logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

 

kometa Neowise červenec 2020

pokusy o astrofotografii

 

C/2020 F3 (NEOWISE) je jasná dlouhoperiodická kometa viditelná i pouhým okem během léta 2020. Celá oběžná dráha je přehledně znázorněna na snímku na Wikipedii.

 

Příležitost zahlédnout kometu pouhým okem se nevyskytne mockrát za život. Kometa Neowise, která patří k nejjasnějším kometám za poslední roky, byla nejblíže zemi 23. července. Přísluním (periheliem) prošla 3. července 2020 a z území Česka je pozorovatelná celou noc nízko nad severním horizontem. Těleso velké v průměru 5 kilometrů obíhá kolem Slunce jednou za necelých 6800 let, takže pokud ji nespatříte během července či začátkem srpna, pak už nebudete mít příležitost nikdy.

 

Zároveň to byla příležitost vyzkoušet si trošku té astrofotografie, což nakonec nebylo až tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo :-)

 

 • Jasná obloha je základ, který neovlivníte :-( Ale trochu vám při plánování může pomoci předpověď počasí pro astronomy, aplikace CLEAR OUTSIDE, která funguje přes web nebo si ji můžete nainstalovat do mobilu.
 • Výhled severozápadním směrem - kometa není nad obzorem až tak vysoko, takže pozor aby vám ve výhledu nestál kopec.
 • Světelné znečištění - vytipujte si místo s malým světelným smogem. Opravdová tma u nás k nalezení není, ale vyplatí se vyrazit dál za město.
 • Fáze měsíce - ideální je měsíc v novu, tentokrát 20.7.
 • Poloha komety nad obzorem - její pohyb po obloze je poměrně rychlý, ale na webu je spousta mapek s polohou pro jednotlivé dny a Velký vůz je zřejmě tím nejznámějším souhvězdím, takže ten najde téměř každý. Taky můžete využít některé z online planetárií (The Sky Live nebo Heavens Above) a případě si nějaké nainstalovat do mobilu a pak stačí mobil zamířit na oblohu. S kalibrací kompasu v mobilu mne ale nebavilo se trápit - zcela mi stačila mapka ze stránek České astronomické společnosti.
kometa Neowise

kometa Neowise (červenec 2020)

 

Ale pokud se chcete dopracovat k pěkné fotografii, tak tohle ještě zdaleka není všechno. Kvůli šumu musíte výslednou fotografii složit z mnoha snímků. Složením nejen potlačíte nežádoucí šum, ale zároveň matematicky prodloužíte expozici a více vyniknou i slabší objekty.

 

 • Fotoaparát na stativu pevně ustavit, jakékoli otřesy zkazí snímek, takže ideálnější než znastavení zpoždění je kabelová spoušť a úplně nejlepší je nastavení časosběrného snímání bez zásahu lidské ruky
 • Vypněte stabilizaci - o stabilizaci se postará stativ
 • Manuálně doostřit - to bývá u hvězd obvykle problém, ale většinou se najde nějaké výrazné světlo v okolí, na které se dá zaostřit snáze (lampy pouličního osvětlení či mobilové stožáry jsou všude)
 • Nastavení bílé nastavit manuálně, aby se po celou dobu použilo stále stejné nastavení.
 • Hledat kometu můžete již za soumraku pomocí testovacích snímků s vysokým ISO, s jasností 4 ji dříve lokalizujete na snímku než zahlédnete očima
 • Rychlost závěrky by nikdy neměla být větší než údaj spočtený dle pravidla 500, tj. 500/přepočtená ohnisková vzdálenost. Pokud použijete čas delší, hvězdy nebudou body, ale čárky
 • Použijte co nejsvětelnější objektiv, nejlépe F2,8
 • Zvyšte citlivost ISO, ale hodně záleží na tom, jaké ISO váš fotoaparát s použitelným šumem zvládá
 • Pořiďte sadu snímků (desítky) a na konci snímání pořiďte několik temných snímků (dark framy), které poslouží k odstranění hotpixelů na čipu (neměňte nastavení, jen zakryjte objektiv)
 • A samozřejmě - fotit je třeba do rawu.

