okolí Hustopečí 4.11.2023
mandloňové sady a Kamenný vrch nad Kurdějovem v podzimních barvách
Jeden z těch krásných podzimních dnů... S brouzdáním ve spadaném listí a s dalekými výhledy...
Žerotínský vrch (382 m) - Kamenný vrch - Hustopečský starý vrch (308 m) - rozhledna Mandloňové sady - , Kamenec - mandloňové sady - údolí Štinkovky - Liščí vrch (374 m) - Žerotínský vrch (382 m), cca 13 km
Původně jsem počítala s parkováním u hustopečského hřbitova, ale protože tam teď platí jen omezené stání na dvě hodiny s parkovacími hodinami, tak jsem auto nakonec odstavila až pod Žerotínským vrchem u silnice spojující Kurdějov a Nikolčice. Přímo u odbočky k Schallerovu kříži :-)



Schallerův kříž v katastru obce Diváky
Schallerův kříž, robustní kamenný kříž z roku 1663 s původním německo-českým tesaným nápisem, upomíná na tragédii zabití císařského posla spěchajícího informovat město Brno o vpádu Tatarů na jižní Moravu.

od silnice spojující Kurdějov a Nikolčice

vinohrady nad údolím Štinkovky - Sady a Lišky

v pozadí Starovice a kousíček z Novomlýnských nádrží

stožár na Liščím vrchu, v pozadí Brno

směrem k Pálavě

Přední kout, Kurdějovský starý vrch a Kurdějov

cestou pod Kamenný vrch
Zemský ráj to napohled...

PP Kamenný vrch

ekoFARMA HOLÝ VRCH

Holý vrch a Přední kout

Kurdějov





nad Kamenným vrchem
PP Kamenný vrch u Kurdějova je nejkrásnější na jaře, když zde kvete koniklec velkokvětý či luční a hlaváček jarní.




nad Kamenným vrchem
Zelená turistická značka mne dovede přes Hustopečský starý vrch až Mandloňové rozhledně.




přes Hustopečský starý vrch
Volně přístupná dřevěná rozhledna s ocelovým točitým schodištěm byla zpřístupněna v roce 2012 a vyhlídkový ochoz je umístěn 12,6 m nad zemí.

Mandloňová rozhledna
Mandloň obecná ( Amygdalus communis L.) je domovem od severní Afriky až do střední Asie, velmi hojná je ve Středomoří a kvete na jaře jako jeden z prvních stromů.



mandloňový sad
Historie pěstování mandloní na našem území sahá až do 17. století, ale první rozsáhlé sady byly vysazeny až ve snaze o soběstačnost socialistického hospodářství v roce 1949 na svazích v okolí Hustopečí. Mandloně totiž potřebují slunečné, dobře chráněné stanoviště v teplých polohách. V době největšího rozmachu v šedesátých letech dvacátého století rostlo v Hustopečích okolo 50 000 stromů na 185 hektarech.



mandloňový sad
Hustopečské mandle nechyběly v žádné čokoládě tehdejší továrny na cukrovinky Zora Olomouc. Postupně však mandloně začaly ustupovat perspektivnějším meruňkám a sady se zmenšovaly - zůstaly pouze dva a po listopadu 1989 přestal být zájem i o úrodu z těchto sadů. Dnes je totiž levnější mandle dovézt - jejich pěstování je poměrně náročné. Oba sady s celkem asi 850 stromy zabírající rozlohu tři a půl hektaru zůstaly tedy nevyužívané a neudržované. Zanedbávané nekvetly a nepřinášely žádné plody. Naštěstí se podařilo prosadit dobrou věc - v roce 2009 se tyto sady patřící společnosti Nestlé podařilo městu Hustopeče odkoupit a zahájit jejich obnovu. Stromy obsypané na jaře růžovými květy tak zůstávají i nadále potěchou pro oči a nejen to, v roce 2015-2016 bylo vysazeno dalších 280 nových mandloní.
A výhledy? Dneska daleké - hřeben Malých Karpat i větrníky v Dolním Rakousku.

rakouské větrníky

Malé Karpaty, dvojvrchol Vysoké je vzdálen 69 km
Oslík u farmy nedaleko Předního rybníka byl kouzelný :-)

u Předního rybníka
Druhý mandloňový sad je v lokalitě Kamenec.



lokalita Kamenec
Chvilku jsem váhala, jestli se vrátit k Přednímu rybníku nebo naopak to vzít do údolí Štinkovky přes Kamenný vrch a po červené, ale nakonec jsem vyrazila cestou necestou rovnou za nosem. Moje boty podle toho dopadly...





údolím Štinkovky
Bláto pak na asfaltu postupně opadalo a já se dostala až na Liščí vrch (374 m). Ale dron už jsem kvůli silnému větru pustit nemohla :-( Zbytečně jsem si šetřila jednu baterii na závěr dne :-(
Ale výhledy jsou dneska opravdu parádní. Tohle je Ötcher s nadmořskou výškou 1893 m v Ybbstalských Alpách. Vzdálenost? 170 Km!!!

Ötcher z Liščího vrchu
Sluníčko brzy zapadne a prudce se ochlazuje. Během dne jsem se toulala jen v mikině, teď přichází vhod i čepice.





mezi Liščím a Žerotínským vrchem