logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

Ostrá horka - 7.2.2009

nová rozhledna v Brně

 

V Soběšicích, obci severovýchodně od Brna, byla 1.června 2008 v lokalitě zvané Ostrá horka na zalesněném kopci v jižní části Vranovské vysočiny s vrcholovou kótou Strom o nadmořské výšce 404 m slavnostně otevřena nová rozhledna. Už jsme v této lokalitě byli - v lednu 2007 zde byly vybetonovány jen základy.

 

Ocelová montovaná šroubovaná konstrukce se čtyřmi rohovými sloupy a jedním středovým nesoucím vřetenové schodiště je volně přístupná - střední plošina je ve výšce 8 m, horní ve výšce 16 m. Snadno se k ní dostanete po žluté turistické značce - buď od silnice vedoucí do Soběšic z Králova Pole nebo od silnice z Lesné a nebo i pohodovou odpolední nedělní procházkou z Řečkovic přes Zamilovaný hájek:-)

Zamilovaný hájek Zamilovaný hájek Zamilovaný hájek

Zamilovaný hájek (únor 2009)

Pro nás převzala prvenství - tou nejbližší rozhlednou pro nás již není Babí lom vzdálený vzdušnou čarou 7,5 km, protože na rozhlednu na Ostré horce to máme pouhých 3,1 km. A byli jsme velmi mile překvapeni - nabízí nádherný výhled zejména na severní část Brna - Řečkovice, Ivanovice, hřeben baby, Babího lomu, ale i na Hády, Špilberk či Wilsonův les. A nelze opomenout židlochovický Výhon či Pálavu na obzoru. Ale protože dnešek, 7. únor rozhledům moc nepřál, vrátili jsme se sem o týden později - 15. února a proto ten sníh v panoramatech :-)

Ostrá horka Ostrá horka Ostrá horka Ostrá horka Ostrá horka

Ostrá horka (únor 2009)

A komu patří největší dík? Největší zásluha patří starousedlíkům ze Soběšic, takzvané Soběšické gardě.

 

Rozhledna stojí nedaleko cenné historické technické památky. Strom, nejvyšší vrchol s nadmořskou výškou 404 m nad mořem byl vybrán v roce 1759 jako nejsevernější místo trigonometrické sítě pro určení zeměpisných souřadnic s cílem zjistit délku jednoho stupně na vídeňském poledníku. Základním bodem se stala kopule kaple sv. Kříže, postavená v letech 1716 - 1718, která byla na základě josefínských patentů již roku 1786 zbořena a její zbytky pokryl les. Dnes ji připomíná žulový pomník s bronzovými deskami z roku 1959 - pod ním je osazen stabilizační kámen vůbec prvního trigonometrického bodu na území České republiky a někdejšího Rakouska-Uherska.

Ostrá horka

Ostrá horka, trigonometrický bod (únor 2009) 

 

copyright Alena