logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

Údolím Wachau 20.9.2014

pro změnu krása lidskou rukou stvořená

 

Wachau, to jsou strmé terasovité svahy pokryté vinicemi, barokní majestát klášterů, romantické zříceniny gotických hradů, opevněné kostely a mezi tím vším mohutný tok Dunaje. Údolím vede Dunajská cyklostezka, ale při putování na kole nebylo až tolik času na kulturní vyžití, takže když Vašek přišel s nabídkou, že jejich škola pořádá jednodenní zájezd autobusem do údolí Wachau, vůbec jsme neváhali. V podzimních barvách bude tahle oblast, která je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, určitě kouzelná.

 

Cestou z Brna do Mikulova obdivujeme z oken autobusu ranní mlhy pod Pálavou a modrou oblohu, ale pak podřimujíce doháníme ranní brzké vstávání. O to horší je procitnutí někde mezi Stockerau a Kremží - dálnice je mokrá, mrholí :-(

 

První zastávkou je městečko Dürnstein, "perla Wachau". Městečko s působivou modrou barokní kostelní věží je známé především zásluhou stejnojmenného hradu, protože právě zde byl v roce 1193 držen v zajetí král Anglie Richard I. Lví srdce (1157-1199), když se vracel z třetí křížové výpravy. A právě zde jej podle legendy našel trubadúr Blondel z Nesle, který se tak dlouho potuloval krajem a zpíval píseň, kterou znal jen on a král, až mu Richard ze zdejší věže odpověděl.

Dürnstein Dürnstein Dürnstein Dürnstein Dürnstein

Dürnstein (říjen 2014)

Jemně mrholí, viditelnost je mizivá a my máme pouze hodinu. Přesto se dlouho nerozmýšlíme - vynecháme ochutnávku meruňkového likéru a vylezeme nahoru ke zřícenině. Z repráčku zní Blondelův zpěv, ale o jeden z nejhezčích pohledů na město a Dunaj dneska prostě přicházíme :-(

Dürnstein Dürnstein Dürnstein Dürnstein Dürnstein Dürnstein Dürnstein

Dürnstein (říjen 2014)

Další zastávkou je městečko Melk a jeho dominanta na skalnatém výběžku nad ním - klášter Melk. Od roku 976 rezidence Babensbergů (první vládnoucí dynastie v Rakousku), od roku 1089 sídlo benediktinů největší svého druhu, od 12. století škola spojená s klášterem s rozsáhlou knihovnou - klášter Melk byl a je významným a duchovním centrem oblasti. Benediktini sem nechali přivézt i ostatky jednoho ze světců – svatého Kolomana, čímž učinili z Melku poutní místo.

klášter Melk

Melk (říjen 2014)

Dnešní impozantní barokní klášter byl postaven v letech 1702 až 1736. V roce 1978 pak proběhla poslední velká rekonstrukce celého 362 metrů dlouhého komplexu na dnešní typický žluto-bílý nátěr. Naše prohlídka začíná na tzv. prelátském nádvoří s kašnou ze 17. století.

klášter Melk klášter Melk klášter Melk klášter Melk

Melk (říjen 2014)

Nejcennější prostory jsou ukryty v prelatuře a císařském traktu. V císařských pokojích kdysi přebývala řada státníků, mezi nimiž byl i Napoleon. V prostorné, 195 metrů dlouhé císařské galerii je možné si prohlédnout portréty rakouských panovníků.

klášter Melk klášter Melk klášter Melk

Melk (říjen 2014)

Melcký kříž, který pochází z druhé poloviny 14. století a jenž zde můžete také zahlédnout, prý dokonce obsahuje úlomky z Ježíšova kříže.

klášter Melk

Melk (říjen 2014)

Zdejší mramorový sál vyzdobený Trogerovými freskami dříve sloužil k pořádání slavností a pro přijímání oficiálních návštěv.