Zbytek je práce u počítače. Před skládáním je třeba vyřadit snímky s defekty (omylem posunuté, s odlesky atd.) a ke složení lze využít freeware programy - DeepSkyStacker nebo Sequator, který je z hlediska nastavení pro začátečníky jednodušší.

 

Ale to pořád ještě není všechno, pokud má snímek vypadat dobře, přetáhněte exportovaný tiff do Photoshopu nebo jiného grafického programu a upravujte a upravujte a googlete rady a upravujte a zkoukněte nějaká videa a upravujte a poté konstatujte, že potřebujete novou lepší sadu fotografií, ale protože není zrovna často splněna v našich středoevropských podmínkách ta základní podmínka ohledně jasné oblohy, máte smůlu.

 

pokus č. 1 - 13.7.2020, Medlánecké kopce

 

Na Medlánecké kopce to mám z domova půlhodinku pěšky a výhledu na severozápad nebrání obrovské světelné znečištění Brna, takže v rámci možností se jedná o celkem ideální vyvýšené místo. Nebyla jsem zdaleka jediná, vrchol Střeleckého kopce byl plný stativů a všechny hovory se točily kolem otázky "jaký čas" :-)

 

Najít kometu pod Velkým vozem podle obrázku je hračka, ale najít Velký vůz, když se ještě pořádně nesetmělo a severozápadní obzor ještě stále barví slunce není vůbec jednoduché. Že se mi vlastně úplnou náhodou podařilo zachytit kometu hned na prvním snímku, který vznikl 22:01, jsem objevila dodatečně až na monitoru PC. Je to ten máznutý flíček v levém horním rohu nad siluetou hřebene Baby.

kometa Neowise

kometa Neowise (červenec 2020)

Ostření na nekonečno je tentokrát jednoduché, výrazných vzdálených světel je k dispozici povícero a po automatickém zaostření jednoduše přepnu na manuál.

 

Olympus OM-D M-10 má k dispozici režim zvaný Live Composite. Běžný Bulb režim kontinuálně po celou dobu expozice "sbírá" světlo, což může vést k přepalům, režim LiveComp nejprve zaznamená tzv. referenční fotografii, která bude mít vyváženou expozici a následně se po stisku spouště na snímači zaznamenávají pouze světlejší body oproti referenčnímu snímku.

kometa Neowise

kometa Neowise (červenec 2020)

Parádička, pohodička, nastavíte, spustíte a koukáte na displej, jak se zobrazuje více a více hvězd. Problém je ovšem v tom, že je jich více jen zásluhou jejich pohybu. Nafotíte čárky namísto bodů, čím větší ohnisko, tím výraznější :-( Pokud chcete fotit tzv. startrails neboli časosběrný obraz pohybu hvězd na noční obloze, tak je tento režim skvělý, ale fotit kometu takto nelze.

kometa Neowise

kometa Neowise (červenec 2020)

A brzy je tu další problém. Vyměnit baterii po tmě lze celkem v pohodě, ale vyměnit objektiv, když nevidíte na ten sesazovací červený puntík je větší oříšek. Posvítíte-li si klasickou čelovkou, budou si muset následně oči znovu přivykat tmě.

kometa Neowise

kometa Neowise (červenec 2020)

Ale nebýt krvežíznivých komárů byla by to pohodička.

kometa Neowise

výraznější Jupiter, méně výrazný Saturn (červenec 2020)

kometa Neowise

souhvězdí Kasiopeja nad Medlánkami (červenec 2020)

 

pokus č. 2 - 21.7.2020, Medlánecké kopce

 

Celý týden byla obloha spíše zatažená než jasná, ale dneska to vypadá použitelně. Balím výbavu a po západu slunce opět mířím na Střelecký kopec. Ale tentokrát to bylo trošku komplikovanější. Krásné barvy a fotogenické mraky jsou jedna věc, ale když já chtěla fotografovat kometu :-(

Medlánecké kopce Medlánecké kopce Medlánecké kopce Medlánecké kopce

Medlánecké kopce (červenec 2020)

