logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

Ski areál Praděd/Ovčárna - 27.3.2009

po 10 letech na sjezdovce

 

"Pojeď s námi v pátek na lyže, půjčím ti carvingy" - no takováhle kamarádská nabídka se přece nedala odmítnout!!!

 

Lyžařské středisko Praděd - Ovčárna je nejvýše položeným centrem lyžování u nás - nástupiště lyžařských vleků jsou ve výšce 1300 m n.m. a sníh se zde drží až do května. A jak se tam dostat? Z Brna nejlépe samozřejmě autem a možnosti jsou následně dvě - omezený počet parkovacích míst je přímo na Ovčárně za 360Kč/den a možnost druhá je kyvadlová doprava. Ta jezdí z parkoviště v Karlově Studánce, přes záchytné parkoviště na Hvězdě až na Ovčárnu za 22Kč (výjezd z Hvězdy každou celou, sjezd dolů v každou půlhodinu).

 

Z Brna vyrážíme po půl osmé. Po dálnici až k Litovli to odsejpá, ale pokračování přes Uničov a Rýmařov s dodržováním padesátky už je horší. Obloha je kompletně zatažená a v okolí Rýmařova nás vítá sníh. Na polích i sněhová břečka na silnici. Hodinky ukazují půl desátou, když vjíždíme na zcela prázdné parkoviště u vyhořelé chaty Hubertus v Karlově Studánce. Auto zde zůstane za 70Kč/den a moc času do odjezdu kyvadlovky nemáme. Rychle přezout či převléct a rozhrkaná Karosa už je tady. Z Karlovy Studánky nás jede cca 10, ale na Hvězdě se autobus zaplní - sjezdaři, ale spíše převažují běžkaři. Poprvé lituju, že jsem si nevzala běžky...

 

Mokrá sněhová břečka se postupně mění ve sníh a výška sněhové bariéry kolem silnice neustále narůstá. Lyžařský areál nás vítá dohledností na 10 metrů a sněhovou pokrývkou někde kolem 2 metrů. V pokladně (bez fronty) utrácíme za celodenní pernamentku (400Kč dospělý, 300Kč dítě) a je čas nasadit lyže.

Praděd

Praděd - Ovčárna (březen 2009)

Podruhé lituju, že jsem nezůstala věrná svým milovaným běžkám... Nasadit boty zn. Alpina, které už něco pamatují, ještě docela zvládám, ale jak ty boty nasadit na vypůjčené carvingové lyže si už raději nechávám poradit. Proč já si raději nevzala běžky, lituju po třetí... Už to bude více než 10 let, co jsem se pokoušela v Beskydech učit dítko lyžovat, aniž bych to sama nějak jinak než pluhem uměla :-)) Poslední družstvo na lyžařských výcvicích byla vždycky moje doména :-))

Praděd

Praděd - Ovčárna (březen 2009)

Dopoledně jezdíme na vleku zvaném C o délce 610 m (klasická poma), těsně nad hotelem Figura. Vede na Vysoké hole, ale při viditelnosti na 10 metrů, sněhu poletujícím ve větru absolutně netuším kdeže to jsem a být sama, tak asi ani netrefím dolů k spodní stanici vleku a musela bych snad vytáhnou GPSku. Carvingové lyže a moje metoda oblouků z pluhu se móóc hezky doplňují, ale když skončím na zemi, mám docela problém se posbírat a zvednout. Co budu dělat za pár let???

Praděd

Praděd - Ovčárna (březen 2009)

Po obědě jsme se vydali k vleku A s délkou 750 m a s kotvovým vlekem. Samozřejmě na lyžích z horní stanice vleku C - vlekař nám sice doporučoval raději cestu spodem, ale vyrazit mírně ze svahu do bílé tmy je rozhodně větší vzrůšo!!!

Praděd

Praděd - Ovčárna (březen 2009)

Tentokrát jezdíme od Petrových kamenů, ale že tam opravdu stále stojí, je vidět až pozdě odpoledne, kdy se obloha na chvíli protrhala a nám se na chvilku předvedla i věž na Pradědu. Tuhle sjezdovku jsme měli téměř jen pro sebe. Kotvy jezdily prázdné a my to měli bez čekání.

Praděd

Praděd - Ovčárna (březen 2009)

Vleky končí v 16:00, v 16:30 jede poslední autobus dolů. V Karlově Studánce nás vítá déšť a ten nás nakonec provází téměř až do Brna. Nádherné rozloučení s letošní zimou - ještě jednou díky Milane!

copyright Alena