logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

Toulky okolím Žďáru nad Sázavou II. - 10.7.2009

betonové sochy v nadživotní velikosti podruhé

 

Olšiakovy sochy jsme obdivovali již jednou - v dubnu 2008. Od té doby nějaké výtvory zase přibyly a do Žďáru nad Sázavou to nemáme z Brna autem daleko - vyrážíme ve třech hned brzy zrána. Oproti dubnové hnědi je příroda mnohem zelenější, ale sochám slunce, vítr, déšť a mráz rozhodně neprospívá :-(

 

Tentokráte začínáme Hamroněm v Hamrech nad Sázavou. Kříženec mezi hlemýžděm a žábou vítá každého, kdo do Hamrů zamíří od Žďáru.

Hamroň

Hamry nad Sázavou, Hamroň (červenec 2009)

Nedaleko odsud je vesnička Najdek a kousíček za ní, po pěšině nalevo před viaduktem, místo zvané Rozštípená skála. Skála nabízí pěkný výhled na říčku Sázavu a louku s další sochou - s Mamutem, kterého dotovala obec Hamry.

Mamut

Najdek, Mamut (červenec 2009)

Vracíme se zpět do Hamrů, k silnici spojující Žďár n/S s Přibyslaví. Na odbočce k restauraci „Na Ranči“ si nechal vybudovat majitel restaurace a Ranče pan Jan Štefáček nádhernou plastiku koně vytahujícího povoz z bažin.

Kůň

Hamry nad Sázavou, Kůň (červenec 2009)

K dalšímu výtvoru je to delší kus cesty. Projíždíme Sázavou, Velkou Losenicí a Vepřovou k Račínu. Uprostřed obce zde mají rybník s lekníny všech barev a na vzdálenějším konci hráze číhá Rak!

Rak

Račín, Rak (červenec 2009)

Před blížící se bouřkou nás zachraňuje místní hotýlek a teplé jídlo také není k zahození :-)

 

Přes Polničku pokračujeme do Škrdlovic k hotelu U hrocha - nelze zabloudit, ač je hotel na kraji vesnice - všude jsou zde cedule. Hroši se čvachtají v prostorné kašně, ryby chrlí vodu, nás ale hroši trošku zklamali. V přírodě je těmhle sochám lépe než uprostřed parkoviště. Z jedné strany hotel, z druhé strany zchátralá jezeďácká "architektura" :-(

Hroši

Škrdlovice, Hroši (červenec 2009)

Okruh se pomalu uzavírá, blížíme se zpět do Žďáru nad Sázavou a zajíždíme ke Starému Dvoru, odkud je to po modré opravdu jen kousíček. A navíc s nádhernými výhledy na poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. A tímto výhledem se kochá i dobrácký Mamlas, první socha, kterou Michal Olšiak na Vysočině vytvořil, skrytá před pálícím sluncem korunami stromů.

Mamlas

Žďár nad Sázavou, Mamlas (červenec 2009)

Den pokročil - ještě nám zbývá poslední zastávka poblíž Třech Studní mezi rybníkem Medlov a Sykovec v areálu chatové osady Yukon. Slunce už přes stromy nezasvítí, ale Výr je přece noční pták nebo ne?! No vida - od naší poslední návštěvy tohoto místa v květnu 2008 zde přibyla v bezprostřední blízkosti sochy fontána.

Výr

Tři Studně, Výr (červenec 2009)

 

A ještě fotografie z května loňského roku - udírna ve tvaru pajduláka, cca 1 m vysoká, stála poblíž Výra.

udírna

Tři Studně, udírna (květen 2008)

Celý okruh kze absolvovat i na kole, nám to autem tak dlouho trvalo zásluhou mnoha dalších zastávek na místech zajímavých a zvláštních. Moc se nám líbil třeba kostel sv. Václava ve Zvoli z let 1713-17, jedno z méně známých děl J. B. Santiniho. Ale i kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, malý Karlův most u zámku ve Žďáru, historický hraniční kámen u Pilské nádrže, kaplička i rybníky poblíž Vepřové, japonská zahrada v Polničce, rybník Dářko, Rozštípená skála i opuštěný lom Štěnice a nemohu zapomenout na dřevěné kryté mosty v Černvíru a Pernštejně.

kostel sv. Václava ve Zvoli

kostel sv. Václava ve Zvoli (červenec 2009)

Zelená hora

kostel sv. Jana Nepomuckého (červenec 2009)

hraniční kámen

hraniční kámen u Pilské nádrže (červenec 2009)

Rozštípená skála

Rozštípená skála (červenec 2009)

A nakonec přidávám odkaz na naši stránku s mapkou a seznamem Olšiakových betonových soch.

copyright Alena