Krvežíznivých komárů ještě přibylo, zásluhou podvečerní bouřky byla všude spousta vody, v údolích se tvořila zásluhou vysoké vlhkosti mlha a ta v jednu chvíli pohltila i všechno kolem. Zničehož nic bylo všude kolem šedobílo a za takových podmínek se špatně hledá i pěšina dolů z kopce :-( A to jsem ještě opomněla kondenzaci vody na stativu, fotoaparátu i čočce objektivu :-(

 

Tohle bych mohla vyhlásit jako soutěž "kdo najde na snímku kometu?".

kometa Neowise

kometa Neowise (červenec 2020)

 

pokus č. 3 - 22.7.2020, Medlánky

 

Tak dneska zřejmě nic. Po obloze se táhnou všemi směry cirry, průsvitná vysoká oblaka, a tak bych mohla dělat něco užitečnějšího. Ale nedá mi to a jdu zkontrolovat výhled severozápadním směrem do posledního patra paneláku, protože okna z chodby jsou právě na severozápad.

kometa Neowise kometa Neowise

kometa Neowise (červenec 2020)

Byla to zábava i přes obrovské světelné znečištění. Člověk si mohl na parapet krásně naskládat všechno potřebné a nehvízdali mi kolem uší komáři. Ale příště sebou vezmu i nějakou šnůru, obavy z toho, že neopatrně drcnu do stativu a on mi spadne z parapetu v osmém patře, fotografování trošku komplikovaly.

 

pokus č. 4 - 23.7.2020, u obce Kaly

 

Trošku jsem nastudovala teorii - pokud chci hvězdy jako tečky a mít možnost fotografie dodatečně upravit bez toho obrovského šumu, musím nafotit sadu snímků a následně využít některý z freewarových programů pro jejich poskládání. Nic víc nepotřebuju, ani paralaktickou montáž, protože program si to při skládání naposouvá na sebe zcela automaticky.

 

Vhodné místo hledám s pomocí mapy.cz a přepínáním mezi vrstvou turistickou, leteckou a režimem panorama. V rozumné dojezdové vzdálenosti od Brna, s neomezeným výhledem na severozápad a s možností parkování.

 

Ha ha ha, takhle jsem si vytipovala místo za vesničkou Olší. Z mapy nepoznáte, že místo je momentálně dokonale zarostlé lebedou :-( A že si příště musím dát taky pozor na to, aby z místa nebyla vidět silnice s větším provozem :-(

 

Naštěstí je do setmění ještě daleko a protože tady to nepůjde, musím najít něco vhodnějšího.

 

Zadařilo se, při druhém pokusu jsem objevila téměř dokonalou posekanou louku mezi vesnicemi Kaly a Horní Loučky. Stativ jsem si mohla postavit hned vedle auta a kufr využít jako odkládací plochu i posezení.

kometa Neowise

stanoviště na louce (červenec 2020)

kometa Neowise

jihovýchodním směrem Tišnov (červenec 2020)

kometa Neowise

severozápadním směrem jen pár stožárů (červenec 2020)

Vyfotit stožáry s pozadím barevného západu slunce, to by mi šlo.

kometa Neowise kometa Neowise

krátce po západu slunce (červenec 2020)

Vyfotit uzounký srpek Měsíce taky není problém. Stačí mít teleobjektiv.

kometa Neowise

Měsíc (červenec 2020)

Ale vyfotit kometu, která je sice nad obzorem výš než byla v půli července, ale jejíž světelnost klesá, je oříškem.

kometa Neowise kometa Neowise kometa Neowise

kometa Neowise (červenec 2020)

A což teprve vyfotit Mléčnou dráhu...

kometa Neowise

okolí souhvězdí Lyry, z hvězd dominuje Vega (červenec 2020)

Chybami se člověk učí. Zřejmě jsem ty snímky měla fotit světlejší... Skládací softwary fungují naprosto jednoduše a spolehlivě, ale snímky jen zarovnají a poskládají. Konečný výsledek je dán následnou úpravou ve Photoshopu či jiném grafickém programu a to už chce spoustu znalostí, zkušeností a taky času. Kde ho vzít??

copyright Alena