logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

 

rozhledna Havran 14.6.2014

kde věž byla šeredná, je rozhledna pohledná

 

Havran (německy Rabenberg, 894 m) je nejvyšší vrchol okresu Tachov. Nachází se v Českém lese v bezprostřední blízkosti česko-bavorské státní hranice. Na jeho vrcholu stálo až do roku 2013 torzo chátrající vojenské věže z 80. let 20. století, která sloužila v době studené války pro radiotechnický průzkumu a jako hláska protiletecké obrany. Armáda ji opustila počátkem 90. let a neúspěšně se ji snažila prodat. Zchátralá věž vlivem počasí i vandalů byla naštěstí zachráněna před hrozící demolicí a přestavěna Klubem vojenské historie a sportů Tachov na veřejně přístupnou rozhlednu.

Havran

Havran (červen 2014)

A protože se Vaškovi dostalo té cti, že jako bývalý uživatel dostal pozvání k slavnostnímu otevření a přestřižení pásky za českou stranu, byl program na sobotu 14.6. dlouho dopředu jasný. Bez ohledu na počasí a vzdálenost Brno-Tachov-Silberhütte 386 kilometrů, budeme v sobotu v 14:00 na místě.

 

Pro začátek několik fotografií z archivu - hlavním účelem armádního působení na Havranu bylo za minulého režimu sledovat vojenské cíle, jako například radary nebo navigační systémy letadel tehdejších západních armád.

Havran

Havran - rok 1984/85

Havran

těsně před rozebráním horní části - rok 1991

Výhledy jsou z téhle věže úžasné, to jsem si v roce 2008 po tak trochu adrenalinovém výstupu na chátrající torzo vyzkoušela i já.

Havran Havran Havran Havran Havran

Havran (srpen 2008)

Dnes tu zůstal k připomenutí minulosti už jen kousek dvojitého plotu z ostatného drátu a přibyly cedule s příběhy těch, kteří se snažili za cenu obrovského rizika přes železnou oponu dostat ven z Československa.

Havran

Havran (červen 2014)

Je to skoro jako zázrak, z nevzhledné a zanedbané vojenské hlásky se díky dotacím a obrovskému úsilí několika nadšenců, stala modře natřená kráska, pod kterou si dnes mikrofon předávali v rámci Dne Českého lesa zástupci z české i německé strany, lovecké znělky a signály troubili Trubači Kolowratových lesů a své umění předváděli Komedyjanti i soukromá záchranná služba Royal Rangers.

otevření rozhledny Havran v rámci Dne Českého lesa otevření rozhledny Havran v rámci Dne Českého lesa

Lesy ČR - turistický přístřešek (červen 2014)

otevření rozhledny Havran v rámci Dne Českého lesa

moderátor Zdeněk Hůrka s překladatelem (červen 2014)

otevření rozhledny Havran v rámci Dne Českého lesa otevření rozhledny Havran v rámci Dne Českého lesa

soukromá záchranná služba Royal Rangers (červen 2014)

otevření rozhledny Havran v rámci Dne Českého lesa

Trubači Kolowratových lesů (červen 2014)

otevření rozhledny Havran v rámci Dne Českého lesa

Komedyjanti z Tachova (červen 2014)

otevření rozhledny Havran v rámci Dne Českého lesa

Ján Kárník děkuje za Klub vojenské historie a sportu Tachov + stavbyvedoucí firmy Stavmonta (červen 2014)

otevření rozhledny Havran v rámci Dne Českého lesa

těsně před přestřižením pásky
za českou stranu technik pro zařízení Ramona a Tamara Václav Ilčík,
za spolkovou pohraniční policii Rudolf Zettl (červen 2014)

otevření rozhledny Havran v rámci Dne Českého lesa

interview pro ZKTV (červen 2014)

Pokud vás téma bývalé vojenské hlásky a její otevření jako rozhledny opravdu zajímá, další informace včetně několika videí naleznete na stránkách http://iron-curtain.info/videa/iron-curtain-video.php#havran2.

 

Dnes nám sice z hlediska sluníčka a teploty počasí zrovna moc nepřeje, ale dohlednost je slušná. Kopce a kopečky Českého lesa včetně Zvonu a nejvyššího vrcholu Českého lesa Čerchov na straně jedné a Dyleň na straně druhé, všechny tři s bývalou vojenskou věží na vrcholu. Nebo zříceniny - na bavorské straně Schellenberg a Flossenbürg, na české straně Přimda. Za dobrých podmínek by bylo vidět i Alpy, dnes se musíme spokojit s nevýraznou siluetou Šumavy.

