logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

Templštejn II. 14.3.2009

skalní vyhlídky nad údolím Jihlavy

 

Z výletu na Templštýn v květnu 2002 si pamatuju především to, že pro kolo tahle oblast rozhodně nebyla zemí zaslíbenou. Letos to tedy zkouším raději pěšky.

 

pod Templštejnem - Templštejn - pod Templštejnem - Skály - Velká skála - Na Babách a zpět

Templštejn

Z Brna je to do skalnatého údolí Jihlavy přes Ivančice a Řeznovice cca 40 km. Jen silnici za obcí Hrubšice se rozhodně nedá říkat silnice. Neděste se - místy to vypadá, že skončíte v nějakém tom JZD, místy jsou díry zalité bahnem opravdu všude a vozidlo podle toho taky nakonec vypadá. U odbočky směrem na Biskoupky se kvalita prudce zlepšuje, ale zas naopak šířka prudce zužuje. Neumíte-li couvat, raděj nechte auto u hadcového lomu :-(( A to nejlepší nakonec - parkovat lze pouze na levé straně řeky, vhodbý prostor na pravém je označen "pouze pro rekreanty" a obtažen řetězem, takže je nutno přejet most, který má už svá nejlepší léta dávno za sebou (ale nevidět tam ta zaparkovaná auta, asi bych si netroufla).

pod Templštýnem

most přes Jihlavu pod Templštýnem (březen 2009)

Jihlávka se jen tak lehce vylévala z břehů a nad možností, že se hladina zvedne, odnese auto resp. mostek bylo radno raději nepřemýšlet :-))

 

Stoupání na Templštýn dá zabrat - od řeky je to více než 100 výškových metrů a přestože je půlka března, je nezvykle teplo. V květnu byla porostlá zelení, takže konečně si to tady mohu opravdu pořádně prohlédnout. Tento hrad byl postaven řádem templářů a je doložen už k roku 1298. Zanikl po požáru ve 2. pol. 15. stol. a nejkrásnější vyhlídku se nabízí po vyšplhání se na 2 metry vysokou zeď.

Templštýn Templštýn

Templštejn (březen 2009)

Po žluté turistické značce se vracím zpátky k mostku, míjím auto, které zatím voda evidentně nevzala a šplhám po červené a žluté nahoru do protějšího svahu. Až doma po vynesení dat z GPSky zjišťuji, že třeba na seznamácké turistické mapě je jejich průběh zakreslen lehce zkresleně a že to vypadám, jako bych se nedržela značené cesty.

Vřesová skála

Vřesová skála (březen 2009)

Skály

Velká skála (březen 2009)

Skály

V pozadí Skály (březen 2009)

Nacházím se v přírodní rezervaci Velká skála. Vyhlídek se nabízí spousta - hluboko pode mnou (cca 140 m) se leskne rozvodněná Jihlava, na druhém břehu spíše tuším než vidím zříceninu Templštejna, protože počasí výhledům vůbec nepřeje. Za sebou vidím skaliska, kde jsem byla před chvíli, před sebou skály, kde pro změnu posedím za chvíli. A musím konstatovat, že jsme při naší návštěvě v květnu 2002 to nejhezčí rozhodně neviděli. Příjemná procházka po skalách se vůbec nedá srovnat s tehdejším broděním a přenášením kola za pomocí všech rukou a nohou.

Velká skálah

Velká skála (březen 2009)

Na Babách

Na Babách (březen 2009)

A škoda, že na kytičky je ještě příliš brzy...

Na Babách

Na Babách (březen 2009)

Vyzkoušet focení zblízka lze tak leda na plošticích.

Na Babách

Na Babách (březen 2009)

Cestou zpátky se ještě zastavuji u Biskoupek - lávka u lomu sice taky pamatuje lepší časy, ale možností jak se dostat na druhou stranu řeky zde za vyššího stavu řeky zjara není.

Lávka u Dolních Biskoupek

Lávka u Dolních Biskoupek (březen 2009)

Škoda, ani Biskoupská hadcová step, ani PR Nad řekami nenabízí pohledy na kvetoucí koberce květů, takže jen zhlédnu rodný domek Vítězslava Nezvala a vzpomínkou na jeho verše končím dnešní výlet.

 

Manon je můj osud, Manon je můj osud.
Manon je všecko, co neznal jsem dosud.
Manon je první a poslední můj hřích,
nepoznat Manon, nemiloval bych.
Nad Dolními Biskoupkami

Nad Dolními Biskoupkami (březen 2009)

Templštejn


 

 

copyright Alena