logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

 

PP Údolí Chlébského potoka 5.4.2021

království bledulí

 

Okresní úřady byly zrušené v roce 2002, okresy jako takové mají pouze informativní hranice a málokdo před pár týdny tušil, kudy hranice okresů vlastně vedou. Koronavirové omezení pohybu na katastr okresu, ve kterém bydlíte, situaci změnilo. Překročit je smíte jen z přesně definovaných důvodů a cesty do přírody k nim nepatří. Na kontroly jsou nasazeni nejen policisté, ale i armáda a celníci.

 

Okres Brno-město patří se svou rozlohou 230 km2 mezi okresy nejmenší a s výjimkou Prahy je nejhustěji zalidněný. Naštěstí už od začátku platí výjimka - okresy Brno-město a Brno-venkov se sloučily.

 

Takže jak to u nás vypadá z klasickými jarními výletními cíli? Pálava? Ne, to je okres Břeclav :-( Mandloně v Hustopečích taky :-( Rakovecké bledulové údolí leží na hranici okresu Vyškov a Blansko.

 

A co údolí Chlébského potoka? Zatímco Nedvědice ještě leží v okrese Brno-venkov a tedy v Jihomoravském kraji, Chlébské už leží v okrese Žďár nad Sázavou a tedy v kraji Vysočina. A Černovice pro změnu v okrese Blansko. Ano, právě v údolí Chlébského potoka se potkávají hranice tří okresů a dvou krajů. Autem hranici nepřejedu a pěšky v lese se to nepočítá. Se setkáváním osob při mých toulkách opravdu nemám problém :-)

 

Autem je to z Brna přes Lomnici u Tišnova do Brumova cca 40 km. Auto odkládám na zcela prázdném parkovišťátku za vesnicí a vyrážím po zpevněné lesní cestě proti proudu jednoho z bezejmenným přítoků potoka Besének. Vyrážela jsem brzy, teplota se pohybuje kolem nuly, kaluže pokrývá tenoučká vrstvička ledu a jinovatka taje jen na sluníčku. V mapě je tahle oblast zalesněná, ale téměř všude les zmizel - původní jedlobukové lesy byly změněny na smrkové monokultury, které zlikvidoval kůrovec.

pod vrcholem Prachýrny pod vrcholem Prachýrny pod vrcholem Prachýrny pod vrcholem Prachýrny

pod vrcholem Prachýrny

Dřevo nalevo, dřevo napravo, smutný to pohled :-(

pod vrcholem Prachýrny

pod vrcholem Prachýrny

Má to jedinou výhodu, skalní útvary Prachýrny nepřehlédnete.

pod vrcholem Prachýrny pod vrcholem Prachýrny

skalní útvary v oblasti zvané Prachárna

pod vrcholem Prachýrny

a výhledy z nich směrem na Černovice

Na křižovatce lesních cest zvané rozc. Hrádky se napojuju na červenou. Ještěže se tady během velikonočního pondělí nepracuje, všechny ty harvestory tiše stojí na okraji nekonečných pasek.

pod vrcholem Prachýrny pod vrcholem Prachýrny pod vrcholem Prachýrny

pod rozcestím Hrádky

Klesám do údolí Chlébského nebo také Černovického potoka. Červená pokračuje za hranice okresu na Hodonín, zelená za hranice okresu do Černovic u Kunštátu, já se budu držet po proudu.

PP Údolí Chlébského potoka PP Údolí Chlébského potoka

PP Údolí Chlébského potoka

Známější je spodní část údolí u vesničky Chlébské, která je chráněna jako přírodní rezervace Údolí Chlébského potoka. Zřejmě za to může právě hranice krajů, že tahle horní část je chráněna samostatně jako přírodní památka se stejným názvem.

PP Údolí Chlébského potoka PP Údolí Chlébského potoka

PP Údolí Chlébského potoka

Na svazích hluboko zaříznutého údolí rostou olše, jasany a javory a na ně navazují smrkové porosty. No vlastně nenavazují, i tady jsou ze severní strany místo lesa jen hromady dřeva.

PP Údolí Chlébského potoka PP Údolí Chlébského potoka

PP Údolí Chlébského potoka

Bylinné patro zastupují vlhkomilné, mokřadní a lesní druhy - hojná je bledule jarní a k vzácným a ohroženým druhům patří regionálně vzácná řeřišnice trojlistá či lýkovec jedovatý, prudce jedovatý keř.

PP Údolí Chlébského potoka

PP Údolí Chlébského potoka

Bledule skupinovitě v trsech roste na úpatích přilehlých svahů., ale především v údolní nivě. Balvany a sutě dotváří malebný charakter údolí, které si zachovává svůj přírodní charakter. Bledulí není tolik jako níže po proudu, údolí je úzké, ale to vůbec nevadí. A nejkrásnější je, že tu nikdo není a tím pádem mi nikdo nepřekáží v záběru.

 

Tohle konkrétně umí mobil Huawei Mate 20 Prov v nastaveni malování světlem / hedvábná voda. Samozřejmě ne z ruky, ale ze stativu.

PP Údolí Chlébského potoka PP Údolí Chlébského potoka

PP Údolí Chlébského potoka

Fotografie pro porovnání z fotoaparátu ale nemám, protože jsem musela šetřit energii - zapomněla jsem si přibalit náhradní baterky :-(

 

K pauze se výborně hodí tábořiště trampské osady Saginari Diogenes

PP Údolí Chlébského potoka

PP Údolí Chlébského potoka

Odpoledne se má prudce změnit počasí k horšímu, ale zatím pohoda.

PP Údolí Chlébského potoka PP Údolí Chlébského potoka PP Údolí Chlébského potoka PP Údolí Chlébského potoka PP Údolí Chlébského potoka PP Údolí Chlébského potoka PP Údolí Chlébského potoka PP Údolí Chlébského potoka PP Údolí Chlébského potoka

PP Údolí Chlébského potoka

Vracím se zpátky okrajem PR Hrádky javorovou bučinou a suťovým lesem. Ale moc se tady nezdržuju, zásluhou sílícího větru si tu zrovna bezpečně nepřipadám.

PR Hrádky PR Hrádky PR Hrádky

PR Hrádky

Výhledy :-(

PR Hrádky

PR Hrádky

Cestou necestou se vracím zpátky do Brumova k autu.

Prachýrny Prachýrny Prachýrny Prachýrny

Prachýrny

Na houby sem nejezděte :-(

 

Přidám ještě tip na stránku s lokalitami bledulí a sněženek, třeba se budou za rok hodit.

  

copyright Alena