logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

Alexandrovka - 19.12.2009

konečně je aspoň trochu bílo

 

Alexandrova rozhledna stojí na kopci zvaném Špičák nad městem Adamovem. Od 60. let 19. století zde stával dřevěný vyhlídkový altán a poté, co tento objekt dosloužil, byl nahrazen v roce 1887 věží kamennou. Věž byla pojmenována po císařském radovi Alexandrovi Suchánkovi, který se nejvíce zasloužil o její výstavbu.

Během obou válek byla věž poškozena a zůstala z ní jen spodní kamenná část - střecha a ochoz byly záměrně strženy jako nežádoucí navigační bod při případném bombardování válečné výroby v Adamově.

Torzo bylo upraveno v roce 1963 pro osazení televizního vysílače. Původní přístup vnitřním schodištěm byl nahrazen venkovním trubkovým žebříkem na východní zaoblené stěně rozhledny a nahoře byl zbudován ocelový ochoz. V interiéru bylo instalováno příslušenství vysílače za ocelovými dveřmi a zazděnými okenními otvory. Takto vypadala rozhledna až do roku 2008, kdy bylo započato s výstavbou nové rozhledny. Základ tvoří původní kamenná stavba, která byla zvýšena z důvodu lepšího rozhledu. Celková výška objektu je tedy nyní 18 m a vyhlídkový ochoz se nachází 13,9 m nad zemí.

 

Opravená rozhledna byla otevřena 16. května 2009, ale nějak nebyla příležitost se k ní podívat. Dnes sice rozhodně není rozhledové počasí, ale sníh a mráz navodí tu správnou předvánoční náladu a vánoční stromečky jsou přece nejhezčí z Bílovic!

 

Auto odkládám u nádraží v Adamově - tahle trasa sice překonává ze všech přístupových možností to nejvyšší převýšení, ale spojuje nejvíce zajímavých míst. Svah je za Svitavou téměř kolmý a vzít to rovnou není rozhodně ten nejlepší nápad - to už mám vyzkoušené, takže se držím raději žluté značky.

 

Slučí studánku postavil v roce 1947 prof. Josef Opletal. V roce 1966 byla doplněna o obrázek sluky, přestože původně měla být věnována památce Františka de Paula Duška.

Okolí Adamova, Slučí studánka Okolí Adamova, Slučí studánka

Slučí studánka (prosinec 2009)

Zídka byla dost poničená při stahování dřeva, ale zásluhou docela slušných mrazů v posledních dnech vypadá studánka v ledovém krunýři moc hezky :-)

 

Pokračuji přes palouk v zatáčce lesní cesty nad studánkou a po dalších pár výškových metrech je přede mnou další palouk, tentokráte s památníkem. Památník padlých, popravených a umučených lesníků v době naší nesvobody za německé okupace 1939 až 1945 byl zbudován ve stráni uprostřed trojúhelníku lesních cest. Z dolní strany stojí před zelenou oponou lesa, z horní se otevírá pohled na zalesněné údolí Svitavy. Byl zbudován v roce 1946 a není to žádný drobeček - celková výška památníku ve tvaru náhrobku je něco přes 7 metrů. Na západní straně upoutá obraz Krista v nadživotní velikosti, zobrazený podle slavné Thorwaldsenovy sochy ve Frue Kirke v Kodani, jako symbol utrpení těla a vítězství ducha.

Východní strana je poseta jmény ve dvou sloupcích s daty narození a úmrtí. Téměř 100 jmen...

Okolí Adamova, Památník lesníků Okolí Adamova, Památník lesníků

Památník padlých, popravených a umučených lesníků (prosinec 2009)

Vyšlapaná pěšina mne vede přímo vzhůru. Cesta není značená, ale rozhodně je to ten nejrychlejší způsob jak se dostat k rozhledně.

Okolí Adamova, Památník lesníků Okolí Adamova, Památník lesníků

Alexandrova rozhledna (prosinec 2009)

Než jsem udělala pár fotek a snědla svačinu, začal padat sníh a už tak špatný výhled se ještě zhoršil...

Okolí Adamova, Památník lesníků

Adamov z Alexandrovy rozhledny (prosinec 2009)

Cestou zpátky se krátce zastavuji v Bílovicích. U myslivny Lišky Bystroušky se dnes a zítra prodávají vánoční stromky. My máme sice už pár let stromeček z umělé hmoty, ale chtělo by to aspoň chvojí k provonění bytu - tři menší jedlové větve dostávám s úsměvem k ježíšku :-) Prej jako odměnu za to, že jsem je neukradla v lese :-)

 

Ještě omrknout nádherně ojíněnou studánku Leoše Janáčka a je čas na návrat.

studánka Leoše janáčka studánka Leoše janáčka

Bílovice n/S, studánka Leoše Janáčka (prosinec 2009) 

 

copyright Alena