Pálava 24.2.2022

sněženková nádhera

 

Měl to být úplně obyčejný čtvrtek. Nahlásila jsem si v práci den dovolené, předpověď počasí slibovala sice větrný, ale slunečný a teplý únorový den.

 

Nebyl... V časných ranních hodinách 24. února Rusko zahájilo rozsáhlý útok na Ukrajinu. Začala největší válka v Evropě od roku 1945, s důsledky dalece přesahující území invaze a s obrovskými dopady na životy civilistů a ekonomiku.

UA Слава Україні! Героям слава! UA

Toulání střídám se sledováním Twitteru a dnes, když dávám zápisky dohromady, je dvacátý den ruské invaze. Ukrajina se nevzdává a Ukrajinci bojují nesmírně statečně. Potřebujete lekci z dějepisu? Zkuste článek Je Putin vážně úplný cvok? od Petra Holého.

 

Parkuju v Klentnici a mým prvním cílem je uměle vytvořený kamenný kruh v oboře východně od obce.

Klentnice Klentnice Klentnice Klentnice

pod Pálavou

Devět kamenů v kruhovém půdorysu doplňuje jeden ve středu - kruh vznikl v září 2005 v rámci sochařského sympozia pořádaného organizací "Dům na půli cesty" a jeho autory jsou Jan Tajboš a Jiřina Lockerová.

kamenný kruh Klentnice kamenný kruh Klentnice

kamenný kruh Klentnice

Kosmogramy transformačních energií - přírodní síly Moravy, centrální slunce naší Galaxie, Příroda, Člověk, Matka Zem, Ochránce Kruhu - zůstaly zachovány, ale ale skleněná čočka ve středovém kameni chybí, dnes je zde jen prázdný průzor.

kamenný kruh Klentnice kamenný kruh Klentnice kamenný kruh Klentnice

kamenný kruh Klentnice

Fouká docela dost, u kruhu jsem pustila dron, ale tam to bylo od jihovýchodu kryto lesem. Vícekrát už se nezadařilo, maximální rychlost větru, kterou DJI MINI zvládne, je 8 m/s.

Jaro už je blízko.

Pálava Pálava Pálava Pálava Pálava

Pálava

Sněženka je krásné slovo, snad nejněžnější, které čeština má. Ale i v jiných jazycích je zachycena ta krása, kterou se nám sněženka snaží říct. Snežienka (slovensky), przebisnieg (polsky), campanilla blanca (španělsky), schneeglöckchen (německy), jen anglicky to nijak zvlášť něžně nezní - snowdrop. A ukrajinsky? підсніжник neboli pidsnizhnyk

Pálava Pálava Pálava Pálava Pálava Pálava Pálava Pálava Pálava Pálava Pálava Pálava

Pálava

Všimli jste si? Zmizelo elektrické vedení. A nejen tady, ale i nahoře, což bude zachyceno na dalších snímcích.

Pálava Pálava Pálava Pálava Pálava Pálava

Pálava

A další novinka, putovní panel, protože sešlapávání trávy kostřavy žlábkovité pomáhá broukům.

Pálava Pálava Pálava Pálava Pálava

Pálava

Pod Děvičkami opět sněženkové lány.

Pálava Pálava Pálava Pálava Pálava Pálava

Pálava

Nakonec Sirotčí hrádek. Škoda toho větru, který se nemíní utišit ani v pozdním odpoledni. Tohle místo bych si moc chtěla natočit z výšky.

Pálava Pálava Pálava Pálava Pálava

Pálava