Přírodní park Baba 16.5.2021

prstnatec bezový

 

Přírodní park Baba je rozsáhlá zalesněná vyvýšenina s mnoha loukami. Celý tento komplex se nachází především na území Řečkovic, Bystrce, Medlánek a obce Česká. Zalesněný hřbet od Medlánek ke Kuřimi je asi 6 km dlouhý s nejvyššími vrcholy Sychrov (463 m) a Velká Baba (446 m). Rostou zde vzácná společenství dubů, jejichž tradiční domovinou je jižní Evropa. Kdysi pastviny, nyní několik set hektarů lesů a vzácných bylin, například orchidejí.

 

Je krásný podvečer, mohlo by být krásné světlo. Dlouho neváhám a na kole vyrážím - mám to jen kousek.

 

Ze směru od Medlánek se dostávám do oblasti Malé (399 m) a Velké Baby (446 m). Kolo sice do kopce tlačím, ale zpátky to bude pohodička :-)

Přírodní park Baba Přírodní park Baba Přírodní park Baba

Přírodní park Baba

Ale když obhlížím svou oblíbenou lokalitu, situace se trošku komplikuje. Jeden velký šedý mrak si usmyslel, že zrovna tady a zrovna teď vypustí vodu :-( Na májovou přeháňku nejsem ani trochu připravena, ale krmelec mne zachránil.

Přírodní park Baba

Přírodní park Baba

Za pár minut je po všem a i sluníčko se znovu objevuje.

Přírodní park Baba Přírodní park Baba Přírodní park Baba Přírodní park Baba Přírodní park Baba Přírodní park Baba Přírodní park Baba Přírodní park Baba Přírodní park Baba

Přírodní park Baba

Prstnatec bezový je náš nejnižší prstnatec, je vysoký 10-25 cm a vytváří dvě formy – žlutou a červenou. Obě formy se obvykle vyskytují na jednom stanovišti, ale běžnější je žlutá forma a ta navíc začíná rozkvétat časněji než forma červená. Já našla červenou jen jednu, ale žlutých byly desítky.