klášter Melk

Melk (říjen 2014)

Z polokruhovité venkovní terasy si lze užít výhled na údolí Dunaje, ale dneska toho vidět moc není.

klášter Melk klášter Melk klášter Melk klášter Melk

Melk (říjen 2014)

 

Knihovna je unikátní a obsahuje cca 80 000 knih a 20 000 starých rukopisů. Jen fotit se v ní nesmí a spirálovité schodiště vede k dalším dvanácti místnostem knihovny, které nejsou otevřeny veřejnosti. Takže jen kousíček z jedné místnosti, protože ostřížímu zraku ochranky bych zřejmě neunikla.

klášter Melk

Melk, klášterní knihovna (říjen 2014)

Zvláště pozoruhodný je klášterní kostel, kterému vévodí dvě věže a 64 m vysoká kopule s freskami od Johanna Michaela Rottmayra, ukázka čistého baroka tak, jako i celý interiér. Krásný, ale až přezlacený. Ale atmosféra byla opravdu kostelní a rušit modlitby nebylo vhodné.

klášter Melk klášter Melk klášter Melk klášter Melk

Melk, klášterní kostel (říjen 2014)

Prostory kláštera se využívají k výstavám, takže do těchto míst jsem nahlédla jen krátce.

klášter Melk klášter Melk

Melk (říjen 2014)

Vstupenka platila i do bašty a do zahrady, takže ještě pár fotografií zahrady s podzimní náladou.

klášter Melk klášter Melk klášter Melk klášter Melk klášter Melk klášter Melk klášter Melk klášter Melk klášter Melk

Melk (říjen 2014)

Celý areál je takovou kombinací starého a moderního umění, ale mně se ze všeho nejvíce líbily vrány :-)

klášter Melk klášter Melk klášter Melk

Melk (říjen 2014)

Do odjezdu autobusu zbývá ještě spoustu času, takže mohu seběhnout i do městečka.

klášter Melk klášter Melk klášter Melk

Melk (říjen 2014)

A přidat i trochu barev do pošmourného podzimního dne.

klášter Melk klášter Melk

Melk (říjen 2014)

Čeká nás plavba lodí mezi městečkem Spitz a Krems, na kterou se všichni moc těšíme. Unavené nohy si odpočinou a můžeme se jen kochat. Jen teplo vypadá úplně jinak... Vítr na otevřené palubě byl pořádně studený...

klášter Melk klášter Melk klášter Melk klášter Melk

Melk (říjen 2014)

A tohle je Dürnstein pro změnu z hladiny Dunaje.

Dürnstein Dürnstein

Dürnstein (říjen 2014)

Sice jsme nezmrzli, ale trocha pohybu rozhodně neuškodí - jako poslední je na programu dnešního dne procházka městečkem Krems. A mimo vína je Wachau také meruňkovou "velmocí" - všude nabízejí nějaké "Marillenprodukte".

Krems

Krems, brána Steiner Tor (říjen 2014)

Jedno z nejstarších měst Rakouska (český název Kremže) je střediskem zemědělské a vinařské produkce celé oblasti a právě z Kremže pochází původně kremžská hořčice (Kremser Senf, která se od té naší liší - namísto octu se v originále používá ke zjemnění vinný mošt). Takže ještě pár snímků ze zachovalého historického jádra a z několika z mnoha kostelů (tím nejstarším je pozdněgotický piaristický kostel), ale taky z hlavní nákupní třídy.

Krems Krems Krems Krems Krems Krems Krems Krems

Krems (říjen 2014)

A jen pro úplnost některé z mnoha dalších památek oblasti Wachau - zámek Schönbühel, hrad Aggstein, nejstarší farní kostel St.Michael, Willendorfská Venuše ve Willendorfu, městečko Spitz, Weissenkirchen, benediktinský klášter Göttweig, poutní kostel Maria Taferl.

  

 

copyright Alena