Havran Havran Havran

Havran (červen 2014)

Zvláště při pohledu na českou stranu hranice převažují lesy - oblast byla samozřejmě za železnou oponou a přístup nahoru je možný jen pěšky nebo na kole z obce Stará Knížecí Huť, což je téměř 8 kilometrů. Kratší a pohodlnější cesta cca dvoukilometrová v podstatě bez převýšení vede z bavorské strany od chaty Silberhütte, u které lze pohodlně zaparkovat.

 

Rozhledna v číslech:
nadmořská výška 895 m
výška rozhledny 24,4 m
sedm podlaží, 127 průhledných roštových schodů
celoročně volně přístupná

 

A co jsme ještě viděli? Nepřivezli jsme si sebou kola, takže jsme si vybrali tu nejpohodlnější a nejkratší přístupovou cestu - zaparkovali jsme u chaty Silberhütte.

u chaty Silberhütte u chaty Silberhütte

u chaty Silberhütte (duben 2014)

Cestou od Silberhütte na Havran jsme se krátce zastavili u kaple Sv. Huberta na vrcholku Entenbühl (900 m):

Entenbühl, kaple Sv. Huberta

Entenbühl, kaple Sv. Huberta (červen 2014)

Česko-bavorskou hranici jsme překročili v místě zvaném Křížový kámen neboli Kreuzstein:

Křížový kámen

Křížový kámen (červen 2014)

Od Křížového kamene byla vyznačena přímá stezka po hranici až těsně pod vrchol Havranu.

Křížový kámen

po česko-bavorské hranici (červen 2014)

Při návratu zpátky k autu jsme to vzali kolem kamene s křížem zvaným Brotfelsen.

Brotfelsen Brotfelsen

Brotfelsen (červen 2014)

Schellenberg, zřícenina pozdně středověkého hrádku na stejnojmenném vrcholku je volně přístupná a její vrchol přístupný přes dřevěný most slouží jako rozhledna - ale momentálně je mostek v havarijním stavu a přístup na vyhlídku je zakázán.

Schellenberg Schellenberg Schellenberg

Brotfelsen (červen 2014)

Po jedné z mnoha značených stezek v okolí Silberhütte lze snadno dojít k prameni řeky Náby (německy Naab), levostranného přítoku Dunaje nedaleko Regensburgu, resp. přesněji Lesní Náby (Waldnaab), protože řeka Naab vzniká až po soutoku Waldnaab a Haidenaab jižně od Luhe-Woldenau.

u pramene Waldnaab - Lesní Náby u pramene Waldnaab - Lesní Náby

u pramene Waldnaab - Lesní Náby (červen 2014)

A přidávám pár fotografí z neděle, které už s rozhlednou Havran bezprostředně nesouvisí. Ty první jsou z Tachova, kde jsme se v penzionu v místní části Vítkov ubytovali - nebylo to špatné, ale protože podkroví je rozděleno na jednotlivé pokoje zřejmě jen pomocí sádrokartónových příček, uslyšíte odvedle v noci každé zavrtění a nedovedu si představit, co by člověk udělal, kdyby natrefil na hlučnější sousedy :-(

Tachov Tachov Tachov

Tachov (duben 2014)

V Dlouhém Újezdě, zatímco Vašek fotil své oblíbené stožáry,vysílače a antény (v tomto případě na vrcholku Rozsochy), já jsem se vydala hledat židovský hřbitov:

Dlouhý Újezd

Dlouhý Újezd (červen 2014)

Dlouhý Újezd Dlouhý Újezd

louky nad Dlouhým Újezdem (červen 2014)

Dlouhý Újezd, židovský hřbitov Dlouhý Újezd, židovský hřbitov

Dlouhý Újezd, židovský hřbitov (červen 2014)

A v Přimdě jsme si nejen pochutnali na výborném obědě v hotelu Kolowrat, ale vyšlápli si na vrcholek skalnatého hřebene prohlédnout si zříceninu hradu Přimda, zřejmě nejstaršího kamenného hradu v ČR - z první poloviny 12. století zůstala zachována mohutná hranolová věž z lomového kamene obložená žulovými kvádry. Pokud na hrad Přimda dorazíte během otevírací doby, můžete vyrazit po zaplacení vstupného s průvodcem, poslechnout si výklad a vidět toho více, ale nám úplně stačilo porozhlédnout se v areálu volně přístupném.

hrad Přimda hrad Přimda hrad Přimda

hrad Přimda (duben 2014) 

copyright Alena