I dneska mířím jen kousek za Tišnov. Když se ke sněhu přidá sluníčko, je to nádhera :-)
Zaparkovat v Předklášteří není problém a poté zamířím do areálu kláštera Porta coeli. Dovnitř se kvůli koronaviru nedostanu, ale areál jako takový je volně přístupný. Historie cisterciáckého kláštera Porta coeli (v překladu Brána nebes) se začala psát již v roce 1230 a dnes je jediným fungujícím ženským cisterciáckým klášterem v ČR.
klášter Porta coeli (leden 2021)
V budově proboštství sídlí Podhorácké muzeum, které kromě paleontologických a mineralogických sbírek zpřístupňuje pro veřejnost prostory gotického jádra kláštera: kostel, křížovou chodbu s rajskou zahradou a kapitulní síň. Za běžných podmínek je otevřeno celoročně, ale kvůli koronaviru je samozřejmě zavřeno do odvolání.
klášter Porta coeli (leden 2021)
Kostel byl postaven ve dvou etapách mezi lety 1233 a 1240, tedy krátce po založení konventu. Za oficiální zakladatelku je považována Konstancie Uherská, dcera uherského krále Bély III., a vdova po českém králi Přemyslu Otakarovi I., která rovněž stojí za vznikem celého klášterního komplexu Porta Coeli.
klášter Porta coeli (leden 2021)
Honosný západní portál patří k ojedinělým památkám svého druhu ve střední Evropě. Je vsazen do zesíleného zdiva západního průčelí a rozložen do pěti stupňů, přičemž zleva i zprava je střežen ležícími lvy. Od nich se rozvíjí kamenná krajka akantů a vinných listů s hrozny, prostřídávaná sloupky se sochami apoštolů. Nad vlastním vchodem je umístěn tympanon s ústřední postavou Krista, po jehož bocích přihlíží ženská a mužská postava. Tympanon je opět hojně lemován bujným florálním, stylizovaným dekorem.
klášter Porta coeli (leden 2021)
Vedle hlavního vstupu se nachází renesanční plastika Kristus na Olivetské hoře z 16. století.
klášter Porta coeli (leden 2021)
Součástí zázemí kláštera je barokní třípatrová sýpka, která na svou rekonstrukci ještě čeká.
klášter Porta coeli (leden 2021)
Klášterní areál je průchozí. Když projdete kolem pivovaru, sýpky a ovčína, dostanete se k rybníku a nezpevněnou cestou pod sadem dojdete k obnovené kapličce.
kaplička za klášterem (leden 2021)
Pěšinka podél plotu chatové osady míří prudce vzhůru, ale asi jsem si nevybrala tu správnou, protože ta moje skončila u zavřené branky. Vracet se nebudu, vezmu to lesem a starým ovocným sadem rovnou nahoru :-)
sady po Čepičkou a výhledy směrem na Květnici (leden 2021)
Vrchol kopce Čepička (391 m) je zarostlý listnatými stromy. Z hradu Čepička se dodnes zachovaly pouze terénní nerovnosti a malé zbytky opevnění.
hrad Čepička (leden 2021)
Pokračuju dál a dostávám se nad kamenolom - z několika míst jsou parádní výhledy na sever a východ.
nad kamenolomem (leden 2021)
U přístřešku končí NS Předklášteří a já pokračuju opět neznačenou lesní cestou směrem k Pasníku.
dub Dvoják (leden 2021)
studánka pod Pasníkem (leden 2021)
Z vyhlídkové skály Orlí hnízdo je výhled poměrně hodně zarostlý stromy, ale srub si zde někdo postavil na opravdu romantickém místě.
Orlí hnízdo (leden 2021)
Pokračuju přes vrchol Pasník (543 m).
Pasník (leden 2021)
Vlastní vrchol je porostlý lesem, ale stačí popojít kousek východním směrem na hranici lesa a louky a užijete si parádní výhledy východním a severním směrem.
z Pasníku (leden 2021)
Moc hezké místo.
nad Nelepčí (leden 2021)
Z rozcestí nad Nelepčí se vracím do Předklášteří k autu po žluté.
nad Předklášteřím (leden 2021)