logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

Údolí Chlébského potoka I. - 28.3.2009

bledule, bledule a zase bledule

 

K mým oblíbeným zdrojům tipů "kam vyrazit" patří stránky http://cestovani.idnes.cz. Po přečtení článku s titulkem "Tohle musíte vidět. U vísky Chlébské právě kvetou desetitisíce bledulí" byl program sobotního výletu jasný - vždyť je to jen 40 km severně od Brna!!

 

V Černvíru nás navigace vede hned za krytým dřevěným mostem doprava na Skorotice a stačí chvilka a my se ocitáme pryč z civilizace a městského shonu. Trošku mne trápí pochyby, zda-li je opravdu ten správný bledulový čas, ale křižovatka silniček mezi Skoroticemi a Chlébským je plná zaparkovaných aut a směrem na Chlébské po zelené turistické značce míří hafo lidí. Přidáváme tedy na kraj silničky i to naše a hlavně - nezapomenout fotoaparát a náhradní baterky!

údolí Chlébského potoka

údolí Chlébského potoka (březen 2009)

Bledule jsou všude. K hranici přírodní rezervace Údolí Chlébského potoka je to ještě daleko, ale bledulím to nikterak nevadí. Mírně stoupáme proti proudu jarně rozvodněného potoka a potkáváme spousty lidí. Ti, co míří nahoru, fotí každou druhou bleduli, ti, co se již vracejí, jsou trochu zabahnění.

údolí Chlébského potoka

údolí Chlébského potoka (březen 2009)

Procházíme vískou a opouštíme asfaltovou cestu. Preventivně vyhrnujeme nohavice, aby to odnesly jen boty, protože teplota se pohybuje kolem jarních 15°C.

údolí Chlébského potoka

údolí Chlébského potoka (březen 2009)

Ano, opravdu přišlo jaro. Bledule, bledule, všude samé bledule. Desetitisíce exemplářů chráněné bledule jarní (Leucojum vernum). Nádhera slovy nepopsatelná a fotoaparátem téměř nezachytitelná... To se prostě musí vidět...

údolí Chlébského potoka

údolí Chlébského potoka (březen 2009)

K autu se vracíme přes kopec zvaný Hrádky. Cestou prozkoumáváme kvalitně ukrytou studánku, která není zaznačená v žádné mapě. Krásný dřevěný domeček, ale nikde žádné jméno. Škoda, určitě není bezejmenná.

údolí Chlébského potoka

Hrádky (březen 2009)

Nakonec nás červená značka přivádí do Skorotic. Obdélníkové návsi vévodí kaplička Panny Marie se šindelem krytou střechou a budova bývalé školy z roku 1895.

Skorotice

Skorotice (březen 2009)

Aut je na křižovatce na Chlébské mnohem víc - tahle lokalita je opravdu hodně známá a my se po dnešku rozhodně přidáváme k řadám pravidelných návštěvníků.

 

Cestou zpět se zastavujeme jen krátce. Státní hrad Pernštejn vypadá v barvách pozdně odpoledního slunce opravdu úžasně.

Pernštejn

Pernštejn (březen 2009)

A tou úplně poslední zastávkou je malá vyhlídková věž na vrcholu Křivoš (464 m) u obce Kaly. Škoda, rozhled je pouze polokruhový, protože směr na sever kryje les. Taky je škoda, že vrchol Květnice (469 m) částečně zakrývá městečko Tišnov a rozhlednu Klucaninu. Takže co je vlastně vidět? Především Tišnov a Předklášteří, Čebín s rozhlednou Čebínka, vrchol Pasník (543 m) a Dolní Loučky s nepřehlédnutelným železničním viaduktem.

Křivoš Křivoš

Křivoš (březen 2009) 

 

copyright Alena