logo
... na kole, pěšky či autem ... fotky, zážitky, odkazy, zkušenosti ...

 

Bílovice nad Svitavou 4.12.2021

krajem lesů, vod a strání

 

Autobus č. 55 mne ze Staré Osady zavezl na zastávku Podbělová, ideální to výchozí místo k výletu na Hádeckou krasovou plošinu. Dle kalendáře tady máme advent, ale zatím to tady připomíná spíše pozdní podzim :-)

Hády Hády Hády Hády

Hády (prosinec 2021)

Výhled z hrany lomu si rozhodně nenechám ujít.

Hády Hády

Brno z Hádů (prosinec 2021)

Trošku si to přiblížím :-)

Hády

katedrála na Petrově, v pozadí Bohunická nemocnice (prosinec 2021)

Hády

hrad Špilberk (prosinec 2021)

Hády

Palackého vrch s fakultou strojního inženýrství (prosinec 2021)

Hády

seřazovací nádraží v Maloměřicích (prosinec 2021)

Hlavně opatrně, ale dneska to neklouže.

Hády

Hády (prosinec 2021)

NPR Hádecká planinka, nejvýše položená oblast Hádů, je součástí Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Tvoří ji část krasové plošiny a svah lemující Hádeckou plošinu na Ochozských plošinách, které navazují na lom Hády. Většinu území rezervace pokrývají lesy - převládá v nich dub zimní a habr obecný.

Hády Hády Hády Hády

Hádecká planinka (prosinec 2021)

V místě zvaném Šumbera sedával S.K.Neumann (1875-1947) a obdivoval zdejší výhled. Vápencový sráz skýtal krásný výhled na údolí Svitavy, ale dneska stromy výhledům brání.

Hády

Šumbera (prosinec 2021)

Na pomníku nápis hlásá:

Velký básník pracujícího lidu S. K. Neumann (5.6.1875 – 28.6.1947).

Na skalkách dnes vítr poskakoval
po bělošedivých balvanech
jarního rusáka březen koval
na Šumbeře nebo na Hádech

Kniha lesů, vod a strání

Pokud netušíte, co je to "rusák" - není to hanlivý název příslušníka velikého národa. S. K. Neumann byl zapřisáhlým komunistou a jde o "samečka" od rusalky.

 

Modrá turistická značka by mne dovedla ke Svitavě přes zříceninu hradu Obřany, ale kromě výrazných terénních nerovností a zbytků hradních zdí tam toho k vidění moc není. Ale hlavně - mým hlavním dnešním cílem je rozhledna U Lidušky na protilehlé straně Těsnohlídkova údolí.

Hády Hády Bílovice

lesní cesta Červená (prosinec 2021)

Proč zrovna Červená? Když tuhle cestu ve 30. letech minulého století lesní podnik vybudoval, její povrch tvořený pískem z místních zdrojů skutečně červený byl. Cestě se začalo říkat červená a později byl tento název přijatý jako oficiální.

 

Akorát čas na svačinku.

Bílovice

pod Resslovou hájovnou (prosinec 2021)

Teplý čaj byl rozhodně lepší než studená voda :-)

 

Stanislav Lolek (1873-1936) byl malířem a jako myslivec s oblibou maloval lesní zvěř. Jeho kresby inspirovaly Rudolfa Těsnohlídka k napsání knihy Liška Bystrouška. Studánka z roku 1966 nesoucí jeho jméno stojí v závěru Těsnohlídkova údolí a na jejím průčelí je zobrazen Stanislav Lolek s liškou v náručí.

Bílovice Bílovice

studánka Stanislava Lolka (prosinec 2021)

U kříže je třeba odbočit doleva po zpevněné lesní cestě.

