštejn v 8:30.

 

Olešná na Moravě žst, Zubří, Studnice, Kuklík, Kadov, ryb. Medlov, Tři Studně, Sklené, Vlachovice, Ski hotel, Nové město na Moravě zastávka žst - cca 28 km

Zubří Nové Město

Konečně to dnes na zastávce v Olešné na Moravě vypadá tak, jak to tady v zimě vypadat má - při výstupu z vlaku je nutné skočit do závěje. Po stopě od nádraží směrem na Vojtěchov, Lísek a Jimramov není ani památky, takže rozhodování je jasné. Z vlaku nás vystoupila cca 8 a vyrážíme tedy po silničce do Zubří.

Novoměstsko

Pohledecká skála (únor 2009)

Sněhu je konečně dost a stopa projetá rolbou před víkendem stačila zapadat čerstvým sněhem. Z jedné strany Pohledecká skála, z druhé Pohledecký kopec, vepředu Studnice a samozřejmě pořád do kopce, protože nepojmenovaný kopec před Studnicí má 795 m n.m.

Novoměstsko

Před Studnicí (únor 2009)

Jedna vrstva oblečení mizí v batohu a čepice taky. Teplota se pohybuje těsně kolem nuly, nefouká, nesněží ač obloha je šedivá a kopec mne rozehřál. Chvilku pozoruji koně, které musí pod hrozbou biče běhat dokola a pak vyrážím dál.

Novoměstsko

Studnice (únor 2009)

Konečně sjezd!!! Celé 3 km příjemného sjezdu, protože i v lese je sněhu kolem 50 cm a nikde žádné ledové plotny, ale čerstvý prašan.

Novoměstsko

Nad Kuklíkem (únor 2009)

Počet běžkařů by se až k rozcestí u Kuklíku dal spočítat na prstě jedné ruky, ale tady už vjíždím do oblasti nejvíce využívané a stopy jsou tu už dvě - pro každý směr jedna.

Novoměstsko

Mezi Kuklíkem a Kadovem (únor 2009)

Je tak akorát čas na polední pauzu a něco teplého do žaludku. Hospoda u Janečků, známá svým Kadovánkem,nejznámějším likérem Vysočiny, je podle počtu zapíchnutých lyží beznadějně plná a o moc lepší to není ani v pensionu Klokočí. Ale obsluha zde opravdu neuvěřitelně kmitá a vývar s knedlíčky je opravdu vroucí a je ho pořádná porce. Čaj podávají taky v moc hezkých hrnečcích rozumné velikosti.

Novoměstsko

Kadovánek, restaurace U Janečků (únor 2009)

A jede se dál! Pár nezbytných fotografií a zase trošku do kopce. Ve stopě nad Kadůvkem je to jak na Václaváku.

Novoměstsko

Nad Kadůvkem směrem na Kadov (únor 2009)

K rybníku Medlov je to hezky z kopce, ale koukám, že dnes si po zamrzlé hladině běžkaři cestu nezkracují. Ani se nedivím, je spíše kousíček nad nulou. Zato se dívím, že nefunguje bufet. Maringotka je zabedněná a sníh kolem bez jediné šlápoty. Ale na druhou stranu - vždyť loňská i předloňská zima zde byla hodně skoupá na sníh.

Novoměstsko

Neposkvrněná hladina rybníka Medlov (únor 2009)

Tři Studně, to je velké parkoviště, web kamera, restaurace u Loubů a spousty a spousty běžkařů. Opatrně přecházím silnici (měli by zde udělat přechod pro lyžaře :-) ) a mířím na Sklené.

Novoměstsko

Nad Kadůvkem směrem na Kadov (únor 2009)

Kousek lesem a pak po loukách v okolí Skleného. Dominantou vesničky je zvonice z r. 1892, v níž je umístěna hasičská zbrojnice a kaplička z r. 1891. Prochází zde i evropské rozvodí Labe/Dunaj - vody odtud tečou jak do Sázavy a do Severního moře, tak i do Svratky, do Černého moře.

Novoměstsko

Kříž u silnice ze Třech Studní na Sklené (únor 2009)

Novoměstsko

Sklené, kaplička (únor 2009)

Ale blíží se třetí odpolední, žádné velké zdržování, aby mi ze zastávky v Novém městě neujel v 15:59 vlak. Po rovině do Vlachovic a pak pěkně šusem téměř 3 km z kopce!! Ty v protisměru teda lituju, ale tak už to tady na Vysočině chodí - co si po svých nevyšlapete, to si nesjedete.

 

Jeden puchýř, ale jinak pohoda - musím se pochválit, dnes to byla asi nejdelší trasa za těch 7 let, co sem jezdím :-)

Novoměstsko

A samozřejmě přidávám odkaz na stránky Lyžařského Novoměstska s aktuálními informacemi o trasách i s odkazy na webkamery v oblasti.

copyright Alena