Bílovice

Liškův kříž připomíná místního lesníka Jiřího Lišku (prosinec 2021)

Při toulkách krajinou se můžete občas setkat se zvláštním "sadem". Rostou v něm naše domácí jehličnaté i listnaté stromy, avšak jsou určitým způsobem zdeformované a rostou daleko od sebe, jako by opravdu šlo o ovocný sad. Jsou to "semenné sady" – speciální výsadby dřevin z roubovanců vypěstovaných z výběrových stromů, sloužící k produkci semen pro pěstování sadebního materiálu lesních dřevin, ale také k zachování ohrožených dřevin nebo určité cenné regionální populace. První semenné sady lze v Československu datovat od roku 1956 a jeden takový semenný sad je k vidění vpravo od cesty k rozhledně - modřínový.

semenný sad, Bílovice semenný sad, Bílovice

semenný sad (prosinec 2021)

Rozhledna U Lidušky měří 30 metrů a na vyhlídkovou plošinu ve výšce 26 m vede 135 schodů. Slavnostní otevření proběhlo 26. října 2021 a rozhledna je volně přístupná.

rozhledna U Lidušky rozhledna U Lidušky rozhledna U Lidušky

rozhledna U Lidušky (prosinec 2021)

A výhledy? Bílovice nad Svitavou, okolní zalesněné kopce a taky kousek Brna.

rozhledna U Lidušky rozhledna U Lidušky rozhledna U Lidušky rozhledna U Lidušky

rozhledna U Lidušky (prosinec 2021)

A jak přišla rozhledna ke svému jménu? Připomíná příběh malého děvčátka Lidušky, které matka v nouzi zanechala 22. prosince 1919 v lese u Bílovic nad Svitavou. Sedmnáctiměsíční promrzlou dívenku nalezla při své procházce trojice kamarádů - jedním z nich byl spisovatel a novinář Rudolf Těsnohlídek. Matka později před soudem vypověděla, že v tíživé životní situaci bez prostředků, zaměstnání i bydlení odložila dítě (nemanželské s ruským zajatcem) v lesním porostu a čekala, až z dálky uslyší nějaké hlasy. Doufala, že kolemjdoucí holčičku brzy objeví a postarají se o ni. Liduška tak byla zachráněna a později předána do péče náhradních rodičů. Příběh na Rudolfa Těsnohlídka tak mocně zapůsobil, že se rozhodl dětem s podobným osudem pomoci. Po vzoru Dánska se zasadil o to, aby byl v předvánočním čase v roce 1924 postaven na brněnském náměstí Svobody Vánoční strom republiky, pod nímž se vybíraly peníze pro opuštěné a chudé děti a tato tradice se postupně rozšířila do celé republiky.

rozhledna U Lidušky

nedaleký Liduščin památník (červenec 2021)

Pokračuju kolem Janáčkovy studánky a myslivny Lišky Bystroušky k sokolovně a poté přes Svitavu.

studánka Leoše Janáčka

studánka Leoše Janáčka (prosinec 2021)

myslivna Lišky Bystroušky

myslivna Lišky Bystroušky (prosinec 2021)

Kostel sv. Cyrila a Metoděje byl postaven v letech 1908-13 podle návrhu brněnského architekta Antonína Blažka v pozdně historizujícím slohu, který kombinuje novogotiku s prvky secese a moderny. Dominantou stavby je představěná mohutná 34 m vysoká hranolová věž. A tentokrát se poprvé i podívám dovnitř.

kostel sv. Cyrila a Metoděje kostel sv. Cyrila a Metoděje

kostel sv. Cyrila a Metoděje (prosinec 2021)

Pokračuju po Obřanské a Soběšické směrem na Panskou líchu.

nad Bílovicemi

trochu mi to kazí ta popelnice :-( (prosinec 2021)

nad Bílovicemi nad Bílovicemi nad Bílovicemi

nad Bílovicemi (prosinec 2021)

Sluníčko už je jen kousek nad obzorem a barvy zlátnou. Musím přidat, jestli to chci stihnout do západu na rozhlednu.

nad Bílovicemi

Panská lícha (prosinec 2021)

Rozhledna Ostrá horka z roku 2008 se nachází v místě, které bylo v roce 1759 zvoleno jako nejsevernější bod trigonometrické sítě zakládané v oblasti vídeňského poledníku. Volně přístupná vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 16 m, ale opět musím konstatovat, že se tahle rozhledna opravdu nehodí na večerní snímky. Strašně se třese :-(

Brno z Ostré horky Brno z Ostré horky Brno z Ostré horky

Brno z Ostré horky, mezi první a poslední fotografií rozdíl půl hodiny (prosinec 2021)

K zastávce autobusu č. 43 Útěchovská už je to jen kousek a ani nemusím dlouho čekat. A vlastně poprvé se povezu lokalitou plnou nových domů v lokalitě Sadová východně od ulice Kociánka.

  

zpět na začátek

copyright Alena